Kuroń pokazał, jak zrobić domowe bułki wrocławskie. To prostsze niż myślisz
Domowe wypieki to chyba ukoronowanie osiągnieć kulinarnych każdego kucharza. Swój przepis na doskonałe białe bułki pszenne, tzw. wrocławskie, pokazał potomek zasłużonego kucharskiego rodu Jakub Kuroń.
Bułki wrocławskie na śniadanie
Chrupiące świeże pieczywo do śniadania to element idealnego poranka. Oczywiście, większość naszych dni zaczyna się w sposób daleki od ideału. Jakub Kuroń pochwalił się jednak sposobem, by przynajmniej ten jeden element mógł stać się częścią naszej codzienności. Przepis Kuronia na bułki pszenne wymaga ok. pół godziny pracy, a po wyrośnięciu ciasta – jeszcze 20 minut w piekarniku.
Zdrowsze jest jajko na miękko czy na twardo? Mało kto wybierze dobrzeWystarczyło składniki wcześniej przygotować i całość [poszła] bardzo sprawnie - przekonuje kucharz.
Bułki wg Jakuba Kuronia
W przepisie używamy pełnotłustego mleka i świeżych drożdży. Bułka wrocławska to odmiana jasna pszenna, Kuroń proponuje więc mąkę typu 550.
Składniki
- 100 ml mleka pełnotłustego 3,2%
- 500 g mąki pszennej typ 550
- 1 łyżeczka cukru
- 20 g świeżych drożdży
- 1,5 łyżeczki soli
- 60 g masła
Pieczemy bułki wrocławskie
Mleko delikatnie podgrzewamy, przelewamy do miseczki i dodajemy pokruszone świeże drożdże, połowę masła i cukier. Mieszamy składniki i odstawiamy na chwilę na bok.
Do dużej miski przesiewamy mąkę, wlewamy niecałą szklankę wody i przygotowany wcześniej zaczyn oraz pozostałą część masła. Ciasto mieszamy drewnianą łyżką i wyrabiamy ręcznie lub robotem kuchennym. Odstawiamy do wyrośnięcia na 20-30 min.
Po tym czasie dzielimy ciasto na 12 części. Z każdej z nich formujemy kulkę i pozostawiamy pod przykryciem na kolejne 40 minut wyrastania. Po upływie tego czasu przekładamy bułki na blachę do pieczenia, nakrawamy lekko od góry i pieczemy przez 25 minut w temperaturze 200 stopni. Takie bułki smakują idealnie tuż po wyjęciu z pieca.