Smakosze.pl
1000-letnie jajo kury

Israel Antiquities Authority, Dafna Gazit, Yoli Schwarzt, Gilad Stern

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

13 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jajka nie są żadną kulinarną nowością, w końcu kury towarzyszą nam już od wielu tysięcy lat, a co za tym idzie, znamy także jajka. Doskonałym dowodem jest niedawne odkrycie izraelskich naukowców, którzy znaleźli 1000-letnie jajko. Znajdowało się w szambie.

Jajko jest wyjątkowo trwałym produktem, gdyż jego zadanie polega na ochronie i wytworzeniu zarodka ptaka. Skorupka musi być więc twarda i wytrzymała, a przy okazji umożliwiać wymianę gazową.

Wykopaliska archeologiczne przynoszą bardzo często ogromną wiedzę - archeolodzy mogą dzięki nim poznawać nie tylko kulturę danej cywilizacji czy społeczności, lecz także sposób żywienia i czy pochówku zmarłych. Najnowsze odkrycie w Izraelu jest niebywałe.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Jajko, które wytrwało 1000 lat

Ciężko uwierzyć, aby zwykłe jajko od kury przetrwało choćby rok - prędzej czy później skorupka pęknie, a wnętrze zgnije. Gazy gnilne mogą również rozsadzić skorupkę od środka. Dlatego 1000-letnie jajko znalezione przez Izraelczyków napawa zdumieniem.

W czasie prowadzonych w Jawne wykopalisk archeolodzy znaleźli szambo, w którym znajdowały się różne przedmioty oraz resztki odchodów. Jednym z przedmiotów było jajko kury o wielkości około 6 cm.

Projekt bez tytułu - 2021-06-13T070949.976

Prosty sposób na lekką i puszystą jajecznicę

CZYTAJ DALEJ

Nienaruszona skorupka pękła podczas badań

Naukowcy zabrali jajko do laboratorium, aby przeprowadzić na nim szczegółowe badania. Jego struktura była całkowicie nienaruszona - skorupka nie miała żadnych pęknięć ani wgnieceń. Szybko się to jednak zmieniło.

W trakcie badań jajko uległo uszkodzeniu i skorupka pękła. Co ciekawe, zawartość jajka była minimalna, gdyż pozostała w nim jedynie resztka żółtka. Specjaliści mają nadzieje na odzyskanie DNA, co pozwoli na lepsze poznanie tego artefaktu.

Na naszym portalu można przeczytać mnóstwo interesujących newsów i przepisów, które zaciekawią każdego smakosza. W tym artykule zdradzamy plany Prawa i Sprawiedliwości wobec otwartych w niedzielę sklepów o statusie placówek pocztowych. Ten tekst poświęcony został przepisowi na najlepsze kotlety schabowe, które dzięki jednemu łatwo dostępnemu dodatkowi, są wyjątkowo smaczne i soczyste.

To nie pierwsze odkryte jajko sprzed lat

Wcześniej znaleziono, chociażby 4 jajka w Aylesbury. Badacze z Oxford Archaeology w czasie wyjmowania ich z wykopu rozbili skorupki 3 z nich. Natychmiast w powietrzu zaczął unosić sie okropny fetor, który był nie do wytrzymania.

Jajka miały około 1700 lat. Na szczęście jedno z nich zdołano ochronić przed uszkodzeniami i brytyjscy naukowcy mogli przeprowadzić szczegółowe badania. Odkrywanie całych, niezniszczonych jajek jest jednak bardzo rzadkie i zawsze jest niesamowitym znaleziskiem.

Projekt bez tytułu

Wykopaliska archeologiczne

Źródło: Elmar Gubisch

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wideo.wp.pl; rp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >
Czy można jeść surową cukinię?

Produkty

Czy można jeść surową cukinię?

Czytaj więcej >