Smakosze.pl
Jak oczyścić pora?

canva/Ira1609

Prosty trik na usunięcie piasku z pora. Kluczowa jest 1 czynność

19 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Czy wiecie, jak dokładnie oczyścić pora? Często pomijana czynność jest niezbędna, by do naszych dań nie trafił znajdujący się w warzywie piasek. Na szczęście wystarczy przeciąć je wzdłuż i dokładnie wypłukać, by uniknąć niemiłej niespodzianki.

Pora często dodajemy do bulionów, a wielu z nas nie ma w zwyczaju myć go przed użyciem i co najwyżej usuwa zewnętrzne liście i końcówkę. To ogromny błąd, który może przyczynić się do pogorszenia walorów dania. Wewnątrz warzywa bowiem wcale nierzadko znaleźć można resztki ziemi.

Rurki z bitą śmietaną

Kultowe rurki z bitą śmietaną zrobisz w parę chwil. Wielki przysmak za grosze

CZYTAJ DALEJ

Jak oczyścić pora? Wystarczy przeciąć i opłukać

Pozbycie się resztek zanieczyszczeń z pora wcale nie jest trudne i warto o nim pamiętać. Oprócz usunięcia części z korzeniem, w której zwykle nawet widać piach, zadbać należy też o sprawdzenie, czy jego ziarenka nie znajdują się czasem jeszcze głębiej, między liśćmi warzywa.

Jak to zrobić? Pora wystarczy przekroić wzdłuż na 2, a najlepiej na 4 części i opłukać pod bieżącą wodą, wprowadzając płyn we wszystkie zakamarki. Po takiej kąpieli po niepożądanych dodatkach nie powinno już być śladu.

Można pokusić się też o niepełne przecięcie warzywa w czterech miejscach, a dokładniej w połowie każdej z „połówek” pora. W ten sposób uda nam się uzyskać coś w rodzaju pióropusza, który też ułatwi skuteczne opłukanie.

Oczyszczenie już pokrojonego pora też jest możliwe

Jeśli już rozpoczęliśmy krojenie warzywa, a zapomnieliśmy go dokładnie oczyścić, nic straconego. Talarki także da się przepłukać. Wystarczy przenieść je na sito o niezbyt gęstym splocie i przelać bieżącą wodą. Jeśli wykorzystamy do tego celu wrzątek, dodatkowo złagodzimy smak pora i delikatnie go zmiękczymy.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na przysmaki z porem. Szczególnie polecamy sycącą zupę krem z dodatkiem ziemniaka. Spróbujcie też koniecznie roślinnego smalcu z fasoli i porem zastąpcie cebulę - będzie pysznie.

Pora należy płukać

canva/haha21

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dlaczego do rosołu dodaje się opalaną cebulę?

Porady

Dlaczego do rosołu dodaje się opaloną cebulę? Powód jest bardzo ważny

Czytaj więcej >
banan

Porady

Dlaczego warto zjeść banana przed snem? Jest lepszy niż mleko

Czytaj więcej >
ryby dietetyk

Porady

Tych ryb lepiej unikaj. Dietetyk ma im wiele do zarzucenia

Czytaj więcej >
pierogi

Porady

Co zrobić, by pierogi nie sklejały się po ugotowaniu? 1 błąd potrafi zniszczyć całe danie

Czytaj więcej >
Kapusta na gołąbki będzie idealna

Porady

Koniec z parzeniem kapusty na gołąbki we wrzątku. Zmiękczysz ją nawet bez wody

Czytaj więcej >
Wątróbka od Strzelczyka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka nie pryskała przy smażeniu? Strzelczyk pokazał niezawodny trik

Czytaj więcej >