Smakosze.pl
Polska restauracja wygrała konkurs kulinarny

canva/webphotographeer

Polska restauracja wygrała prestiżowy konkurs. Już wiadomo, który lokal jest najlepszy w kraju

10 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Krakowska restauracja „Fiorentina” została uznana za najlepszą w Polsce w konkursie World Culinary Awards. W zestawieniu znalazły się też 3 inne polskie lokale dwa również z Krakowa i jeden z Warszawy.

Konkurs World Culinary Awards zainicjowany został przez organizatorów funkcjonującego od 1994 roku World Travel Awards, przyznającego nagrody dla firm z branży turystycznej. W jego ramach restauracje z całego świata mają szansę zdobyć wyróżnienie w kategoriach regionalnych i tematycznych. „Fiorentina” została ogłoszona najlepszym polskim lokalem.

Pieczeń z pieczarek Tomasza Strzelczyka

Strzelczyk wziął pieczarki i pokazał na co go stać. Zrobił wyżerkę dla całej rodziny

CZYTAJ DALEJ

Restauracja z Krakowa najlepsza w Polsce i w czołówce wśród europejskich

Prowadzony przez szefa kuchni Roberta Koczwarę lokal nie tylko pokonał dwie inne restauracje z Krakowa - „Bottiglieria 1881” oraz „Zazie Bistro” - oraz warszawskie „Butchery & Wine”, ale też dotarł do finału konkursu na najlepszą restaurację w Europie.

W tym rozdaniu zwycięstwo odniosła włoska restauracja Uliassi, ale konkurencję stanowiły czołowe miejsca na całym kontynencie, takie jak Noma czy DiverXO. Samo znalezienie się w tak zacnym gronie jest dla polskiego lokalu sporym wyróżnieniem.

Specjalnością „Fiorentiny” jest stek po florencku, a jej nazwa i część menu inspirowane są kuchnia toskańską. Nie oznacza to jednak, że w karcie nie znajdziemy nowoczesnych dań bazujących na wysokiej jakości polskich składnikach. W końcu takiej postawy należy spodziewać się po restauracji znajdującej się w przewodniku Michelin.

Wyróżnienie dla warszawskiej restauracji „Butchery & Wine”

W starciu o miano najlepszego polskiego lokalu wysoko uplasował się również stołeczny lokal specjalizujący się w daniach z wołowiny. Mieszczące się przy Żurawiej 22 „Butchery & Wine” serwuje steki z całego świata, przykładając ogromną wagę do jakości.

Jak zdradził przedstawiciel restauracji, ważna dla nich jest dobra znajomość oferowanych produktów. Dlatego też swoją działalność opierają oni na bezpośredniej współpracy z dostawcami mięsa i dokładnej kontroli procesu jego powstawania i przygotowywania. Te aspekty z pewnością zaważyły o wieloletniej obecności w przewodniku Michelin oraz o tegorocznym wyróżnieniu w World Culinary Awards.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na danie kuchni polskiej. Polecamy recepturę na kruchą roladę śląską oraz dawny patent na zaskakująco smaczne bezmięsne gołąbki.

Restauracja z Krakowa najlepsza w Polsce

canva/Lisovskaya

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródła: Se / Eska / Dziennik Polski

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

rosół Ewy Wachowicz

Show-biznes od kuchni

Nie do wiary, ile kosztuje rosół w restauracji Wachowicz. Ceny zaskakują

Czytaj więcej >
Tort z restauracji Lewandowskiego

Show-biznes od kuchni

Nie do wiary, ile zapłacimy za tort w restauracji Lewandowskiego. Cena odbiera mowę

Czytaj więcej >

Show-biznes od kuchni

Makłowicz o wielkanocnym menu Polaków. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
Magda Gessler

Show-biznes od kuchni

Kuchenne Rewolucje w Bartoszycach. Magda Gessler nie szczędziła słów krytyki

Czytaj więcej >
Robert Makłowicz i jego dzieciństwo

Show-biznes od kuchni

Król polskiej gastronomii na zdjęciu z dzieciństwa

Czytaj więcej >

Show-biznes od kuchni

Kim jest żona Michela Morana?

Czytaj więcej >