Smakosze.pl
Rabarbar

BruceBlock, Getty Images Signature

Kto powinien unikać jedzenia rabarbaru?

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Rabarbar jest typowym wiosennym przysmakiem, który pojawia się na stołach tysięcy Polaków. Niestety nie każdy może spożywać go w nieograniczonych ilościach z uwagi na zawartość kwasu szczawiowego. Szczególna ostrożność powinni zachować chorzy na kamicę nerkową czy reumatyzm.

Rabarbar stanowi doskonałą bazę do wielu dań, głównie deserów - popularne są głównie ciasta z łodygami rabarbaru oraz kompoty. Jego intensywnie kwaśny smak w połączeniu z cukrem orzeźwiają, a także pysznie smakują szczególnie w ciepłe dni. 

Roślina ta jest także doskonałym źródłem wielu różnych witamin i minerałów, więc jedzenie go może przynieść wiele wspaniałych korzyści. Istnieją jednak pewne przypadki, przy których nie powinno się jeść rabarbaru, gdyż grozi to zaostrzeniem objawów choroby.

Rabarbar nie jest dla każdego

Głównym mankamentem tego warzywa jest obecność kwasu szczawiowego, który znaleźć można również w szczawiu czy szpinaku. Choć jego nadmiar nie jest zdrowy dla wszystkich ludzi, niektórzy powinni szczególnie mocno na niego uważać.

Każdy chory na kamicę nerkową czy reumatyzm jest bardzo wrażliwy na kwas szczawiowy. Kwas ten wiąże się w nerkach z wapniem, tworząc szczawian wapnia, który może się odkładać pod postacią kamieni nerkowych, wywołujących kamicę nerkową.

Szczawian wapnia jest substancją nierozpuszczalną w wodzie, przez co pozbycie się go z organizmu jest wyjątkowo ciężkie. Szczawian wapnia negatywnie wpływa także na kondycje stawów osób chorych na reumatyzm, co może zwiększać bolesne objawy.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został AgroUnii, która krytykuje dostępne w sklepach sieci Biedronka warzywa.

Źródło: kabVisio, Getty Images Pro

Wartości odżywcze rabarbaru

Można w nim znaleźć witaminy, takie jak kwas askorbinowy E oraz A. Dodatkowo znajdują się w nim fosfor i potas, co jest szczególnie ważne w zachowaniu dobrej kondycji układu nerwowego oraz krwionośnego. Duża ilość błonnika przyczynia się z kolei do lepszej pracy układu pokarmowego. 

Osoby zmagające się ze stanami zapalnymi także mogą korzystać z działania rabarbaru, bowiem wykazuje on właściwości przeciwzapalne. Co więcej, ludzie z częstymi wzdęciami mogą spożywać tę roślinę, gdyż zmniejsza ona problemy gastryczne. 

Warto przy tym pamiętać, że ma on działanie estrogenne, przez co nie jest wskazany dla mężczyzn z niskim poziomem testosteronu. Mimo to kobiety w okresie przekwitania, czy mające problemy z cerą trądzikową, mogą czerpać korzyści z jedzenia rabarbaru.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl; poradnikzdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >