Niezwykły trick z wykorzystaniem obierek po ziemniakach
Obierki z ziemniaków są przez większość z nas traktowane jako śmieci. Choć zdarzają się ludzie, którzy lubią smażyć je na tłuszczu, gotując w taki sposób domowe chipsy, znaczna część Polaków po prostu je wyrzuca. Jeśli jednak zmagasz się z czyszczeniem czajnika - zachowaj je.
Obierki z ziemniaków zawierają ogromną ilość skrobi, która świetnie sprawdza się w czyszczeniu czajnika z grubą warstwą kamienia. Mineralny osad ciężko jest doczyścić za pomocą mechanicznych metod, stąd wykorzystanie skórek ziemniaków jest genialnym ułatwieniem.
Obierki z ziemniaków sprawią, że czajnik będzie lśnił
Przed wykorzystaniem obierek, naturalnie trzeba je dokładnie wyczyścić z ziemi i innych zabrudzeń. Wystarczy przemyć je pod bieżącą wodą i już można z nich korzystać. Cała operacja jest banalnie prosta, warto jednak mieć kilka partii obierek w zapasie.
Aby wyczyścić czajnik, należy włożyć garść czystych obierków do jego wnętrza, zalać je wodą i zacząć gotować. Po 3 minutach wrzenia wody, wymienia się ją, a także obierki na czyste i powtarza resztę czynności. Wystarczą 2-3 cykle, aby czajnik znów błyszczał od wewnątrz.
Poza obierkami, świetnie sprawdza się także sok cytrynowy lub skoncentrowany kwasek cytrynowy. Wystarczy dodać je do gotującej się wody, a po kilku minutach wrzenia osad rozpuści się ponownie do wody, którą następnie trzeba wylać. Po czyszczeniu warto przemyć czajnik czystą wodą.
Coca-cola także da radę
Do tej metody wystarczy szklanka coli i 100 ml wody. Zmieszaj oba płyny i wlej je do czajnika. Następnie zagotuj całość i trzymaj na gazie przez 10 minut, dolewając ewentualnie wody, gdy ta zbytnio odparuje. Odstaw miksturę na 30 minut i wylej ją do zlewu. Jak w przypadku każdego innego sposobu, przemyj wnętrze czajnika wodą.
Chcesz poznać więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów i gastronomii? Zajrzyj do tego artykułu, w którym wyjawiamy, jak przyrządzić kruche i soczyste kotlety schabowe. Tutaj z kolei prezentujemy najlepszy przepis na naleśniki z serem i rodzynkami, które smakują praktycznie każdemu smakoszowi.
Doskonale sprawdzi się również ocet spirytusowy (trzeba jednak liczyć się z silnym zapachem podczas gotowania), który wystarczy wlać w proporcji 1:1 z wodą i doprowadzić do wrzenia. Po 10 minutach wylewa się płyn, przemywa wnętrze urządzenia wodą i gotowe.
Powyższe porady uchronią cię od konieczności kupowania sklepowych odkamieniaczy, które często zawierają dokładnie takie same substancje, lecz ich cena jest znacznie wyższa. Dzięki temu zaoszczędzisz trochę pieniędzy, które będziesz mógł przeznaczyć na kupienie doskonałych rarytasów.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: homebook.pl