Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Największy błąd podczas smażenia kurczaka na patelni. To dlatego jest suchy i traci smak
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 21.10.2024 17:16

Największy błąd podczas smażenia kurczaka na patelni. To dlatego jest suchy i traci smak

smażenie kurczaka
Fot. Shutter/teh_z1b

Niektóre zasady smażenia mięsa są nam dobrze znane, a o innych zapominamy zupełnie. Zbierzmy więc w jednym miejscu wszystkie najważniejsze zasady przygotowywania kurczaka na patelni. Co zrobić by był miękki i soczysty?

Jak smażyć kurczaka

Nie w każdym przepisie sprawdza się rozbijanie kurczaka przed smażeniem. Jeśli jednak założona struktura gotowego dania nie stoi na przeszkodzie, warto zacząć właśnie od tego. Traktowanie mięsa tluczkiem rozbija tkankę łączną i rozdziela włókna mięśni.

Rozbitego czy nie, kurczaka nie należy zbyt wcześnie solić. Sól wyciągnie wodę z mięsa, jeśli pozwolić jej działać zbyt długo. Solimy więc najwyżej na kilkanaście minut przed obróbką. Zasalanie mięsa nie jest jego marynowaniem.

grillowana pierś
fot. Canva
Żadna zupa, żaden sos. Z leśnych grzybów zrobiłem wyśmienity obiad dla całej rodziny

Dlaczego kurczak jest suchy

Często powielanym mitem jest przekonanie, że marynowanie kurczaka wpływa na jego soczystość. To nie jest prawda. Kurczak jest na tyle wilgotny, że nawet godziny spędzone w zalewie nie pozwolą płynowi przeniknąć do środka. Marynata ma więc na celu głównie dodać smaku.

Jest jednak jeszcze jeden sens marynowania. Jest nim zmiękczanie mięsa. O ile bowiem zanurzenie piersi w oliwie wilgoci jej nie doda, o tyle kwaśny produkt lub alkohol – maślanka, sok z cytryny, piwo, wino – częściowo „przetrawią” tkankę łączną i zadziałają podobnie jak rozbijanie mięsa.

Soczysty kurczak z patelni

Ale chyba i tak najczęściej popełnianym błędem, który prowadzi do tego, że kurczak jest suchy, jest zbyt długa obróbka na nie dość rozgrzanej patelni. Kiedy smażymy mięso (np. na maśle klarowanym), upewnijmy się, że kładziemy je na dobrze rozgrzany tłuszcz. Można np. położyć na pustej patelni kawałek ziemniaka czy cebuli, a kurczaka położyć dopiero kiedy skrawek ten zacznie na dobrze smażyć się i syczeć. Dzięki temu kurczak usmaży się szybko zamiast powoli dusić we własnych sokach.

Dla pewności drób można obrobić z zewnątrz na naprawdę rozgrzanej patelni, a potem dopiekać w niskiej temperaturze. Nie rozbitej piersi kurczaka dobrze zrobi nawet pół godziny pod przykryciem w piekarniku rozgrzanym do np. 120 stopni. Ważne, by nie używać termoobiegu. Można za to dodatkowo naparować piekarnik, dorzucając przy wkładaniu naczynia kilka kostek lodu.

Wypróbuj też przepisy na soczysty schab i babciny bigos.

pałki z kurczaka
fot. Canva