Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Show-biznes od kuchni > Polska restauracja wygrała prestiżowy konkurs. Już wiadomo, który lokal jest najlepszy w kraju

Polska restauracja wygrała prestiżowy konkurs. Już wiadomo, który lokal jest najlepszy w kraju

Polska restauracja wygrała konkurs kulinarny
canva/webphotographeer

Krakowska restauracja „Fiorentina” została uznana za najlepszą w Polsce w konkursie World Culinary Awards. W zestawieniu znalazły się też 3 inne polskie lokale dwa również z Krakowa i jeden z Warszawy.

Konkurs World Culinary Awards zainicjowany został przez organizatorów funkcjonującego od 1994 roku World Travel Awards, przyznającego nagrody dla firm z branży turystycznej. W jego ramach restauracje z całego świata mają szansę zdobyć wyróżnienie w kategoriach regionalnych i tematycznych. „Fiorentina” została ogłoszona najlepszym polskim lokalem.

Restauracja z Krakowa najlepsza w Polsce i w czołówce wśród europejskich

Prowadzony przez szefa kuchni Roberta Koczwarę lokal nie tylko pokonał dwie inne restauracje z Krakowa - „Bottiglieria 1881” oraz „Zazie Bistro” - oraz warszawskie „Butchery & Wine”, ale też dotarł do finału konkursu na najlepszą restaurację w Europie.

W tym rozdaniu zwycięstwo odniosła włoska restauracja Uliassi, ale konkurencję stanowiły czołowe miejsca na całym kontynencie, takie jak Noma czy DiverXO. Samo znalezienie się w tak zacnym gronie jest dla polskiego lokalu sporym wyróżnieniem.

Specjalnością „Fiorentiny” jest stek po florencku, a jej nazwa i część menu inspirowane są kuchnia toskańską. Nie oznacza to jednak, że w karcie nie znajdziemy nowoczesnych dań bazujących na wysokiej jakości polskich składnikach. W końcu takiej postawy należy spodziewać się po restauracji znajdującej się w przewodniku Michelin.

Wyróżnienie dla warszawskiej restauracji „Butchery & Wine”

W starciu o miano najlepszego polskiego lokalu wysoko uplasował się również stołeczny lokal specjalizujący się w daniach z wołowiny. Mieszczące się przy Żurawiej 22 „Butchery & Wine” serwuje steki z całego świata, przykładając ogromną wagę do jakości.

Jak zdradził przedstawiciel restauracji, ważna dla nich jest dobra znajomość oferowanych produktów. Dlatego też swoją działalność opierają oni na bezpośredniej współpracy z dostawcami mięsa i dokładnej kontroli procesu jego powstawania i przygotowywania. Te aspekty z pewnością zaważyły o wieloletniej obecności w przewodniku Michelin oraz o tegorocznym wyróżnieniu w World Culinary Awards.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na danie kuchni polskiej. Polecamy recepturę na kruchą roladę śląską oraz dawny patent na zaskakująco smaczne bezmięsne gołąbki.

Restauracja z Krakowa najlepsza w Polsce
canva/Lisovskaya

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródła: Se / Eska / Dziennik Polski