Przepis na tę szarlotkę mam od znajomej kucharki. To moje ulubione sezonowe ciasto bez pieczenia
Szarlotka jest ciastem nieodłącznie kojarzącym się z jesienią. Jej wykonanie nie musi jednak wymagać wiele czasu. Wersja bez pieczenia jest równie smaczna, co tradycyjna, a przepis, który dostałam od pracującej w restauracji znajomej, tak prosty, że często do niego wracam. Warto spróbować.
Prosta szarlotka bez pieczenia
Z dzieciństwa pamiętam jak babcia zagniatała kruche ciasto, smażyła jabłka i ubijała puszystą bezę, by potem połączyć te elementy ze sobą i przygotować wyśmienitą szarlotkę. Czasu potrzeba było na te czynności sporo i choć uwielbialiśmy to ciasto, pojawiało się tylko od święta.
W swoim domu też nie piekę za często. Zwyczajnie szkoda mi czasu. Odkrycie pysznego sposobu na przygotowanie szarlotki bez włączania piekarnika sprawiło, że małe co nieco pojawia się u nas niemal co tydzień. Szybkie spojrzenie na przepis, który przekazała mi znajoma, wystarczy wam, by zorientować się, dlaczego jest to możliwe.
Polacy pomijają w sklepach ten owoc, a Wachowicz robi z niego konfiturę. Teraz trwa na niego sezonPyszne ciasto bez pieczenia z jabłkami
Prosta szarlotka na ciasteczkach w moim domu cieszy się sporą popularnością. Jej przygotowanie jest tak proste, że każdy osobie poradzi. Gdyby nie gotowanie budyniu i jabłek, robić mogłyby ją nawet małe dzieci.
Składniki:
- 1,5 kg kwaśnych jabłek
- 50 g cukru + 2-3 łyżki do jabłek
- 800 ml mleka + 4 łyżki do czekolady
- 20 g mąki ziemniaczanej
- 2 opakowania budyniu śmietankowego o masie 40 g
- 2 opakowania cytrynowej galaretki o masie 70 g
- 15-30 ml soku z cytryny
- około 200 g herbatników
- około 150 g biszkoptów
- 100 g czekolady
Gdy już ją przygotujemy, możemy przystąpić do działania. Pełna instrukcja wykonania dostępna jest poniżej.
Jak zrobić szarlotkę bez pieczenia? Przepis jest banalny
Zaczynam od wyłożenia formy biszkoptami. W garnku umieszczam około 600 ml mleka. Wsypuję cukier i podgrzewam. W pozostałych 200 ml nabiału rozprowadzam proszek budyniowy oraz mąkę ziemniaczaną.
Do gotującego się słodkiego płynu wlewam rozprowadzone produkty i energicznie mieszając, gotuję przez chwilę. Budyń przenoszę na ciastka ułożone w formie i wyrównuję jego powierzchnię. Układam na niej warstwę herbatników.
Jabłka myję. Owoce obieram i pozbawiam gniazd nasiennych, po czym kroję je w niezbyt dużą kostkę. Wrzucam na rozgrzaną patelnię i posypuję cukrem. Skrapiam sokiem z cytryny i duszę, aż nieco zmiękną. Nie odparowuję płynu. Jeśli jednak zniknie, wlewam około 100 ml wody.
Do miękkich jabłek z wodą wsypuję galaretki. Mieszam i studzę. Letnią masę przenoszę na herbatniki, a na wierzchu owocowej warstwy układam kolejną porcję tych ciastek.
Połamaną na kostki czekoladę podgrzewam z mlekiem odmierzonym przy pomocy łyżki. Gdy będzie na tyle płynna, by dało się ją rozsmarować, dekoruję nią ciasto bez pieczenia. Przenoszę je do lodówki na kilka godzin.
Jak podawać szarlotkę bez pieczenia?
Ciasto musi dobrze się zestalić, więc kilkugodzinne schładzanie jest konieczne. Najlepszym sposobem na serwowanie deseru bez niespodzianek jest jedzenie go tuż po wyjęciu z lodówki. Można jeszcze wierzch szybko udekorować kleksem bitej śmietany, lecz i bez takiego dodatku będzie pyszny.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na ciasta bez pieczenia. Oprócz szarlotki warto przetestować tiramisu — jest niesamowicie aromatyczne. Sprawdźcie też patent na deser przypominający ser żółty — dzieci będą nim zachwycone.