Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kiedy i ile dodawać soli podczas gotowania makaronu?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 28.11.2021 01:00

Kiedy i ile dodawać soli podczas gotowania makaronu?

makaron
canva/marioponik

Dla wielu osób makaron jest dodatkiem do obiadu, który można najszybciej i najłatwiej przygotować. I jest to prawda, choć łatwo też go zepsuć na przykład gotując kluski zbyt krótko lub długo. Ważne jest też, kiedy i ile dodawać soli podczas gotowania makaronu. W naszym materiale znajdziecie też inne, cenne wskazówki dotyczące przygotowania makaronu.

Odpowiednio ugotowany makaron jest na tyle smaczny, że może stanowić podstawę dania. Doskonale wiedzą o tym Włosi, którzy zwykle serwują go z małą ilością prostych sosów. Choć z pozoru, żeby ugotować makaron, wystarczy wsypać go do gorącej wody, to jednak istotne jest kilka szczegółów.

Kiedy i ile dodawać soli podczas gotowania makaronu?

Jeśli chodzi o kwestię solenia wody na makaron, to powinniśmy wsypać ją po zagotowaniu się wody. Gdy zrobimy to wcześniej, woda będzie się dłużej gotować. Gdy dodamy ją później, makaron nie zdąży wchłonąć odpowiedniej ilości soli i może być niesmaczny. Powinno się wsypać kopiastą łyżeczkę soli na każde 100 g makaronu.

Istotna jest też ilość wody, w której gotujemy makaron. Makaron powinien luźno pływać w wodzie. Dzięki temu zawarta w nim skrobia będzie też miała możliwość odpowiedniego ugotowania się. Uznaje się, że powinno się używać 1 l wody na 100 g makaronu.

Do wody na makaron nie powinno się też dodawać oliwy ani oleju. Robi się to tylko w czasie gotowania świeżych makaronów jajecznych. Oliwa, która osiądzie na makaronie może i zapobiegnie jego sklejaniu się, ale z pewnością nie pozwoli też wchłonąć sosu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Gotując makaron, warto sugerować się instrukcją podaną na opakowaniu. Jednak i tak przed odcedzeniem makaron lepiej sprawdzić, czy ma już odpowiednią miękkość. W tym momencie trzeba też wziąć pod uwagę, czy makaron po odcedzeniu będzie podgrzewany jeszcze w sosie. Jeśli tak, lepiej by był nieco twardawy.

Odcedzonego makaronu nie powinno się też płukać wodą. Straci wtedy bowiem swój smak i wypłucze się z niego skrobię. Skrobia jest zaś tym składnikiem, który ułatwia łączenie się makaronu z sosem. Jeśli chcesz zapobiec sklejaniu się makaronu, lepiej wymieszaj go z odrobiną oliwy.

Na naszej stronie znajdziesz też przepisy na dania z makaronem. Zobacz, jak przygotować szybką sałatkę z makaronem, a także jak zrobić makaron ze szpinakiem.

pasta
pasta

Źródło zdjęcia: canva/Anastasiia Vopilina

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: winotoskanii Zapraszamy na nasz Instagram