Smakosze.pl
Piekarnik przypala jedzenie? Wiemy jak temu zaradzić

brizmaker, Getty Images Pro

Najczęstsze przyczyny przypalania potraw przez piekarnik

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Piekarnik znaleźć można w praktycznie każdej współczesnej kuchni. Bez niego nie ma możliwości ugotowana ogromnej ilości potraw, dlatego jest tak bardzo popularny. Jeśli zastanawiasz się dlaczego przypala potrawy, które do niego wkładasz, nie

Nauka korzystania z piekarnika wcale nie jest prosta - teraźniejsze piekarniki mają dziesiątki najróżniejszych funkcji, przycisków i wyświetlaczy dlatego wyjątkowo łatwo można się w tym wszystkim pogubić. Największym problemem jest bez wątpienia przypalanie żywności.

Sytuacja, w której pieczesz całego kurczaka dla wszystkich domowników i nagle czujesz swąd spalenizny, potrafi silnie podnieść tętno. Brak głównego składnika obiadu wywołuje wściekłość i uczucie bezsilności. Poniżej wyjaśniamy najczęstsze powody takiego obrotu spraw. 

Piekarnik przypala ci obiad? Wiemy dlaczego

Ogromna ilość trybów pieczenia, nawiewu, poziomów wilgotności i wiele innych funkcji, których do tej pory nie było w popularnych piekarnikach, sprawia, że ludzie nie wiedzą co wybrać do upieczenia zwykłego schabu. W efekcie zdarza się, że włączany jest tryb zupełnie nieodpowiedni, który spala jedzenie. 

Aby uniknąć takiego zdarzenia, przed użyciem dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Wybierz kilka najbardziej potrzebnych trybów, takich jak pieczenie ciast, mięs czy ryb i trzymaj się tylko nich. Eksperymentowanie zostaw na później, gdy dobrze zaznajomisz się ze swoim sprzętem. 

Blacha w złym miejscu

Kilka poziomów prowadnic, w które wkłada się blachy lub kraty, umożliwiają wygodne dostosowanie wysokości do danej potrawy. Jeśli jednak ustawisz pieczoną potrawę zbyt blisko źródła ciepła, niezależnie czy jest ono z góry, czy z dołu, może dojść do przypalenia. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy rady Roberta Makłowicza, które pozwolą ugotować najlepsze parówki. W tym tekście z kolei prezentujemy sposoby pozwalające na wyeliminowanie problemu pękających skorupek jaj podczas gotowania. 

Większość dań najlepiej piecze się na środku piekarnika, gdzie temperatura jest najbardziej równomierna. Górną grzałkę wykorzystuj do szybkiej karmelizacji, a dolną do ekspresowego nagrzewania wnętrza urządzenia. W taki sposób zachowasz idealny smak wszystkich potraw. 

Źródło: piovesempre, Getty Images

Ustawianie temperatury "na oko"

Metoda "na oko" jest bardzo popularna - wiele kucharzy amatorów nie odmierza dokładnie składników, nie liczy czasu ani nie mierzy temperatury. Uważają wszak, że znają swój sprzęt na tyle dobrze, że jedzenie wyjdzie idealnie ugotowane. Niestety, często jest zupełnie na odwrót. 

W instrukcji obsługi z pewnością producent zamieścił informacje na temat temperatur, które uzyskuje się w danym trybie czy ustawieniu. Warto sprawdzić je przed pieczeniem, aby ewentualne produkty spożywcze nie zostały zniszczone i bezpowrotnie utracone.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: solgaz.eu

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >