Przepis na niezapomniane szare kluchy
Szare kluski to potrawa, która w dzieciństwie przyprawiała nas o szybsze bicie serca. Warto już dziś włączyć ją do naszego menu. Powód? Dania ma bajecznie prostą recepturę, która z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom.
Jakie były dodatki do szarych kluch?
Potrawa była szczególnie popularna w Wielkopolsce. Wzmianka o potrawie pojawiła się w książce "Dobra gospodyni, czyli podręcznik kucharski dla polskiego domu" w 1933 roku. Od tamtej pory danie cieszyło się ogromną popularnością. Szczególnie wiele emocji wzbudzały jednak dodatki do kultowych kluch.
Szare kluchy podawano na wiele sposobów. Niektórzy jedli je z białym serem, inni z podsmażonym boczkiem oraz cebulą. Kluski cieszyły się również sporą popularnością w towarzystwie kiszonej kapusty.
Regionalne danie przez lata było zapomniane, a teraz znowu wraca "do łask". Przypominamy przepis na szare kluchy, warto zapisać go w swoim zeszycie.
Ten patent na bób pokazała mi ciocia. Nigdy nie robię go inaczej, każdy zajada aż się uszy trzęsąPrzepis na niezapomniane szare kluchy
Składniki:
- 1,5 kg ziemniaków
- 2 jajka
- sól
- mąka
- 20 dag wędzonego boczku
Jak zrobić kultowe szare kluchy?
Obierz ziemniaki i zetrzyj je na drobnych oczkach tarki. Zostaw je, aby puściły one sok. Następnie dodaj do ziemniaków mąkę, jajka i dobrze wymieszaj ze sobą wszystkie składniki.
Zagotuj w garnku posoloną wodę i nałóż na nią łyżkę przygotowanego wcześniej ziemniaczanego ciasta. Gotuj kluski przez około 10 minut od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię. W tym czasie podsmaż na patelni pokrojony w kostkę wędzony boczek.
Wyciągnij kluski z garnka za pomocą drewnianej łyżki i połóż je na talerz, a następnie dodaj do niego pokrojony w kosteczkę boczek. Tak jak wspominaliśmy wyżej danie można podawać również z innymi dodatkami.
Szare kluski świetnie będą smakować również z samą maślanką lub kefirem. Mogą być także podawane jako dodatek do drugiego dania.