Kiedy należy solić rosół?
Rosół to klasyka polskiej kuchni. Mimo, że jest już trochę oklepany, to jednak talerz tej aromatycznej, gorącej zupy skusi niemal każdego. A wiecie kiedy najlepiej solić rosół? Albo na co zwrócić uwagę by smakował tak jak u babci? Oto kilka podpowiedzi.
Podstawą rosołu jest woda, mięso i warzywa. A tajemnicą jego smaku jest to by jak najwięcej składników z mięsa i warzyw przedostało się do wywaru. I tu właśnie dochodzimy do tematu solenia. Sól bowiem w rosole jest niezbędna, ale warto wiedzieć kiedy najlepiej ją dodać.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kiedy należy solić rosół?
Bez soli każda potrawa byłaby pozbawiona smaku. Jednak trzeba pamiętać o tym, że sól ma też inne działanie. Potrafi blokować przedostawanie się smaku i aromatu do wywaru. Z tego powodu lepiej nie dodawać soli na początku gotowania rosołu, a moment solenia odwlec jak najdłużej. Najlepiej dodać ją ok. pół godziny przed końcem gotowania. Wtedy jeszcze mięso zdąży wchłonąć sól z wywaru.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Prawdziwy rosół powinien być dosyć tłusty. O wiele smaczniejszy wywar ugotujesz na mięsie kury niż kurczaka. Warto też dodać trochę poprzerastanej tłuszczem wołowiny, która wzmocni smak zupy.
Nieodzownym składnikiem rosołu są też warzywa. Powinno być ich sporo, ale w odpowiednich proporcjach. Najwięcej marchewki, o połowę mniej pietruszki i selera. Z marchewką jednak nie można przesadzić, bo rosół będzie zbyt słodki.
Ważna jest też cebula. Tę warto przed dodaniem przyrumienić na suchej patelni. Nada rosołowi ciemniejszego koloru i specyficznego smaku.
Dobrze też dorzucić świeżą zieleninę, np. natkę pietruszki, nać selera. Wywar zyska orzeźwiający smak. Istotny jest też pieprz, najlepiej świeżo mielony, bo ma najwięcej aromatu.
I koniecznie pamiętaj o tym, że dobrego rosołu nie przygotujesz błyskawicznie. Rosół to zupa, która musi się długo i powoli gotować. Dlatego jeśli masz kuchenkę indukcyjną i przy gotowaniu rosołu używasz funkcji booster porzuć ten zwyczaj. Inaczej twój rosół będzie wodnisty i "cienki".
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: przepisy, kuchniawp