Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Pojechał do Wadowic i skosztował KAŻDEJ papieskiej kremówki. Opinia jest jednoznaczna
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 15.02.2024 13:53

Pojechał do Wadowic i skosztował KAŻDEJ papieskiej kremówki. Opinia jest jednoznaczna

kremówka i książulo
youtube.com/@ksiazulo

Mega giga test – tak zatytułował Książulo jeden ze swoich filmów na Youtubie. Nic dziwnego – wziął w nim na warsztat jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich produktów. Chodzi o wadowickie papieskie kremówki.

Książulo je kremówkę

„A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki”.

Wadowice nigdy nie przestaną wspominać słów, które w swoim rodzinnym mieście papież Jan Paweł II wypowiedział podczas pielgrzymki w 1999 roku. Papież wspominał cukiernię Karola Hagenhubera, która funkcjonowała w jego młodości, przed wojną. Kremówki rozsławiły Wadowice, a papież rozsławił kremówki.

Dlatego za test najlepszych kremówek w Wadowicach wziął się nie kto inny, jak Książulo. Popularny youtuber, którego obserwuje, bagatela, prawie 1,2 miliona subskrybentów, z trudem, ale i sukcesem spróbował wszystkich kremówek, jakie spotkał w mieście. Wynikami testu podzielił się w trwającym aż 21 minut i 37 sekund filmie.

książulo je kremówkę
youtube.com/@ksiazulo
Koniec ze smażeniem ryb! Ta genialna zapiekanka z mintaja sama się robi, wszyscy chcą dokładek

Książulo je kremówki

Książulo i jego towarzysz Wojek przyznają, że pojechali specjalnie w tym celu do Wadowic, lecz także, że nie byli jedyni.

Ludzie tu specjalnie przyjeżdżają, żeby spróbować tych kremówek papieskich. Z tego co widziałem, na samym Rynku jest minimum 11 punktów, które oferują kremówki - powiedział.

Plan Książula był ambitny już na początku. Postanowił odwiedzić jedną cukiernię polecaną przez internautów oraz jeszcze jedną, „tę prawilną”, jak ją określił, czyli tę, w której kremówki jadał młody papież, a do tego kilka losowych lokali. Wyniki jego testu przerosły jednak te założenia.

Najlepsza kremówka Wadowic

Swój mega giga test panowie przypłacili z pewnością podwyższonym poziomem cukru we krwi.

Ja już się czuję tak ciężko… ciekawe, ile mają kalorii te kremówki – zastanawiał się Książulo pod koniec filmu.

Jedno takie ciastko – odpowiedzmy – ma ok. 350 kalorii. Po przetestowaniu 6-7 sztuk zaspokajamy więc dzienne zapotrzebowanie organizmu na energię. Dzięki niemu Książulo był jednak w stanie wskazać zwycięzcę.

„U Lenia” i „Galicja” - uważam, że top - powiedział.

Sprawdziły się więc polecenia zarówno internautów, jak i mieszkańców Wadowic, którzy licznie kierowali napotkanego youtubera do cukierni „za kościołem”. Książulo ocenił, że region, do którego dotarł, jest obszarem „kremówek premium”. Niżej ocenił powszechne w mieście kremówki papieskie z cukierni Wadowice, które dodatkowo były najdroższe. Cena ciastka wynosiła tam 8 złotych, a w pozostałych lokalach – 6 zł.

W filmie nie znalazły się odwiedziny w cukierni, w której rzekomo stołował się młody Karol Wojtyła. Pewnie dlatego, wspominając ją po latach, użył czasu przeszłego: „tam była cukiernia”. W każdym razie – przy najbliższej wizycie w Wadowicach, wiadomo, dokąd na kremówki. 

Jeśli naszła cię ochota na słodycze, wypróbuj przepis na wafelki snickers i ciasto ptasie mleczko.

kremówka na talerzyku
youtube.com/@ksiazulo