Smakosze.pl
Egipskie przysmaki

OgnjenO, Getty Images

Tragedia na wakacjach, Brytyjka zatruła się lokalnym jedzeniem

7 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zemsta faraona to dolegliwość, na którą według wielu źródeł choruje nawet połowa turystów, odwiedzających Egipt i inne kraje Bliskiego Wschodu. Choroba ta objawia się ostrą biegunką, bólem brzucha i wymiotami. Pewna kobieta prawie przypłaciła życiem po zakażeniu się ową przypadłością.

Zemsta faraona to bardzo powszechna dolegliwość, z którą spotykają się turyści z całego świata, odwiedzający kraje Bliskiego Wschodu. To właśnie w tej części świata można najłatwiej na nią zachorować.

Będąc w egzotycznym miejscu, ciężko powstrzymać się od jedzenia i picia lokalnych produktów. Niestety, brak ostrożności oraz lekkomyślność mogą całkiem zniszczyć wyjazd do nawet najczystszej lokalizacji.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej filmu:

Tragedia turystki podczas wakacji w Egipcie

Dwie bliźniaczki Anna i Jess Doherty wybrały się do Egiptu na wymarzone wakacje. Po 4 dniach zaczęły mieć problemy żołądkowo-jelitowe, lecz Anna czuła się znacznie gorzej. Dlatego postanowiły udać się do przychodni.

W placówce podano jej kroplówkę oraz antybiotyki, które w Wielkiej Brytanii są wycofane z powodu zbyt wielu skutków ubocznych. Do końca wyjazdu kobieta czuła się tragicznie, a po powrocie do domu jej zdrowie znacznie się pogorszyło, co zmusiło ją do hospitalizacji.

Placki w niecodziennej odsłonie

Lekkie i zdrowe placki pomidorowe - lepsze niż ziemniaczane

CZYTAJ DALEJ

Jej stan był na tyle zły, że podłączono ją pod respirator. Badania wykazały, że cierpi na zespół hemolityczno-mocznicowy, który może być efektem zakażenia bakteriami E.coli, lub skutkiem ubocznym zażytych leków. Zakażenie to nazywane jest również zemstą faraona.

obraz 2021-07-07 175108

Anna Doherty w szpitalu. Źródło: Facebook.com

Czym jest zemsta faraona?

Jeśli nie możesz doczekać się na wyjazd do Egiptu czy innego kraju na Bliskim Wschodzie, warto znać zagrożenia, na jakie jest się wystawionym w takim regionie. Popularna choroba, która formalnie nazywana jest biegunką podróżnych, może znacznie uprzykrzyć wypoczynek.

Jej objawami są najczęściej biegunka, wymioty, nudności, gorączka oraz bóle brzucha, co bardzo łatwo jest pomylić ze zwykłym zatruciem pokarmowym. W praktyce nie jest to jednak wywołane stricte jedzeniem, lecz patogenami żyjącymi w żywności.

Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na soczyste kotlety mielone. Ten tekst poświęcony został ogórkom konserwowym - tak prostej receptury nie znajdziesz nigdzie indziej.

W 80 proc. przypadków jest ona wywoływana przez bakterie, a w pozostałych 20 proc. powodem złego samopoczucia są wirusy. Pierwsze objawy obserwuje się po 2-3 dniach od przyjazdu i ustępują po około 3-4 dniach. Aby uniknąć zakażenia, należy pić wyłącznie butelkowaną wodę, nie jeść w podejrzanych miejscach, często myć ręce i przyjmować probiotyki.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mubi.pl; parenting.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Zdrowie

Czego nie należy pić podczas upałów?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Za co gwiazdy pokochały sok z selera?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Piorunujące zalety napoju z liści laurowych i cynamonu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eksperci przestrzegają przed piciem w upały mocno schłodzonych napojów

Czytaj więcej >

Zdrowie

Dlaczego warto jeść mizerię?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Burza po wpisie dotyczącym uwielbianych napojów

Czytaj więcej >