Najczęściej popełniane błędy przy robieniu ciasta na pierogi. Wystrzegaj się
Sprawdźcie, jakie są najczęściej popełniane błędy przy robieniu ciasta na pierogi. Niestety nagminnie je popełniamy. No może nie wszyscy, bo niektórych pierogi są prawdziwym mistrzostwem świata. Jednak ci, którzy nadal mają problemy z osiągnięciem ideału, powinni przeczytać nasz materiał.
Ciasto na pierogi — prosta rzecz, jednak nie zawsze wychodzi super udane. Robi się je zwykle z 3-4 składników i dziw bierze, że aż tyle można w nim zepsuć. A jak się okazuje można i to na każdym kroku i wraz z dodatkiem każdego składnika. Poznajcie najczęściej popełniane błędy przy robieniu ciasta na pierogi, a dzięki temu unikniecie ich w przyszłości.
Największe błędy przy robieniu ciasta na pierogi
Ciasto na pierogi robi się zwykle z mąki, wody, odrobiny soli i ewentualnie tłuszczu. Niektórzy dodają też do niego jajko, co jednak nie jest konieczne.
I tak często dodajemy do ciasta na pierogi mąkę wyższego typu, która ma mniejszą zdolność chłonięcia wody i tworzenia elastycznego ciasta. Wybierzmy więc mąkę typ 450 lub 500. Nie przesadzajmy też z ilością mąki używanej do podsypywania ciasta. Może ona utrudnić dokładne zlepienie pierogów.
Jeśli dodajecie do ciasta na pierogi zimną lub letnią wodę, popełniacie duży błąd. Taka woda nie sprzyja powstawaniu elastycznego ciasta. Sięgnijcie więc po gorącą, a przynajmniej dobrze ciepłą wodę.
Gdy dodajecie do ciasta na pierogi jajko, musicie się liczyć z tym, że wyjdzie ono twardsze. Tak naprawdę delikatne i miękkie ciasto zrobicie z samej mąki i dobrze ciepłej wody.
Robiąc ciasto na pierogi, warto pamiętać, o dodaniu do niego 1-2 łyżek oleju, stopionego masła lub gęstej śmietany. Tłuszcz zwiększy elastyczność i wilgotność ciasta. Kiedy już zagnieciecie gładkie, elastyczne ciasto, nie rozwałkowujcie go zbyt cienko. Wtedy łatwo bowiem o powstanie w nim dziury, przez którą wypłynie farsz.
Przepis na ciasto na pierogi
Składniki:
50 dag mąki
1 łyżka oleju
1 łyżeczka soli
1 szklanka dobrze ciepłej wody
Przygotowanie ciasta na pierogi
Mąkę wsyp do miski. Wodę wymieszaj z solą i olejem. Dolewaj ją do mąki, mieszając ciasto. Gdy składniki wstępnie się połączą, przełóż ciasto na stolnicę i wyrabiaj, aż będzie gładkie.
Ciasto przykryj miską lub folią i pozostaw na 30 minut, by odpoczęło. Potem dziel je na części, niezbyt cienko rozwałkowuj, lekko podsypując mąką.
Z ciasta wycinaj szklanką krążki i nadziewaj je przygotowanym farszem. Pierogi dokładnie zlep, wrzuć na osolony wrzątek i gotuj 2-4 minuty od czasu, gdy wypłyną na powierzchnię.
Z naszego serwisu dowiesz się, jak najlepiej odgrzać pierogi. Znajdziesz tu też stary przepis na pierogi.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Wyjątkowe pierogi bez gotowania z jajecznym farszem. Palce lizać
Kultowa zupa owocowa. Niezapomniany smak ze wspomnień i dzieciństwa
Klasyczny przepis na galaretkowiec z mlekiem. Ciasto bez pieczenia
Źródło: kobieceinspiracje