Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Najlepsze gospodynie doskonale wiedzą, kiedy przygotować świąteczny piernik. Lepiej nie przegap terminu
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 04.11.2022 11:29

Najlepsze gospodynie doskonale wiedzą, kiedy przygotować świąteczny piernik. Lepiej nie przegap terminu

piernik dojrzewający
Canva / czarny_bez

Czy wiesz, kiedy przygotować piernik na święta? Odpowiedź może zaskoczyć. Prawdziwy staropolski piernik dojrzewający zaczyna przyrządzać się nawet do 6 tygodni przed świętami. Absolutne minimum leżakowania piernika przed pieczeniem to 2 tygodnie. Tradycyjne ciasto najlepiej zacząć planować już teraz.

Aby przygotować piernik dojrzewający, należy wymieszać składniki na ciasto w odpowiedniej kolejności, a następnie odstawić je w chłodne do leżakowania. Idealnie nada się do tego dolna szuflada lodówki, piwnica, a nawet balkon. W tym czasie ciasto nabiera gęstości oraz przenika aromatem korzennych przypraw.

Wiesz już, kiedy przygotować piernik na święta, a jak się ma sprawa z pierniczkami? Ich pieczenie również zaplanuj zawczasu. Pierniczki staropolskie i bakaliowe można z powodzeniem przygotować już w listopadzie, natomiast wersję szwedzką i alpejską w połowie grudnia.

Aby pierniczki zachowały świeżość aż do świąt, przechowuj je w szczelnie zamkniętym pojemniku. Do ciasteczek możesz wsadzić kawałek jabłka, z którego wypieki będą chłonęły wilgoć. Pamiętaj jedynie, aby owoc regularnie wymieniać na świeży.

Przepis na staropolski piernik dojrzewający

Składniki na ciasto:

  • 1 i 1/2 szklanki mąki tortowej

  • 2/3 szklanki miodu płynnego

  • 1/3 kostki masła

  • 3 łyżki mleka

  • 2/3 szklanki cukru

  • 1 jajko

  • szczypta soli

  • 1 opakowanie przyprawy do piernika (20 g)

  • 1 słoiczek powideł śliwkowych do przełożenia

Składniki na polewę:

  • tabliczka gorzkiej czekolady

  • 1/2 szklanki śmietanki 30%

Tradycyjny piernik dojrzewający krok po kroku

W dużym garnku połącz ze sobą miód, cukier oraz masło. Składniki na piernik dojrzewający podgrzewaj, cały czas mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Następnie masę zdejmij z ognia i odstaw do ostudzenia.

W osobnym naczyniu wymieszaj mąkę, sól i przyprawę korzenną. Dodaj sodę rozpuszczoną w zimnym mleku. Następnie wlej do składników przestudzoną miodową masę na piernik dojrzewający, wbij jajko i wymieszaj całość ręcznie lub z pomocą haka miksera.

Gotowe ciasto na piernik dojrzewający przełóż do szklanego naczynia lub emaliowanego garnka. Masa powinna być lepiąca i miękka. Naczynie przykryj ściereczką i odstaw w chłodne miejsce na minimum 2 tygodnie. Optymalny czas leżakowania to 4-6 tygodni.

Po upływie tego czasu ciasto na piernik dojrzewający podziel na 3 równe części. Każdą z nich równomiernie rozwałkuj tak, aby miała wymiary ok. 30x40 cm. Podczas wałkowania podsypuj ciasto mąką. Gotowe płaty ciasta piecz na papierze przez ok. 15-20 minut w temperaturze 170 stopni. Przestudzone blaty piernika dojrzewającego przełóż powidłami śliwkowymi. Następnie ciasto owiń folią, obciąż i odstaw na 3 dni w chłodne miejsce. W tym czasie piernik skruszeje i przeniknie wilgocią powideł.

Na dzień przed planowanym podaniem ciasta przygotuj polewę do piernika dojrzewającego. Na niewielkiej mocy palnika rozpuść czekoladę i połącz ją ze śmietanką. Odstaw do przestudzenia, a następnie posmaruj polewą piernik na górze i po bokach. Gotowe ciasto możesz udekorować orzechami, bakaliami lub skórką pomarańczową. Na świąteczny stół idealne pasuje także aromatyczny piernik z dodatkiem herbaty. Niezwykły krem z daktyli będzie doskonałym składnikiem do odświętnych ciast.

Canva / Sohadiszno
Canva / Sohadiszno

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: