Smakosze.pl
pierogi

canva/milosz1966

Najczęściej popełniane błędy przy robieniu ciasta na pierogi. Wystrzegaj się

13 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Sprawdźcie, jakie są najczęściej popełniane błędy przy robieniu ciasta na pierogi. Niestety nagminnie je popełniamy. No może nie wszyscy, bo niektórych pierogi są prawdziwym mistrzostwem świata. Jednak ci, którzy nadal mają problemy z osiągnięciem ideału, powinni przeczytać nasz materiał.

Ciasto na pierogi — prosta rzecz, jednak nie zawsze wychodzi super udane. Robi się je zwykle z 3-4 składników i dziw bierze, że aż tyle można w nim zepsuć. A jak się okazuje można i to na każdym kroku i wraz z dodatkiem każdego składnika. Poznajcie najczęściej popełniane błędy przy robieniu ciasta na pierogi, a dzięki temu unikniecie ich w przyszłości.

kluski lane

Jak zrobić idealne lane kluski? Ważna jest 1 zasada

CZYTAJ DALEJ

Największe błędy przy robieniu ciasta na pierogi

Ciasto na pierogi robi się zwykle z mąki, wody, odrobiny soli i ewentualnie tłuszczu. Niektórzy dodają też do niego jajko, co jednak nie jest konieczne.

I tak często dodajemy do ciasta na pierogi mąkę wyższego typu, która ma mniejszą zdolność chłonięcia wody i tworzenia elastycznego ciasta. Wybierzmy więc mąkę typ 450 lub 500. Nie przesadzajmy też z ilością mąki używanej do podsypywania ciasta. Może ona utrudnić dokładne zlepienie pierogów.

Jeśli dodajecie do ciasta na pierogi zimną lub letnią wodę, popełniacie duży błąd. Taka woda nie sprzyja powstawaniu elastycznego ciasta. Sięgnijcie więc po gorącą, a przynajmniej dobrze ciepłą wodę.

Gdy dodajecie do ciasta na pierogi jajko, musicie się liczyć z tym, że wyjdzie ono twardsze. Tak naprawdę delikatne i miękkie ciasto zrobicie z samej mąki i dobrze ciepłej wody.

Robiąc ciasto na pierogi, warto pamiętać, o dodaniu do niego 1-2 łyżek oleju, stopionego masła lub gęstej śmietany. Tłuszcz zwiększy elastyczność i wilgotność ciasta.

Kiedy już zagnieciecie gładkie, elastyczne ciasto, nie rozwałkowujcie go zbyt cienko. Wtedy łatwo bowiem o powstanie w nim dziury, przez którą wypłynie farsz.

Przepis na ciasto na pierogi

Składniki:

  • 50 dag mąki

  • 1 łyżka oleju

  • 1 łyżeczka soli

  • 1 szklanka dobrze ciepłej wody

Przygotowanie ciasta na pierogi

Mąkę wsyp do miski. Wodę wymieszaj z solą i olejem. Dolewaj ją do mąki, mieszając ciasto. Gdy składniki wstępnie się połączą, przełóż ciasto na stolnicę i wyrabiaj, aż będzie gładkie.

Ciasto przykryj miską lub folią i pozostaw na 30 minut, by odpoczęło. Potem dziel je na części, niezbyt cienko rozwałkowuj, lekko podsypując mąką.

Z ciasta wycinaj szklanką krążki i nadziewaj je przygotowanym farszem. Pierogi dokładnie zlep, wrzuć na osolony wrzątek i gotuj 2-4 minuty od czasu, gdy wypłyną na powierzchnię.

Z naszego serwisu dowiesz się, jak najlepiej odgrzać pierogi. Znajdziesz tu też stary przepis na pierogi.

ciasto na pierogi

canva/Pretti


Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kobieceinspiracje

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

grzyby

Porady

Jak długo należy gotować grzyby? Informacje istotne dla smaku i Twojego zdrowia

Czytaj więcej >
placki ziemniaczane

Porady

Zastąp jajko innym składnikiem. Placki ziemniaczane wyjdą jeszcze lepsze

Czytaj więcej >
zielona część pora

Porady

Przenigdy nie wyrzucaj zielonej części pora. Znamy niesamowite sposoby ich wykorzystania

Czytaj więcej >
jak zagęścić gulasz

Porady

Czym zagęścić gulasz? Mąka nie jest jedynym sposobem

Czytaj więcej >
suszone grzyby

Porady

Jakich grzybów lepiej nie suszyć? Łatwo o ogromny błąd

Czytaj więcej >

Porady

Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka? Najlepsi kucharze zawsze dosypują do wrzątku 1 składnik

Czytaj więcej >