Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jakie warzywa dodać do rosołu?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 28.11.2021 01:00

Jakie warzywa dodać do rosołu?

rosół
canva/gbh007

Gotujesz dziś rosół? Koniecznie przeczytaj nasz materiał. Dzięki niemu dowiesz się, czy na pewno przyrządzasz go, jak trzeba. Sprawdź, jakie warzywa dodać do rosołu. Okazuje się bowiem, że marchewka, pietruszka i cebula nie wystarczą dla dobrego smaku wywaru.

Podstawą rosołu jest mięso. Jednak, gdyby nie warzywa, rosół nie byłby rosołem, a tylko mięsnym wywarem. Oczywiście niezbędny jest też dodatek kilku przypraw i zieleniny, jednak one dodają rosołowi już tylko szlifu.

Jakie warzywa dodać do rosołu?

Większość z nas planując gotowanie rosołu, kupuje pęczęk włoszczyzny. I oczywiście, klasyczne warzywa wchodzące w skład włoszczyzny są jak najbardziej pożądane w tej zupie.

Marchewka dodaje rosołowi koloru i słodkości. Nie można jednak przesadzić z jej ilością, bo rosół będzie słodkawy. 2-3 sztuki na 4-litrowy garnek w zupełności wystarczą.

Pietruszka dodaje charakterystycznego, orzeźwiającego smaku. W zależności od wielkości korzenia, do rosołu dodaje się 1-2 pietruszki.

Koniecznym dodatkiem jest też seler korzeniowy. On również nadaje przyjemnego jakby mięsnego smaku. Do rosołu wrzuca się kawałek obranego korzenia.

Pożądanym dodatkiem jest też por. Warto dodać jego zieloną część, wtedy rosół zyska zielonkawy kolor. Por zwiększy też wyrazistość wywaru.

Spoza składników włoszczyzny niezbędnym dodatkiem do rosołu jest cebula. Wcześniej warto ją zrumienić na suchej patelni czy palniku. Doda wywarowi bursztynowej barwy i niepowtarzalnego, słodkawego smaku.

Warto też pamiętać o dodatku kapusty włoskiej. Wystarczy dosłownie 1/8 niedużej główki, by zupa zyskała łagodniejszy, przyjemny smak.

Kiedy dodawać warzywa?

Choć sposobów gotowania rosołu jest wiele, to jednak jeden jest najrozsądniejszy. Oczyszczone warzywa powinniśmy włożyć do garnka wraz z mięsem. Po zalaniu ich zimną wodą całość gotujemy na małym ogniu, doprowadzając wodę do wrzenia. Dzięki temu, że warzywa i mięso będziemy gotować począwszy od zimnej wody, uwolnią one do wywaru więcej składników odżywczych, smakowych i aromatycznych.

Po zagotowaniu się rosołu należy usunąć szumowiny i dodać przyprawy. Całość gotuje się na małym ogniu przy uchylonej pokrywce ok. 3 godziny.

Zieleninę, czyli natkę pietruszki lub lubczyk można wrzucić do rosołu na początku gotowania. Trzeba je jednak wyjąć odpowiednio wcześnie, by nie rozpadły się w zupie. Lepiej dodać je do rosołu pod koniec gotowania. Wtedy w wywarze będzie wyczuwalny ich świeży smak.

Jeśli chcesz sprawdzić jak ugotować pyszny rosół, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tu też przepis na korzenny rosół od Ewy Wachowicz.

warzywa
warzywa

Źródło zdjęcia: canva/fpwing

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: przepisy, winiary Zapraszamy na nasz Instagram