Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania makaronu
Renata Materlińska
Renata Materlińska 25.03.2022 23:35

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania makaronu

gotowanie makaronu
canva/HansJoachim

Lubimy dania z makaronem, bo są proste i szybkie do przygotowania. Często jednak nie obchodzimy się z makaronem, tak jak tego wymaga. Oto najgorsze błędy popełniane podczas gotowania makaronu. Jeden z nich jest popełniany przez większość Polaków i potrafi zepsuć smak całej potrawy.

Makaron podany z lekkim sosem może stanowić podstawę dania. Może też być doskonałym dodatkiem do zapiekanki, zupy czy sałatki. Jednak by docenić walory smakowe makaronu, trzeba go odpowiednio ugotować. Jak? Przeczytacie o tym poniżej.

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania makaronu

Na gotowaniu makaronu najlepiej znają się Włosi i chyba im powinniśmy w tej kwestii zaufać. Za jeden z największych błędów popełnianych podczas gotowania makaronu Włosi uznają przelewanie go zimną wodą. To niestety wypłukuje z makaronu skrobię, która ułatwia łączenie go z sosem. Poza tym zimna woda niepotrzebnie studzi makaron.

Zamiast tego, po odcedzeniu makaron najlepiej jest włożyć do garnka z sosem i dodać kilka łyżek wody z gotowania, by rozrzedzić sos. Nie wskazane jest też dodawanie oleju czy oliwy do wody, w której gotuje się makaron. Niektórzy robią tak, by zapobiec sklejaniu się klusek, jednak potem utrudnia to łączenie się klusek z sosem.

Polacy często też rozgotowują makaron, przez co wyglądem przypomina on raczej kluski lane niż włoską pastę. Pamiętajmy, że jeśli mamy zamiar podać makaron z sosem, najlepiej ugotujmy go al dente, czyli tak, by przy ugryzieniu makaron stawiał zębom lekki opór. Zachęcający do takiego gotowania może być fakt, że makaron ugotowany al dente ma niższy indeks glikemiczny, niż ten bardzo miękki.

Woda i sól — ważne wskazówki

Makaron należy gotować w dużej ilości wody. Tak, by swobodnie mógł w iej pływać i wchłonąć tyle wody, ile potrzebuje. Dzięki temu po ugotowaniu nie będzie się kleił.

Na korzyść makaronowi nie wychodzi też niedosolenie wody, w której się gotuje. Przez to kluski są mdłe w smaku. Pamiętajmy też, by wodę na makaron posolić dopiero wtedy, gdy się zagotuje. Inaczej sól wydłuży jej gotowanie się.

Jeśli chcecie podać makaron z sosem, dla jednej osoby przeznaczcie ok. 80 g suchego makaronu. Po ugotowaniu jego masa zwiększy się trzykrotnie i będzie to wystarczająca ilość, by się nim najeść.

Jeśli szukacie przepisów na dania z makronem, zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam np. recepturę na zapiekankę makaronową z mielonym mięsem i serem, a także na makaron z twarogiem i boczkiem.

włoska pasta
włoska pasta

Źródło zdjęcia: canva/MatthewJean-Louis

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: kuchnia.wp

Zapraszamy na nasz Instagram