Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nie ma lepszego sposobu na przechowywanie koperku. Zawsze będziesz mieć świeży pod ręką
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 26.06.2023 22:12

Nie ma lepszego sposobu na przechowywanie koperku. Zawsze będziesz mieć świeży pod ręką

koperek
Canva/Zoryanchik

Koperek jest pyszny i zdrowy. Stanowi smaczny dodatek do kanapek, sałatek, ziemniaków i zup. Jednak jak przechowywać koperek, by był jak najdłużej pozostał świeży? Zdradzamy sprawdzone sposoby.

Aromatyczny koperek jedz na zdrowie

Koperek jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Zawiera olejki eteryczne, które nadają mu wyjątkowy smak i aromat. Oprócz tego znajdziemy w nim witaminy: A, D, E, K, witaminy z grupy B, H i C. Koperek to też minerały, takie jak: żelazo, fosfor i wapń. 

Koperek jest najbardziej aromatyczny i smaczny w sezonie letnim. Dlatego warto odpowiednio go przechowywać, by jak najdłużej cieszyć się jego smakiem i korzystać z jego cennych wartości. Koperek zawsze trzeba umyć i osuszyć. 

Zawsze nacinaj mięso na schabowe w tym miejscu. Kucharz zdradził sekret mistrzów kuchni

Jak przechowywać koperek?

Umyty i osuszony pęczek koperku możemy przekroić na pół i włożyć do słoika, a potem zakręcić. Tak przygotowany koper możesz przechowywać w lodówce nawet do 3 miesięcy. Można też odciąć tylko końcówki kopru, a grube łodygi można zamrozić oddzielnie i dodawać je np. do gotowania ziemniaków.

Koperek możemy też drobno posiekać, wsypać do plastikowego pojemnika i wstawić do zamrażarki. Tak przygotowany koperek powinien mieć, jak najmniej wilgoci. Gdy go wyjmujemy z zamrażalnika i chcemy zużyć tylko część, resztę musimy ustrzec przed rozmrożeniem.

Koperek z wrzącej wody, czyli zachowana świeżość

Innym patentem na przedłużenie świeżości koperku, jest zanurzenie go we wrzącej wodzie na cedzaku. Jest to rodzaj pasteryzacji. Koperek następnie odcedzamy i przelewamy zimną wodą. Przygotowujemy torebki ze szczelnym zamknięciem i wkładamy koperek do jednorazowego użycia i od razu zamrażamy. 

Środkiem konserwującym jest też sól. Koperek myjemy, suszymy i odrywamy łodygi. Drobno kroimy, a do słoiczków wsypujemy na dno 5 mm soli. Następnie ciasno układamy koperek. I tak na przemian. Ostatnią warstwą musi być sól. Radziliśmy, by nie przechowywać koperku w pudełku po lodach. Pisaliśmy o dodatku do krupniku. 

koperek
Canva/lucagavagna

Źródło: beszamel.se.pl, YouTube/@PrzySmaki, haps.pl