Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Kto powinien unikać jedzenia rabarbaru?
Adam Moskal
Adam Moskal 05.06.2021 02:00

Kto powinien unikać jedzenia rabarbaru?

Rabarbar
BruceBlock, Getty Images Signature

Rabarbar stanowi doskonałą bazę do wielu dań, głównie deserów - popularne są głównie ciasta z łodygami rabarbaru oraz kompoty. Jego intensywnie kwaśny smak w połączeniu z cukrem orzeźwiają, a także pysznie smakują szczególnie w ciepłe dni. 

Roślina ta jest także doskonałym źródłem wielu różnych witamin i minerałów, więc jedzenie go może przynieść wiele wspaniałych korzyści. Istnieją jednak pewne przypadki, przy których nie powinno się jeść rabarbaru, gdyż grozi to zaostrzeniem objawów choroby.

Rabarbar nie jest dla każdego

Głównym mankamentem tego warzywa jest obecność kwasu szczawiowego, który znaleźć można również w szczawiu czy szpinaku. Choć jego nadmiar nie jest zdrowy dla wszystkich ludzi, niektórzy powinni szczególnie mocno na niego uważać.

Każdy chory na kamicę nerkową czy reumatyzm jest bardzo wrażliwy na kwas szczawiowy. Kwas ten wiąże się w nerkach z wapniem, tworząc szczawian wapnia, który może się odkładać pod postacią kamieni nerkowych, wywołujących kamicę nerkową.

Szczawian wapnia jest substancją nierozpuszczalną w wodzie, przez co pozbycie się go z organizmu jest wyjątkowo ciężkie. Szczawian wapnia negatywnie wpływa także na kondycje stawów osób chorych na reumatyzm, co może zwiększać bolesne objawy.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został AgroUnii, która krytykuje dostępne w sklepach sieci Biedronka warzywa.

Źródło: kabVisio, Getty Images Pro

Wartości odżywcze rabarbaru

Można w nim znaleźć witaminy, takie jak kwas askorbinowy E oraz A. Dodatkowo znajdują się w nim fosfor i potas, co jest szczególnie ważne w zachowaniu dobrej kondycji układu nerwowego oraz krwionośnego. Duża ilość błonnika przyczynia się z kolei do lepszej pracy układu pokarmowego. 

Osoby zmagające się ze stanami zapalnymi także mogą korzystać z działania rabarbaru, bowiem wykazuje on właściwości przeciwzapalne. Co więcej, ludzie z częstymi wzdęciami mogą spożywać tę roślinę, gdyż zmniejsza ona problemy gastryczne. 

Warto przy tym pamiętać, że ma on działanie estrogenne, przez co nie jest wskazany dla mężczyzn z niskim poziomem testosteronu. Mimo to kobiety w okresie przekwitania, czy mające problemy z cerą trądzikową, mogą czerpać korzyści z jedzenia rabarbaru.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl; poradnikzdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: witaminy