Podaję tak jajka na każdą imprezę. Robią furorę za każdym razem
Pomysłowo podane przekąski z jajka na twardo przypominają grzyby. Za efekt odpowiada naturalny barwnik. Grzybki rosną zaś w mchu z sosu tatarskiego.
Farbowanie jajek na twardo
Herbata jako naturalny barwnik wykorzystywana jest na świecie od tysięcy lat. To właśnie jej domieszce do innych ziół i przypraw zawdzięczamy kolor khaki, czyli płowy, wynaleziony w Indiach. Jajka barwimy w niej chętnie na świąteczne kraszanki.
Można jednak zabarwić herbatą także jajka bez skorupki. Osiągamy w ten sposób jadalne brązowe białko jaja na twardo, a z nim przygotować można jajeczne „grzyby” podobne do borowików – o pękatych, jasnych nóżkach i ciemnych kapeluszach. Podane z sosem tatarskim, takie jajka będą ciekawą imprezową czy świąteczną przekąską.
Kosztuje prawie 2 tys. złotych za kilogram. Nie tylko cena budzi skrajne emocjeWyśmienita przekąska na imprezę
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Moje Domowe Jedzenie. Autorka pokazuje tam swój domowy przepis na sos tatarski. Wariantów tego sosu jest jednak więcej, możemy też kupić gotowy w sklepie.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Składniki
- 5-6 jajek
- 3-5 torebek herbaty (zależnie od jakości)
- 1 łyżka octu
Grzybki z jajek
Aby przygotować grzybki z jajek, potrzebujemy wybraną liczbę (u nas sześć) jajek ugotowanych na twardo i ładnie obranych. Obieranie będzie łatwiejsze, jeśli podczas gotowania dodamy do wody łyżkę octu. Rozpuści ona błonkę trzymającą skorupkę blisko białka, przez co łatwiej będzie obrać je bez niszczenia struktury.
Ugotowane na twardo jajka rozkrawamy. Ostrym nożem oddzielamy ok. 2-3 cm od bardziej spiczastej strony. Te górne części powinny składać się z całego białka.
W garnku zagotowujemy wodę z torebkami herbaty tak, by zmieniła się w ciemny napar. Wrzucamy odkrojone części białek i obgotowujemy na wolnym ogniu przez kilka minut, aż staną się naprawdę ciemne. Wtedy odcedzamy je i z powrotem studzimy.
Sos tatarski
- 250 ml majonezu lub mieszanki majonezu z jogurtem
- Sok z ½ cytryny (20 ml)
- 1 mała szalotka
- 2 ogórki konserwowe
- 2 łyżki małych kaparów z zalewy
- 1 mały pęczek natki pietruszki
- Pieprz
Szalotkę siekamy na naprawdę drobniutką kostkę. Ogórki kroimy w kostkę tak, by nadawała strukturę sosu. Siekamy natkę pietruszki (bez łodyg) i kapary. W misce łączymy te składniki z majonezem lub mieszanką majonezowo-jogurtową.
Sos przyprawiamy do smaku pieprzem, ewentualnie także solimy i zakwaszamy sokiem z cytryny. Aby wzbogacić strukturę sosu, można dodać do niego 1-2 jajka na twardo. Sos wykładamy na półmisek, ustawiamy w nim jajka i przykrywamy zafarbowanymi kapeluszami.
Wypróbuj też przepis na zupę ogonową i doskonałe pieczone ziemniaki.