Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Polacy wciąż ją jedzą, a to jedna z najbardziej niezdrowych ryb. Jej mięso wywołuje zatrucia i alergie
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 01.03.2024 11:05

Polacy wciąż ją jedzą, a to jedna z najbardziej niezdrowych ryb. Jej mięso wywołuje zatrucia i alergie

ryba
Canva/Yana Gayvoronskaya

Z rybami mamy nie lada kłopot. Z jednej strony wiemy, że dostarczają nam białka i wielu wartości odżywczych. Natomiast z drugiej mogą być źródłem metali ciężkich i toksyn. Tak właśnie jest z lubianą rybą, którą kupimy w niemal każdym sklepie.

Ryby, czyli jeść, czy nie jeść?

Jak piątek to zwykle na obiad jadamy ryby. Są źródłem białka i smaku, ale też zawierają substancje, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Niektóre ryby bywają wręcz naszpikowane dioksynami, metalami ciężkimi, antybiotykami, pestycydami i innymi metalami ciężkimi. Zawierają też rtęć, która trafia do wód gruntowych, jeziornych i morskich.

Stamtąd już prosta droga do organizmów ryb, które w tych wodach żyją. Szkodliwe substancje bezpośrednio oddziałują na nasz układ hormonalny, nerwowy i procesy związane z krążeniem krwi. Niestety ryba, którą lubimy i często kupujemy, jest szczególnie groźna dla naszego zdrowia. Poniżej wyjaśniamy, o jaki gatunek ryby chodzi.

tuńczyk
Canva/Langan
Taki obiad bez mięsa chętnie przygotowuję w piątki. Nikt mi nigdy nie wierzy, co jest głównym składnikiem

Uważaj na tuńczyka w puszce

Tuńczyk jest dość chudą rybą, która dostarcza nam sporej porcji białka. Bywa często kupowana, dodawana do sałatek i jedzona jako przekąska. Jednak okazuje się, że powinniśmy uważać szczególnie na tuńczyka w puszce. Powodem są toksyny, które zawiera ta ryba. Pełna jest też metali ciężkich, dlatego lepiej omijajmy ją szerokim łukiem.

Mięso tuńczyka zawiera duże stężenie histaminy. Jej poziom wzrasta wraz z utratą świeżości ryby. Histamina jest hormonem, który odpowiada za gojenie się ran u człowieka i redukuje napięcie mięśni gładkich. Nadmiar tego hormonu może wywoływać alergie pokarmowe, a nawet prowadzić do zatruć.

Ogrom rtęci w tuńczyku

Mięso tuńczyka z puszki zawiera bardzo dużą dawkę rtęci. Jest ona metalem ciężkim, który jest silnie trujący dla człowieka. Tuńczyk ma jej najwięcej ze wszystkich ryb morskich. Powodem jest to, że jest rybą długowieczną i znajduje się na końcu łańcucha pokarmowego.

Objawy zatrucia rtęcią to:

  • wymioty z domieszką krwi
  • ślinotok
  • bóle brzucha
  • krwawe biegunki
  • odwodnienie
  • pieczenie w przełyku
  • odwodnienie
  • wstrząs anafilaktyczny

Z jedzenie tuńczyka powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Rtęć łatwo przedostaje się do krwioobiegu, a następnie trafia do mleka matki, a nawet do łożyska. Pisaliśmy o tym, dlaczego kasjerka otwiera opakowanie jajek przy kliencie. Podawaliśmy przepis na słodkie bułeczki, które zrobisz z 4 składników. 

tuńczyk
Canva/Vladimir Mironov

Źródło: medonet.pl