Najczęstszy błąd podczas mrożenia grzybów
Mrożenie to doskonały sposób na zachowanie smaku i aromatu wielu produktów. Grzyby także można poddać temu procesowi. Radzimy czego unikać, aby ich konserwacja była skuteczna i bezpieczna.
Mrozić możemy niemal wszystkie grzyby, choć najlepiej proces ten zniosą grzyby o zwartym miąższu takie jak prawdziwki, podgrzybki, kurki czy maślaki. Grzyby blaszkowe, przed włożeniem do zamrażalnika, będą wymagały blanszowania.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jakich błędów unikać mrożąc grzyby?
Podstawowym błędem jest niedokładne oczyszczanie grzybów przeznaczonych do zamrożenia. Należy z nich starannie usunąć piasek, pozostałości mchu i inne zbędne elementy podłoża, w którym rosły. Koniecznie trzeba też odrzucić okazy zapleśniałe lub robaczywe.
Jeśli na grzybach zauważymy połyskujące osady śluzu — świadczące o tym, że przebywały na nich ślimaki — niezbędne będzie dokładne ich umycie pod bieżącą wodą. Pomijając ten proces, ryzykujemy, że nasze grzyby będą niesmaczne, a nawet szkodliwe.
Aby mieć pewność, że grzyby będą nas cieszyć aż do kolejnego sezonu, warto przed zamrożeniem je obgotować. To wydłuży czas ich bezpiecznego przechowywania w zamrażalniku. Wystarczy, że oczyszczone i pokrojone grzyby wrzucimy do małej ilości wrzącej, lekko osolonej wody i pogotujemy przez około 5 minut.
Tak przygotowane grzyby polecamy porcjować. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której rozmrozimy zbyt dużo produktu. Pamiętajmy, że po wyjęciu z zamrażalnika, grzybów nie możemy już ponownie zamrozić.
Więcej informacji o grzybach znajdziecie w innych naszych artykułach. Z tego artykułu dowiesz się, jakich błędów unikać w czasie grzybobrania. Tu natomiast podpowiadamy czego unikać, jeśli swoje zbiory zdecydujecie się zasuszyć.
Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego filmu:
Źródło zdjęcia: canva/Elena Nazarova
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: ankawell, shareinfo