Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przechowywać koperek? Pudełko po lodach wcale nie jest najlepszym pomysłem

Jak przechowywać koperek? Pudełko po lodach wcale nie jest najlepszym pomysłem

Jak przechowywać koperek?
canva/robertsrob

Czy wiecie jak przechowywać koperek? Okazuje się, że stosowana przez nasze babcie metoda mrożenia w pudełkach po lodach, choć dość skuteczna, nie jest najlepsza. Wykorzystując suchy słoik i sól zabezpieczymy zioło jeszcze lepiej.

Wiemy, jak przechowywać koperek

Świeżo kupiony koperek można zabezpieczyć na wiele sposobów. Popularne jest wstawianie pęczka zieleniny do naczynia z wodą. I o ile zanurzone są jedynie jego łodygi, a szklanka czy kubek zostanie przez nas przeniesiona do lodówki, to jest to bardzo skuteczna technika.

Tak trzymany koperek wytrwa kilka dni i będzie nas cieszył smakiem. Jeśli jednak potrzebujemy go niewiele, pozostałą część warto — wzorem babć — zamrozić. Możemy go też zabezpieczyć w soli. Druga metoda jest niesamowicie skuteczna.

Cukinia to już przeżytek. Bosacka do mielonych dodaje inne warzywo, Polacy je kochają

Przechowywanie koperku w soli jest skuteczne i wygodne

Prosta metoda z zastosowaniem soli pozwoli nam przechować koperek nawet przez kilka miesięcy.  Na 250 gramów koperku potrzebować będziemy około 100 gramów soli kuchennej. Przyda się także czysty i suchy słoik, który zmieści produkty.

Na jego dnie umieszczamy półcentymetrową warstwę przyprawy, którą przykrywamy 2 cm zieleniny obranej z łodygi. Układamy kolejne poziomy, aż całe naczynie nam się zapełni. Wtedy szczelnie je zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce.

Taki koper będzie idealny np. do  młodych ziemniaków. Trzeba tylko uważać, by nie dodać zbyt dużo soli przy doprawianiu. Koper bez łodyg można też po prostu wrzucić do suchego, szczelnego słoja. Wtedy jednak postoi zaledwie 2 tygodnie. 

Jak przechowywać koperek? Na pewno nie w folii

Najgorszym, co można robić, gdy kupimy świeży koperek w supermarkecie, jest pozostawienie go w folii, w której został nam sprzedany. Zielone aromatyczne łodygi będą miały bowiem ograniczony dostęp powietrza.

Jeśli dodatkowo wstawimy je do wody, wytwory się wilgoć, która znacznie przyspieszy gnicie dodatku. Koniecznie więc usuńmy opakowanie po przyjściu z zakupów. 

Na naszej stronie znajdziecie przepisy, w których koperek będzie niezbędny. Spróbujcie koniecznie pysznych pulpetów w sosie z udziałem pięknie pachnącego zioła. Być może skusi was tez znakomita botwinka lub mizeria, których doprawienie koperkiem jest konieczne.

Wiemy jak przechowywać koperek.png
canva/Langan

Źródło: Haps