Smakosze.pl
Mąka i jej przechowywanie

canva.com/George Dolgikh

Jak przechowywać mąkę? Łatwo o spory błąd

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Mąka jest produktem, który w szafkach wielu ludzi trzymany jest przez bardzo długi czas - okazuje się jednak, że ten sypki produkt można przechowywać jedynie kilka miesięcy. Warto zaopatrzyć się także w szczelne pojemniki, które zabezpieczą

Mąka potrzebna nam jest bardzo często. Niektórzy uwielbiają piec domowe chleby, inni kochają robić mnóstwo naleśników. Generalnie proszek ten przydaje się przy praktycznie każdym daniu, warto mieć więc jej spory zapas w swoich kuchennych szafkach. 

Niestety, jak się okazuje, wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego w jaki sposób należy ją magazynować. Łatwo wszak popełnić banalnie prosty błąd, który skutkuje zepsuciem całego zapasu w kilka chwil. Poniżej wyjaśniamy co robić, aby mąka zachowała świeżość na długie miesiące. 

Mąka powinna mieć swoją osobną szafkę

Mąka jest higroskopijna, co oznacza, że z łatwością wchłania wilgoć z powietrza. Wraz z nią pochłania także mnóstwo zapachów, które następnym razem czujemy jedząc chleb czy kurczaka w panierce. Dlatego trzymanie mąki z otwartymi przyprawami nie jest najlepszym pomysłem.

Optymalna temperatura dla mąki wynosi około 10 stopni, a wilgotność powietrza powinna być bliska zeru. Choć oczywiście w domowej kuchni takie warunki są ciężkie do odwzorowania, można chować mąkę do jednej szafki, w której znajdą się także makarony czy kasze.

Ile miesięcy dany typ mąki zachowuje przydatność do spożycia?

Każda odmiana mąki ma różny termin przydatności do spożycia. Warto pamiętać o tym i nie korzystać z mąki, która przeleżała w szafce jeden rok. Jedząc ją można poważnie zachorować lub zatruć się, co niekiedy może być nawet zagrożeniem dla zdrowia.

Mąka pszenna jasna może wytrwać 5 miesięcy, mąka pszenna ciemna jedynie 3 miesiące, a mąka żytnia  4 miesiące. Jak widać nie jest to długi czas i łatwo zapomnieć się podczas przygotowywania swojego ciasta. 

Poszukujesz więcej ciekawostek kulinarnych? Zajrzyj do tego tekstu, w którym przeczytasz jak zrobić najlepszy rosół. Tutaj opisujemy jak działa kawa z mlekiem.

Jak czytamy na haps.pl, miejsce przechowywania mąki musi być również bardzo czyste i wolne od możliwości przeniknięcia zanieczyszczeń. Oczywiście warto pamiętać, aby świeżej mąki nie łączyć ze starą i przestrzegać zasad higieny. Bez tego łatwo mogą się w niej zalęgnąć pasożyty.

Powyższe porady pozwolą ci zachować wzorową jakość mąki, a także zapewnią cię o jej całkowitym bezpieczeństwie. Warto się do nich stosować, ponieważ dzięki nim będziesz miał dostęp do zawsze świeżej i najlepszej jakości mąki. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
Pokrzywy

Porady

Prosty sposób na odżywczy nawóz z pokrzywy

Czytaj więcej >
Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >