Na jakim oleju najlepiej smażyć ryby? Wiele osób jest w błędzie
Ryby należą do grupy produktów, który każdy powinien posiadać w swojej codziennej diecie. Dostarczają cennych kwasów tłuszczowych omega-3, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Podczas ich przygotowywania trzeba jednak zachować pewną dozę bezpieczeństwa.
Od wybrania odpowiedniego tłuszczu zależy nie tylko dobry smak gotowego dania - smażenie na dobrym oleju sprawia, że ryba jest znacznie zdrowsza dla naszego organizmu. Jeśli nie przykuwasz wagi do tego aspektu gotowania, narażasz siebie i swoją rodzinę na uszczerbek zdrowia.
Ryby a olej - jaki tłuszcz wybrać?
Przede wszystkim, jeśli zależy nam na zdrowiu, lepiej zrezygnować ze smażenia na oleju. Znacznie lepszą opcją jest pieczenie ryb i innych potraw w piekarniku, bez dodatku żadnego tłuszczu.
Tłuste ryby zawierają w sobie olej, na którym nie powinno się smażyć, a wypływa on z nich podczas smażenia. Dlatego jeśli jest taka możliwość, to lepiej jest je piec - są równie smaczne, a zdrowsze - tłumaczy Celina Kinicka, dietetyk i diet coach w Centrum Medycznego Damiana.
Jeśli jednak nie możemy obejść się bez chrupiącej skórki i smaku smażenia, warto odpuścić sobie smażenie na oleju słonecznikowym, w którym proporcje kwasów tłuszczowych zaburzają idealną równowagę kwasów tłuszczowych z ryby.
Stosunek kwasów omega-3 i omega-6 jest bardzo istotny. Dobrze by było, by wynosił 1:4. Ryby zawierają duże ilości kwasów omega-3, natomiast większość olei zawiera więcej kwasów omega-6. Im więcej oleju dodajemy, tym bardziej pogarszamy stosunek kwasów, a co za tym idzie zmniejszamy wykorzystanie kwasów omega-3 przez organizm - tłumaczy Kinicka.
Chcesz poczytać o innych ciekawostkach ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy jak znana celebrytka schudła po ciąży. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego ziemniaki mogą ciemnieć po ugotowaniu.
Słonecznikowy absolutnie nie nadaje się do smażenia niczego. Do smażenia ryb najlepiej wybrać olej rzepakowy, może być rafinowana oliwa - dodaje dalej Kinicka.
Najlepszym wyborem w tym wypadku jest olej rzepakowy, który nie niszczy delikatnej równowagi kwasów tłuszczowych. Jest także neutralny w smaku, więc podczas jedzenie nie możemy odczuć żadnych nieprzyjemnych posmaków czy aromatów.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kawa czy herbata? Już wiadomo, który napój lepiej pić o poranku
Przez 7 dni pił sok z kiszonych ogórków. Jego zalety robią wrażenie
Jadasz fasolkę po bretońsku? 1 trick sprawi, że będzie mieć idealną konsystencję
Źródło: kobieta.onet.pl