Pyszny piernik z patelni. Doskonały przepis na świąteczny deser, który nie wymaga pieczenia
Piernik z patelni spodoba się nawet wybrednym łasuchom. Pyszne i niezwykle aromatyczne ciasto bez pieczenia nie wymaga zastosowania trudno dostępnych składników czy skomplikowanych technik kulinarnych, a jest równie smaczne, co tradycyjne długo dojrzewające przysmaki. Warto spróbować.
Jeśli przegapiliście moment nastawieniu piernika staropolskiego, nic straconego. Równie smaczną wersję świątecznego deseru przygotujecie bez piekarnika i solidnego zapasu czasu. Ponieważ piernik z patelni jest ciastem warstwowym, potrzebna będzie odrobina cierpliwości — będziemy smażyć 3 placki i przygotujemy 2 nadzienia do przełożenia. Zapewniamy jednak, że warto się skusić.
Przepis na znakomity piernik z patelni
Składniki na ciasto:
3 duże jaja
220 g cukru
22 ml mleka lub napoju sojowego
100 ml oleju rzepakowego
140 g mąki pszennej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
40 g kakao do wypieków
10 g domowej przyprawy do piernika (przepis znajdziecie tutaj)
szczypta soli
Składniki na krem grysikowy
75 g kaszy manny
375 mleka lub napoju sojowego
20 g cukru
pół łyżeczki cynamonu
Składniki na polewę czekoladową
50 g gorzkiej czekolady
20 - 30 ml mleka lub napoju sojowego
aromat migdałowy (opcjonalnie)
Dodatkowo:
domowe powidła śliwkowe (doskonały przepis znajdziecie pod tym linkiem)
Jak zrobić pyszny piernik z patelni? Przepis nie jest skomplikowany
Przyrządzenie ciasta obejmuje kilka etapów. Między nimi warto zarezerwować czas na dokładne studzenie elementów ciasta. Mimo wszystko ten piernik przygotujecie o wiele szybciej niż tradycyjny staropolski deser dojrzewający, a z naszymi instrukcjami z pewnością sobie poradzicie.
Przygotowanie ciasta korzennego
Do dużej miski wbijamy wszystkie jajka. Następnie wsypujemy cały cukier i miksujemy, aż do jego rozpuszczenia. Dodajemy szczyptę soli, proszek do pieczenia, mąkę pszenną, kakao, przyprawę do piernika oraz olej rzepakowy. Starannie łączymy składniki. Uzyskamy masę o konsystencji podobnej do ciasta na naleśniki. Dzielimy ją na 3 równe porcje, po czym każdą z nich smażymy na patelni o średnicy 20 cm, ustawiając średnią moc panika i przykrywając naczynie. Gotowe blaty studzimy.
Przygotowanie kremu grysikowego
Do garnka wlewamy 250 ml mleka. Zagotowujemy. W pozostałych 125 ml rozprowadzamy kaszę mannę. Stopniowo dodajemy ją do gotującego się płynu. Grysik z mlekiem podgrzewamy przez 2 minuty, cały czas energicznie mieszając. W trakcie wsypujemy cynamon. Gotowy krem studzimy.