Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nauczyciel ze szkoły gastronomicznej zdradził mi, jak piec sernik. Ten trick sprawi, że nie opadnie
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 29.08.2023 19:44

Nauczyciel ze szkoły gastronomicznej zdradził mi, jak piec sernik. Ten trick sprawi, że nie opadnie

sernik
Canva/Skatzenberger

Sernik należy do jednych z najbardziej lubianych ciast. Jednak zdarza się, że sernik opada. Co z tym kulinarnym fantem zrobić? Opadaniu sernika można zapobiec. Mamy na ten kłopot sprawdzone rozwiązania. Dzięki nim sernik wyjdzie idealnie równy i pyszny.

Sernik, czyli niebo w gębie

Sernik ma wielu wiernych wielbicieli. To pyszne ciasto uwielbiają dorośli i dzieci. Możemy robić sernik na wiele różnych sposobów. Dodajemy do niego czekoladę, owoce lub nie stosujemy dodatków i też jest pyszny. 

Sernik pasuje na wiele okazji, na co dzień i od święta. Niestety czasem to ciasto opada i to staje się zmorą osób, które pieką sernik. W jaki sposób możemy zapobiec opadaniu ciasta? Należy zastosować się do kilku wskazówek, a sernik wyjdzie równy niczym stół.

sernik
Canva/Achanov Michael
Robię to na obiad, gdy brakuje mi pomysłów. Składniki są tanie, a rodzina zajada aż się uszy trzęsą

Ser jest ważny, czyli patent na sernik

Na sernik zawsze wybieraj tłusty ser, jednak nie może być on kwaśny. Ser powinien być dobrej jakości i ze sprawdzonego źródła. Trzeba go dwukrotnie zmielić. Gdy kupujesz gotowy ser, to warto sięgnąć po ser trzykrotnie mielony. 

Ważny jest też aromat wanilii w serniku. W tym celu użyj laski wanilii, a nie tylko gotowego aromatu. Najczęściej opadają serniki, które są zrobione z dodatkiem ubitej piany z białek. Aby zapobiec opadaniu, nie wyjmuj sernika od razu z piekarnika. Pozostaw ciasto w środku na 30 minut i uchyl drzwiczki piekarnika.

Sernik opada w samym środku, co robić?

Bardzo często sernik opada w samym środku. Nie wpływa to na smak ciasta, ale na walory estetyczne. Dlatego przed wstawieniem do piekarnika możesz uformować na środku delikatny pagórek z masy. Sernik nie lubi też zbyt wysokiej temperatury pieczenia.

Ciasto piecz w 180 lub w 190 stopniach w piekarniku bez termoobiegu. Gdy przygotowujesz sernik z dodatkiem ubitych białek, to wstawiaj go do gorącego już piekarnika. Natomiast jeśli sernik przyrządzasz bez piany z białek, to piekarnik powinien być lekko nagrzany. Polecaliśmy przepis na zimny sernik z kiwi. Radziliśmy, jak zrobić sernik z przepisu babci. 

sernik
Canva/tylim

Źródło: beszamel.se.pl