Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Piekarze odtworzyli przepis na chleb, którym zajadał się Mikołaj Kopernik. Kluczowe są 2 składniki

Piekarze odtworzyli przepis na chleb, którym zajadał się Mikołaj Kopernik. Kluczowe są 2 składniki

Chleb Mikołaja Kopernika
canva/kornyeyeva, mariusz_prusaczyk

Chleb można przygotować na wiele sposobów. Piekarze z Olsztyna odtworzyli wypiek opisany w jednej z prac Mikołaja Kopernika. Żytni bochenek z czasów wielkiego astronoma zawierał m.in. czosnek i szafran. Nie tylko one mogą zaskoczyć.
 

Chleb z czasów Mikołaja Kopernika zaskakuje dodatkami

Współcześnie mało kto wyobraża sobie dodawanie do chleba czosnku czy szafranu. Wiele osób nie przepada też za kminkiem, który wciąż gości w niektórych wypiekach. Wszystkie trzy przyprawy znalazły się na liście składników w recepturze polskiego astronoma.

Oprócz nich w chlebie na żytnim zakwasie znaleźć można było jeszcze cynamon, czarny pieprz i oczywiście sól. W dziele Kopernika zatytułowanym Obrachunek wypieku chleba znajduje się dokładna receptura na nietuzinkowy bochenek.

Olsztyńska piekarnia odtworzyła chleb z XVI wieku

Przepis naukowca nie był dotychczas wykorzystywany. Powodem nie jest jednak oryginalność dodatków, a nie do końca już jasny dla współczesnych piekarzy i cukierników system miar stosowany w XVI wieku.

W jego uczonym wywodzie znalazły się szczegółowe wyliczenia, jednak trudno stwierdzić, ile ważył ówczesny korzec, czy funt ziarna — mówi w rozmowie z Faktem właściciel piekarni Tyrolskiej, Jarosław Goszczycki.

Jego piekarze z okazji 550-lecia narodzin astronoma, związanego dość mocno z historią Olsztyna, postanowili zmierzyć się z zadaniem wypieczenia chleba z dawnych lat. Próba zakończyła się sukcesem.

Cena historycznego chleba jest korzystna

Warto nadmienić, że choć dziś cena wypieku — jedyne 5 zł — nie wydaje się wygórowana, dawniej dostęp do przypraw był utrudniony. Z tego względu specjał był dobrem luksusowym.

Często stanowił on osobne danie podawane jedynie na stołach biskupów czy bogatych mieszczan. Biedota zadowalała się bochenkami z żytniego ziarna, otrąb, kasztanów czy żołędzi, uzupełniając je o dodatek suszonych warzyw.

Na naszej stronie znajdziecie inne receptury na domowy chleb. Polecamy pyszny wypiek z chrupiąca skórką. Być może skusi was też prosty chleb z garnka.

Chleb Mikołaja Kopernika zadziwia składem.png

canva/5PH

Źródło: Fakt