Niemcy krytykują polskie mięso. Powód jest niedorzeczny
Wzburzenie wywołała wypowiedź niemieckiego eksperta. W krótkim zdaniu obraził polskich hodowców, produkujących mięso. Padły słowa, z którymi rodzimi wytwórcy kompletnie się nie zgadzają. Poszło pośrednio o pieniądze.
Zarzuty wobec polskiego mięsa
W niemieckich mediach pojawiła się kontrowersyjna wypowiedź. Dotyczyła różnic w cenach pomiędzy mięsem polskim, a niemieckim. Krajowa Rada Drobiarstwa zareagowała natychmiast. Według niej są to “krzywdzące stwierdzenia”.
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Świętego Marcina. Co ciekawe, zarówno w Polsce jak i w Niemczech tradycyjną potrawą z tej okazji jest gęsina. To właśnie o mięso z gęsi rozpętała się cała kłótnia. Zaczęło się od cen, skończyło znacznie dalej.
Na długi weekend to ciasto jest hitem. Smakuje i wygląda tak, że zrobisz od razu 3 blachyOczernianie polskich hodowców mięsa
Zaczęło się od wypowiedzi dla niemieckiej gazety “Bild”. Właśnie na jej łamach Lorenz Eskildsen, dyrektor Federalnego Stowarzyszenia Wiejskich Hodowli Gęsi, porównywał ceny drobiu produkcji niemieckiej, do tego pochodzącego z Polski. Niemiecka gęś kosztuje od 18 do 22 euro (od nieco ponad 78 zł do niespełna 96 zł) za kilogram. Gęś z Polski lub Węgier jest znacznie tańsza- w granicach 4-5 euro (od około 17 zł do 21 zł) za tę samą wagę.
Eskildsen pokusił się o wskazanie, skąd bierze się taka różnica. To właśnie te słowa tak rozwścieczyły polskich hodowców.
Dzieje się tak, ponieważ te gęsi są zwykle przymusowo tuczone, co w Niemczech jest zabronione ze względu na dobrostan zwierząt- zawyrokował.
Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.
Krajowa Rada Drobiarstwa reaguje
Krajowa Rada Drobiarstwa wystosowała oświadczenie dotyczące powyższej wypowiedzi. Jego tekst ukazał się na łamach portalu next.gazeta.pl:
Uważamy tę wypowiedź za formę nieuczciwej konkurencji i bezpodstawne oczernianie polskich hodowców gęsi- czytamy w oświadczeniu
Jednocześnie podkreślamy, że zarówno niemieckich, jak i polskich hodowców obowiązują te same wyśrubowane unijne normy dotyczące dobrostanu zwierząt, których przestrzeganie jest kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną
Przypomniano także kolejną ważną kwestię. W Polsce przymusowe tuczenie zwierząt jest prawnie zakazane.
w Polsce produkcja gęsi na stłuszczoną wątrobę została zakazana na mocy Ustawy o ochronie zwierząt już od 1 stycznia 1999 r.- powołuje się na przepisy Krajowa Rada Drobiarstwa.
Poznaj najlepszy przepis na kotlety mielone oraz sprawdź, jak zrobić ogórki kiszone, by chrupały jak trzeba.