Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kiszone brokuły
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 29.09.2021 02:00

Kiszone brokuły

Kiszone brokuły
canva/laperla_foto

Kiszone brokuły są jednym z moich ulubionych przetworów. Są bardzo zdrowe i niesamowicie smaczne. Mogą być dodatkiem do wielu dań lub stanowić samodzielną przekąskę. Sprawdź, jak przygotować kiszone brokuły.

Wszyscy cenimy kiszonki za ich niepowtarzalny smak i wartości odżywcze. Na zimę niemal każdy przygotowuje słoiki z ogórkami, aby cieszyć się doskonale ukiszonymi warzywami. Brokuły również możemy poddać fermentacji.

Proces kiszenia brokułów trwa znacznie krócej niż ogórków - wynosi od 5 do 7 dni. Po tym czasie należy proces zatrzymać, pasteryzując warzywa.

Kiszone brokuły, podobnie jak świeże jarzyny, są źródłem wielu witamin, w tym witaminy C. Kiszonki szczególnie polecane są osobom po antybiotykoterapii, aby odbudować naturalną florę bakteryjną jelit.

Nie wyrzucaj dużej łodygi z brokuła - możesz przygotować z niej pyszne dania. Tu znajdziesz inspirację jak wykorzystać w kuchni łodygi brokuła.

Przepis na kiszone brokuły

Składniki na 3 duże, litrowe słoiki:

  • świeży brokuł

  • 3 duże ząbki czosnku

  • koper włoski

  • korzeń chrzanu

  • papryczka chili (opcjonalnie)

Jak przygotować kiszone brokuły?

Zagotuj 3 litry wody z 3 łyżkami soli. Brokuła umyj i podziel na różyczki, obierz czosnek, chrzan, z papryczki wydrąż pestki i pokrój ją w plasterki.

Do każdego słoika włóż kawałki brokuła, po jednym ząbku czosnku, kawałku chrzanu, gałązce kopru i kilku plastrach chili. Całość zalej gorącą, słoną wodą, zakręć i odstaw w suche i ciemne miejsce na tydzień.

Po 7 dniach brokuły są ukiszone. Jeśli odpowiada Ci stopień ukiszenia, słoiki musisz zapasteryzować, aby uniknąć dalszej fermentacji.