Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z kolacji. Korzyści płynące z braku posiłku przed snem to mit
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 03.07.2023 21:33

Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z kolacji. Korzyści płynące z braku posiłku przed snem to mit

jedzenie kolacji
Canva / domoyega

Wiele osób zastanawia się, jak to jest z jedzeniem kolacji. Popularny mit mówi, że ten posiłek odpowiedzialny jest za przybieranie na wadze. Z uwagi a krążące pogłoski, są nawet tacy, którzy pomijają jego spożywanie w ogóle. Takie postępowanie może przynieść jednak więcej szkody, niż pożytku.

Kolacja nie odpowiada na nasze tycie

W sieci można znaleźć powtarzające się informacje. Mówią one, że jedzenie po 22:00 wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Są nawet źródła, które idą o krok dalej i odradzają jedzenie już od 18:00. Te teorie nie mają jednak nic wspólnego z rzeczywistością.

Przyjęło się, że na 2-3 godziny przed snem powinniśmy zrezygnować z jedzenia. Do takiej zasady stosują się szczególnie osoby dbające o linię. Takie postępowanie może jednak przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Poniżej rozprawiamy się z nieprawdziwymi twierdzeniami na temat jedzenia kolacji.

Zabrała dziecko do restauracji. Internauci nie zostawili na niej suchej nitki. "Ty tak serio?”

Kolacja jest tak samo ważnym posiłkiem, jak śniadanie

Nie istnieje optymalna godzina, która stanowi granicę dla jedzenia przed snem. Chodzenie do łóżka „na głodniaka" może być niezdrowe dla organizmu. Pusty żołądek przypłacimy niestrawnością i gorszą jakością snu. W takim wypadku nie ma mowy o solidnej nocnej regeneracji.

Z kolacji nie powinny rezygnować także osoby walczące z dodatkowymi kilogramami. Zdrowy i spokojny sen jest warunkiem skutecznego odchudzania. Jeśli wstaniemy rano wymęczeni, będziemy chcieli sobie ten fakt zrekompensować dodatkowymi kaloriami. Dlatego do łóżka nie można chodzić spać z pustym brzuchem.

Przejedzenie przed nocą także nie jest dla organizmu wskazane. Kolacja powinna być zdrowa i przede wszystkim pełnowartościowa. Jej jakość jest równie ważna, co właściwy odstęp między ostatnim posiłkiem, a położeniem się spać. Najlepiej unikać dań tłustych i ciężkostrawnych.

Pora kładzenia się spać a godzina jedzenia kolacji

Twierdzenie, że po 22:00 nie można jeść jest nieprawdziwe. Wszystko zależy od tego, o której chodzimy do łóżka. Inaczej swoje posiłki planują ranne ptaszki, a inaczej nocne marki. Dobrze zbilansowana kolacja na 2 godziny przed snem to dobry punkt wyjścia do poznania potrzeb własnego organizmu.

Jedzenie po danej godzinie nie powoduje tycia. Za to zjawisko odpowiedzialna jest zbyt duża ilość przyjętych kalorii. Przejedzenie na noc może przysporzyć nam niestrawności, ale standardowy rozsądny posiłek nie będzie niczym niewłaściwym. Jedzenie przed snem nie przyniesie nam korzyści, ale także nam nie zaszkodzi.

Codzienne chodzenie spać z pustym żołądkiem z pewnością nie jest zdrowe. Może powodować bezsenność, poza tym powoduje utratę tkanki mięśniowej. Niewielka przekąska przed snem będzie więc lepszym wyjściem, niż zupełny post. Dzięki niej wstaniemy wyspani i wypoczęci.

Przez spaniem nie powinno się pić napojów gazowanych, kawy oraz herbaty. Posiłek powinien zaś mieścić się w normie ok. 200 kcal. Najlepiej postawić na białka i tłuszcze, a unikać węglowodanów, które są zastrzykiem zbędnej w nocy energii. Przed spaniem idealnie sprawdzą się np. banany, orzechy i gorzka czekolada. Kupując tabliczkę czekolady, zwróć uwagę na ten detal. Tak przyrządzone banany rozpływają się w ustach.

banany na kolację.png
Canva / lisaaMC