Smakosze.pl
Pierogi

wikipedia.org/Kpalion https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Jak prawidłowo ugotować pierogi?

21 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karolina Szmulewicz

Udostępnij:

Pierogi to danie, które znamy doskonale już od czasów dzieciństwa. Nie każdy wie jednak, jak je gotować by nie rozpadały się i zawsze wychodziły idealne. Niesamowity trick z użyciem kilku przypraw sprawi, że ich smak wejdzie na kolejny pozio

Pierogi goszczą na naszych stołach wyjątkowo często. Uwielbiamy je w każdej formie i ze wszystkimi rodzajami farszu. Trzeba przyznać, że niezależnie czy do zjedzenia są pierogi ruskie, z mięsem, z kapustą i grzybami czy owocami, zawsze z wielką chęcią po nie sięgamy.

Oprócz wyrabiania ciasta i doskonale dobranego farszu bardzo istotny jest moment ich gotowania. To od niego zależy efekt i wrażenia zebranych przy stole domowników. Podpowiadamy jak niemal żadnym kosztem poprawić ich smak.

Idealnie ugotowane pierogi

Nie ma nic gorszego niż moment, gdy wrzucamy idealnie ulepione pierogi na wrzątek, a one zaczynają się rozpadać i pękać. Z wykorzystaniem naszych tricków, taka przygoda ci już więcej nie grozi. 

Przede wszystkim powinniśmy do gotowania pierogów używać dużego garnka. Podobnie jak w przypadku makaronu, nie powinniśmy żałować im wody. Na 1 kg pierogów przygotujmy co najmniej 4 litry wody. W zbyt małej ilości wody pierogi mogą się posklejać i rozpaść. 

Gdy woda już wylądowała w garnku, doprowadzamy ją do wrzenia. Do wrzątku dodajemy solidną ilość soli, łyżkę oliwy, liść laurowy i pieprz. Dopiero do tak doprawionej i pełnej smaku wody możemy dodać pierogi. 

Podczas gotowania pierogów warto kilka razy delikatnie zamieszać wodą. Dzięki temu nawet posklejane sobą pierogi będą miały szanse oderwać się od siebie, a farsz z nich nie ucieknie. 

Jak długo gotować pierogi? 

Na to pytanie odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna. W zależności od grubości ciasta i wielkości pierogów powinniśmy trzymać je na powierzchni wrzątku przez około 2-5 minut po wypłynięciu. Warto nieco wcześniej wyciągnąć jednego na próbę, nie ma w końcu nic gorszej niż przegotowane ciasto.

Pamiętajmy także, aby nie gotować na raz zbyt dużej ilości pierogów. Optymalna ilość to około 10 -15 sztuk wrzucone jednocześnie na wodę. Być może czas przygotowania ich będzie dłuższy, ale za to efekt wynagradza oczekiwanie. 

Równie istotne co wszystkie kroki wyżej wymienione jest odpowiednie sklejenie pierogów. Boki ciasta muszą na siebie solidnie napierać, tak by z surowego pieroga nie wystawał farsz. Podczas lepienia pierogów można posmarować boki wodą. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: food and recipes

Zapraszam na nasz Instagram

Karolina SzmulewiczAutor

Liderka, a zarazem główna wydawczyni portalu Smakosze. Pasjonatka na równi jedzenia, co gotowania. Dbam o to, byście codziennie mieli najświeższe, kulinarne newsy i smakowite przepisy. Studiowałam dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz prowadziłam własny kanał kulinarny, gdzie gotowałam na żywo. Moim celem w przyszłości jest otworzenie własnej restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Suszone śliwki

Porady

Jak suszyć śliwki domowym sposobem?

Czytaj więcej >

Porady

Co zrobić, żeby panierka nie odklejała się od kotletów schabowych?

Czytaj więcej >

Porady

Czym różni się szarlotka od jabłecznika?

Czytaj więcej >
Zawartość domowej lodówki

Porady

Czym najlepiej przykryć potrawę w lodówce?

Czytaj więcej >

Porady

Która strona folii aluminiowej nadaje się do pieczenia?

Czytaj więcej >

Porady

Najczęstsze błędy podczas gotowania makaronu

Czytaj więcej >