Pałki z kurczaka zapiecz z rozmarynem i uwielbianym owocem. Szybki obiad zachwyca smakiem
Z tym szybkim przepisem na pieczonego kurczaka jesteśmy o krok od świetnego letniego obiadu. Lekko, słodko-kwaśny i owocowo-pikantny mięsny obiad sprawdzi się doskonale w sierpniowe popołudnie.
Pieczone udka kurczaka
Pałka, zwana też dolnym udkiem kurczaka, to jedna z ciekawszych porcji tego podstawowego okazu drobiu. Nie jest tak delikatna jak najpopularniejsza u nas pierś. Ma jednak więcej smaku dzięki temu, że nie jest to tak bardzo białe mięso.
Dlatego taka pałka kurczaka świetnie sprawdza się jako pieczone danie. Nie jest może tak aromatyczna jak kaczka, ale jest za to dużo tańsza i łatwiej dostępna. A odpowiednio przyprawiona staje się bardzo ciekawym daniem.
Co się dzieje z organizmem, gdy pijemy herbatę z pokrzywy? Mało kto ma świadomośćPałki z kurczaka ze śliwkami
W tym przepisie proponujemy zestawienie takiej pałki ze śliwkami. Ten wspaniały, mocno kwasowy owoc jest w szczycie sezonu w lipcu i sierpniu. Dzięki temu, że nie jest tak słodki jak choćby na potęgę dodawany do mięs ananas, świetnie spaja danie w słodko-kwaśną mieszankę o niemal azjatyckim charakterze.
Składniki
- 8 dolnych udek (pałek) kurczaka
- 500 g śliwek
- 3-4 gałązki rozmarynu
- 4-6 ząbków czosnku
- Cynamon – mielony lub kora do starcia
- Papryka słodka i ostra
- 1 łyżka masła klarowanego
- Sól, pieprz, oliwa
Przepis na pieczonego kurczaka
Oczyszczone i osuszone pałki nacieramy solą i pieprzem. W miseczce mieszamy oliwę z papryką ostrą i słodką. Kurczaka przekładamy do woreczka, zalewamy przyprawioną oliwą i dodajemy gałązki rozmarynu. Odstawiamy na bok na ok. 2 godziny.
Kurczaka można w ten sam sposób marynować w lodówce przez dłuższy czas – nawet cały dzień. Należy jednak pamiętać, by przed przygotowaniem obiadu doprowadzić mięso z powrotem do temperatury pokojowej.
Na patelni rozgrzewamy masło klarowane. Na mocnym ogniu obsmażamy kurczaka tak, by z zewnątrz był złocisty. Resztę oleju i rozmaryn odkładamy na bok. Dodajemy je do brytfanny z kurczakiem, kiedy będzie już obsmażony.
Śliwki przekrawamy na pół i wyjmujemy z nich pestkę. Okładamy nimi kurczaka. Całość pieczemy przez 50 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Podajemy z ulubionymi dodatkami.
Wypróbuj też przepis na rosół Ewy Wachowicz i musztardę z cukinii.