Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Rekordowy wzrost cen produktów tłuszczowych

Rekordowy wzrost cen produktów tłuszczowych

Olej na sklepowej półce
canva/sergeyryzhov

Październik nie był dobrym miesiącem dla naszych portfeli. W sklepach odnotowano bowiem rekordowe wzrosty cen produktów tłuszczowych — ceny były aż o 60 procent wyższe niż rok wcześniej. Raport „Indeks cen w sklepach detalicznych” pokazuje, że wzrost dotyczył też innych kategorii m.in. mięs, produktów sypkich i chemii gospodarczej.

Analitycy prognozują, że w ostatnim kwartale będzie jeszcze drożej. Jak ocenił specjalista z odpowiedzialnej za raport agencji AdRetail, Karol Kamiński, za wzrosty cen produktów w sklepach odpowiadają wyższe ceny olejów pochodzenia roślinnego na rynkach światowych. Nie bez wpływu pozostają wzrost inflacji i wyższe koszty paliwa.

Ceny idą mocno w górę, najdroższe są tłuszcze

Cykliczna ogólnopolska analiza cen detalicznych wykazała, że w październiku w relacji rocznej ceny oleju wzrosły o 83,9 procent, margaryny do pieczenia – o 23,8 proc., a masła – o 20,6 proc. Cała kategoria tłuszczy w październiku miała ceny o 59,7 procent wyższe niż rok wcześniej. Przyczyną tego stanu rzeczy jest sytuacja na rynkach światowych:

Głównie chodzi o olej rzepakowy, który stanowi blisko 90 proc. tego typu produktów butelkowanych w Polsce - wskazuje ekspert w wypowiedzi dla Dziennika Gazety Prawnej.

Z raportu wynika, że wśród drożejących artykułów są również produkty sypkie. W październiku ceny dla tej kategorii były o 16,7 procent wyższe niż rok temu. Kamiński podaje, że odnotowano wyraźny wzrost ceny soli (o 39,3 procent) i cukru (o 28 procent). Według autorów Indeksu mogą one wpłynąć na wzrost cen w innych kategoriach w najbliższym czasie.

Analiza pokazuje, że w ostatnim miesiącu droższe były też chemia gospodarcza (6,6 procent wzrostu rdr) oraz mięso (7,6 procent rdr). Według Kamińskiego, na wzrost cen mięsa, oprócz sytuacji rynkowej, może wpływać spadek jego spożycia:

Producenci, widząc ten problem, próbują rekompensować sobie straty i finalnie podnoszą ceny - uważa ekspert.

Wszystkie czynniki wpływające na wzrosty spowodowały, że w październiku 2021 roku w sklepach było średnio drożej o 4,4 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku. Eksperci prognozują, że wzrost w IV kwartale wyniesie 8-10 procent rdr.

Po rady pomagające rozsądnie gospodarować produktami zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam m.in. porady jak skutecznie wyczyścić piekarnik bez użycia sklepowej chemii. Z tego artykułu natomiast dowiecie się jak ułożyć produkty w lodówce, by dłużej pozostały świeże.

Warzywa na sklepowej półce
Wzrost cen warzyw był jednym z najniższych wzrostów w październiku

Źródło zdjęcia: canva/volkan cakirca

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: biznes.gazetaprawna

Zapraszamy na nasz Instagram