Smakosze.pl
Rabarbar jest warzywem czy owocem? Rozwiązujemy odwieczną zagadkę

canva/Baloncici

Rabarbar jest warzywem czy owocem? Rozwiązujemy odwieczną zagadkę

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Magdalena Patacz

Udostępnij:

Rabarbar jest warzywem czy owocem? Dowiedz się, do jakiej rodziny zaliczane są kwaśne i soczyste łodygi. Co możemy przygotować z rabarbaru? Kiedy jest sezon na rabarbar? Jakie właściwości lecznicze posiadają łodygi i kto powinien zrezygnować z jedzenia rabarbaru?

Wszyscy uwielbiamy ciasta z rabarbarem. Kwaśne łodygi zapieczone pod słodką kruszonką smakują wyśmienicie. Z rabarbaru zrobimy również kompot i lemoniadę, które doskonale gaszą pragnienie. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić ciasto jogurtowe z rabarbarem i kruszonką, proste i pyszne.

Zupa "nic"

Zupa „nic”. Kultowy przysmak rodem z PRL-u

CZYTAJ DALEJ

Wiele osób zastanawia się, czy rabarbar jest owocem, czy warzywem, a także, dlaczego łodygi należy jeść z umiarem, mimo że zawierają wiele cennych witamin. Dowiedz się, do jakiej rodziny zaliczany jest kwaśny przysmak i jaki związek powoduje, że nie należy przesadzać z jedzeniem łodyg w różnej formie.

Rabarbar jest warzywem czy owocem?

Rabarbar jest warzywem z gatunku bylinowych. Pod ziemią znajduje się spora bulwa, która nie jest jadalna. Jadalne natomiast są łodygi- im bardziej czerwone, tym słodsze.

Rabarbar to warzywo sezonowe, występujące od maja do końca sierpnia, jednak ze względu na zawartość szczawianów, zaleca się spożywanie łodyg do końca czerwca. Im starsza roślina, tym więcej szkodliwych związków zawiera.

Czym są szczawiany? Kto powinien unikać jedzenia rabarbaru?

Szczawiany to związki zawarte między innymi właśnie w rabarbarze i szczawiu, które spożywane w nadmiernych ilościach mogą powodować kamienie nerkowe, choroby nerek i odkładanie się wapnia w organizmie, głównie w nerkach i stawach.

Kwas szczawiowy zwiększa również ryzyko rozwoju dny moczanowej, dlatego też rabarbar nie jest zalecany osobom borykającym się z problemami nerek i stawów, a także kobietom w ciąży. Spożywanie rabarbaru w rozsądnych ilościach ma dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Właściwości lecznicze rabarbaru

Rabarbar jest bogatym źródłem witaminy C, E i A, a także potasu, kwasu foliowego i antyoksydantów. Kwaśne łodygi wzmacniają nasz układ odpornościowy i koncentrację, wpierają pracę serca i oczu.

Zawarte w warzywie związki aktywne zapobiegają procesom starzenia, poprawiają kondycję i wygląd skóry, włosów i paznokci, a także działają przeciwnowotworowo. Antyoksydanty skutecznie walczą również ze stanami zapalnymi.

Kompot z rabarbaru

Źródło zdjęcia: canva/ kostrez

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: lokalnyrolnik.pl, fit.poradnikzdrowie.pl

Magdalena PataczAutor

Redaktor Magdalena Patacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Truskawki

Produkty

Jak przechowywać truskawki? Wyjaśniamy krok po kroku

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News, facebook.com/SlodkiSlony

Produkty

Ile kosztuje tort na komunię od Magdy Gessler? Cena zwala z nóg

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku? Wszystko przez błąd

Czytaj więcej >
Obieranie pieczarek

Produkty

Czy pieczarki trzeba obierać? Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza

Czytaj więcej >
Jak należy przechowywać koperek?

Produkty

Jak należy przechowywać koperek? Zapomnij o mrożeniu

Czytaj więcej >
rabarbar

Produkty

Rabarbar nie dla wszystkich. Kto powinien go unikać?

Czytaj więcej >