Okrasa złamał przepis na pierogi z kapustą i grzybami. Nasze babcie nawet nie śniły o takim patencie
Już niebawem pierogi zagoszczą na naszych wigilijnych stołach. Pełne kapusty i grzybów będą kusić smakiem. Jednak Karol Okrasa ma na to świąteczne danie oryginalny patent. Nie ma w nim bowiem mowy o gotowaniu pierogów.
Pierogi z piekarnika od Karola Okrasy
Pierogi są jednym z najbardziej lubianych dań, po które sięgamy w Wigilię. Nie mają ukrytej symboliki. Tę posiadają już grzyby, którymi zwykle nafaszerowane są pierogi. Grzyby w wigilijnych potrawach mają zapewnić nam dobrobyt i zesłać na gospodarstwo domowe dobrą energię.
Przeważnie na nasze wigilijne stoły trafiają pierogi z kapustą i grzybami. Tę smaczną potrawę gotujemy, by wkrótce cieszyć się jej znakomitym smakiem. Natomiast Karol Okrasa robi pierogi z piekarnika. Są bardzo smaczne i mają chrupiącą skórkę. Trudno sobie ich odmówić podczas wieczerzy wigilijnej.
Czy w Wigilię katolicy mogą jeść mięso? Kościół mówi jasno, niektórzy mogą być zdziwieniJak zrobić pieczone pierogi z przepisu Karola Okrasy?
Składniki na farsz:
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 300 g kapusty kiszonej
- 150 g grzybów suszonych
- natka pietruszki
- sól
- pieprz
Składniki na ciasto:
- 3 jajka
- 200 g masła
- 520 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 150 ml śmietany 18%
Przygotowanie pierogów zaczynamy od przyrządzenia farszu do tego dania. Kapustę kiszoną gotujemy do miękkości, odciskamy i siekamy drobno. Na patelni podsmażany posiekaną cebulę i czosnek, dodajemy drobno pokrojone grzyby i kapustę. Doprawimy solą i pieprzem. Na koniec dorzucamy natkę pietruszkę i studzimy farsz.
Teraz czas na robienie ciasta, dlatego masło siekamy z mąką, dodajemy jajka, śmietanę i sól. Składniki wyrabiamy na jednolitą masę i chłodzimy w lodówce przez około 25 minut. Po upływie tego czasu ciasto podsypujemy mąką i wałkujemy na stolnicy na grubość około ½ cm. Wycinamy koła o średnicy 8-10 cm.
Lepienie pierogów na święta
Następnie na wycięte koła nakładamy farsz, brzegi smarujemy rozmąconym jajkiem z mlekiem i dokładnie zlepiamy. Takim jajkiem smarujemy też pierogi z wierzchu. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez około 35 minut.
Po upływie tego czasu pieczone pierogi są gotowe do podania. Będą wyśmienicie smakować podczas wieczerzy wigilijnej. Są delikatne, chrupiące i zawsze się udają. Zachwycą gości w Boże Narodzenie. Pisaliśmy o tym, jaki nietypowy składnik dodać do rosołu. Podawaliśmy też przepis na pyszne zapomniane ciasto.
Źródło: kuchnialidla.pl