Smakosze.pl
czosnek

pixabay/webandi

Kto nie powinien sięgać po czosnek?

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Czosnek nie od dziś słynie ze swojego dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie. Niestety, zdarzają się przypadki, w których powinniśmy z niego zrezygnować lub mocno ograniczyć jego spożywania. W jakich sytuacjach lepiej z niego zrezygnować?

Czosnek uważany jest za jedno z najzdrowszych warzyw. Od dawna jest wykorzystywany w medycynie ludowej jako składnik prozdrowotnych syropów. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których może bardziej zaszkodzić niż pomóc naszemu organizmowi.

Kiedy lepiej nie sięgać po czosnek?

Po pierwsze czosnek nie jest zalecany osobom, które mają niskie ciśnienie. Warzywo to może je dodatkowo obniżyć, co może wywołać niepożądane skutki uboczne.

Nie jest on również zalecany w diecie osób borykających się z problemami z wątrobą. Pomimo tego, że ten składnik przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, to absolutnie nie jest on zalecany przy wirusowym zapaleniu tego organu.

Udowodniono, że niektóre makroelementy czosnku mogą niestety stymulować pracę żołądka i jelit, co może doprowadzić do hamowania wydzielania soku trawiennego w żołądku, co może pogorszyć stan osób borykających się z zapaleniem wątroby. Jakie są inne przeciwskazania do spożywania czosnku?

Czosnek nie dla wszystkich

Kolejną grupą, która powinna ograniczyć spożywanie czosnku są osoby borykające się z chorobami oczu. Okazuje się, że regularne spożywanie tego składnika może mocno obciążyć ten ważny narząd. Dlatego, gdy cierpimy na dolegliwości związane z oczami, powinniśmy skonsultować tę kwestię z naszych okulistą.

źródło: pixabay

Czosnek powinny także unikać osoby, które cierpią na alergię na to warzywo. Szczególną ostrożność w jego spożywaniu powinny również zachować osoby po przebytych operacjach, ponieważ istnieje ryzyko samoistnego krwawienia.

Pamiętaj, że ten tekst nie jest poradą lekarską, a wszelkie wątpliwości najlepiej omówić z odpowiednim specjalistą. To on zadecyduje, czy powinno się zupełnie zrezygnować z tego składnika, czy wystarczy jego ograniczenie.

Polecamy również nasze inne artykuły. Niedawno pisaliśmy m.in.o zaskakującej decyzji Unii Europejskiej, na mocy której na sklepowych półkach pojawią się wkrótce larwy chrząszcza oraz podawaliśmy przepis na niezwykły śląski deser na bazie agrestu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: smak dnia/ vitapedia

undefined

Zapraszamy na nasz Instagram

undefined

Podobne artykuły

jajka

Zdrowie

Dlaczego warto jeść 2 jajka dziennie?

Czytaj więcej >
kawa

Zdrowie

Czego nie powinno się dodawać do kawy?

Czytaj więcej >
Olej z wiesiołka

Zdrowie

Wyjątkowe zalety oleju z wiesiołka

Czytaj więcej >
Liście winorośli mają wiele zalet

Zdrowie

Piorunujące właściwości liści winorośli

Czytaj więcej >
poziomki

Zdrowie

Przepis na napar z liści poziomek

Czytaj więcej >
Kolacja dla dziecka na szpitalnym oddziale covidowym

Zdrowie

Zasmucający posiłek dla dziecka w szpitalu

Czytaj więcej >