Przenigdy nie zalewaj nią kiszonych ogórków. Pozbawisz ich najcenniejszych minerałów
Ogórki kiszone każdy przygotowuje nieco inaczej. Wiele osób zalewa upakowane w słoikach warzywa gorącą wodą z solą. Choć w ten sposób wydobywa się więcej aromatu z przypraw, cenne bakterie giną w kilka chwil. Jak zatem podejść do kiszenia? Wyjaśniamy.
Wrzątek tylko do herbaty
Popularna w wielu domach praktyka zalewania ogórków do kiszenia gorącą solanką wcale nie sprawi, że wyrób będzie lepszy. Choć wysoka temperatura pomaga wydobyć z przypraw to, co najlepsze, odbywa się to kosztem bakterii, które za proces fermentacji odpowiadają.
Znajdujące się na skórce warzyw mikroorganizmy zwyczajnie nie mają szans w starciu z taką temperaturą i giną. Wraz z nimi częściowo zabijany jest też smak ogórków kiszonych i rozkładane są cenne witaminy. Zalewane wrzątkiem wyroby, nawet jeśli kiszenie się powiedzie, będą znacznie mniej cenne dla zdrowia.
Bratowa zdradziła mi swój przepis na kalafiorową. Ziemniaki zastępuje o wiele zdrowszym składnikiemOgórki kiszone zalewamy letnim płynem
Woda przeznaczona do umieszczenia w słoikach z warzywami i dodatkami powinna być letnia. Po rozpuszczeniu soli w gorącym płynie należy go doprowadzić do temperatury pokojowej.
Można to zrobić na kilka sposobów. Najskuteczniejsze będzie ustawienie garnka z solanką w przewiewnym miejscu lub przestawienie go na chłodną, kamienną płytę blatu, która szybko odbierze wysoką temperaturę (o ile nie obawiamy się uszkodzeń powierzchni).
Do ogórków kiszonych tylko sól kamienna
Błąd popełniony przy wyborze dodatków do kiszenia nie będzie tak tragiczny w skutkach, jak zastosowanie nieodpowiedniej soli. Jeśli nie skorzystamy z soli kamiennej — której wystarczy użyć zaledwie łyżkę na każdy litr wody — ogórki nie ukiszą się.
Na naszej stronie znajdziecie sprawdzony przepis na ogórki kiszone z XIX wieku — polecamy go zwłaszcza dla początkujących. A jeśli macie ochotę na chrupiące warzywo o innym charakterze, sprawdźcie prosty przepis na smakowite ogórki gyros.