Latem moja babcia tarła cukinię i robiła z niej cudowny przysmak. Po latach odkryłam jej notatkę z przepisem
Cukinia nie musi być tylko dodatkiem do letnich surówek czy lądować jedynie na naszych grillach. Można z niej przygotować pyszny pasztet. Dawniej jadałam go latem na wakacjach u babci. Ostatnio znalazłam jej notatkę z przepisem na pasztet z cukinii. Receptura z dawnych lat zachwyci każdego.
Cukinia- jedz ją na zdrowie!
Cukinia to jedno z warzyw, które kojarzy nam się z letnimi daniami. Sprawdza się jako dodatek do letnich surówek, farszów i pasuje też na grilla. Cukinię lubimy za delikatny orzechowy smak i wartości odżywcze, jakich nam dostarcza. To warzywo zawiera witaminę: A, C, K oraz witaminy z grupy B. Jedzenie cukinii zapewni nam dawkę potasu, magnezu i żelaza.
Dobroczynnie wpłynie na nasz układ trawienny, dlatego warto cukinię włączyć do swojego jadłospisu. Odkryłam wyborny przepis na pasztet z cukinii. Znalazłam notatkę mojej babci z recepturą z dawnych lat na to smaczne danie. Polecam ją, bo pasztet z cukinii zachwyci każdego.
Jutro Biedronkę zaleją tłumy. Te produkty będą za bezcen, a pomidory kupisz nawet na przetworyJak zrobić pasztet z cukinii?
Składniki:
- 2 cukinie
- 2 marchewki
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 3 jajka
- ½ szklanki bułki tartej
- natka pietruszki
- sól i pieprz
- olej
Cukinii nie obieramy, trzemy ją na grubych oczkach. Ścieramy też marchewkę. Cukinię solimy i odstawiamy na 15 minut. Cebule kroimy drobno i podsmażamy na oleju, dodajemy czosnek. Cukinię odsączamy z nadmiaru wody. Dodajemy marchewkę i podsmażoną cebulę.
Do składników wsypujemy natkę pietruszki, dodajemy jajka i bułkę tartą. Solimy i dodajemy pieprz. Wszystko dokładnie mieszamy. Przygotowujemy foremkę do pieczenia, natłuszczamy i piekarnik nastawiamy na 200 stopni. Pasztet z cukinii pieczemy 60 minut. Gdy ostygnie- wkładamy do lodówki.
Pasztet z cukinii, czyli smak jak z dawnych lat
Pasztet z cukinii jest bardzo smacznym i prostym daniem w przygotowaniu. Pasuje jako przekąska i można go podawać z dodatkiem innych warzyw. To sycące, zdrowe i aromatyczne danie. Receptura mojej babci sprawdza się znakomicie i pasztet smakuje całej rodzinie.
Można do niego dodać jeszcze więcej bułki tartej, by pasztet nie był zbyt rzadki. Ważne jest też odsączenie cukinii z nadmiaru wody. To danie sprawdzi się idealnie jako dodatek do pieczywa lub jedzone samodzielnie. Pisaliśmy o tym, dlaczego cukinia bywa gorzka. Polecaliśmy też przepis na cukinię w zalewie musztardowej.
Źródło: YouTube/@mojedomowejedzenie