Tak szybko zrobisz najlepsze ogórki kiszone i małosolne. Genialny trik
Czy jest lepszy sposób na świeże ogórki gruntowe niż kruche małosolne lub aromatyczne kiszone? Nic nie przebije tych sposobów przetwarzania, dzięki którym ogórki zyskują nowy wymiar smaku i zachowują swoje wartości odżywcze na dłużej. Prezentujemy świetny sposób na ogórki małosolne i kiszone z małym “twistem”.
Dodaj to do ogórków kiszonych i małosolnych
Chociaż podstawowy przepis na ogórki kiszone i małosolne obejmuje kilka niezastąpionych składników - oprócz ogórków i zalewy są to przyprawy, takie jak koper, chrzan i czosnek - to każdy ma swoją sprawdzoną recepturę.
Poszczególne przepisy różnią się między sobą proporcjami i dodatkami. Jest jeden składnik, który nada naszym ogórkom wyjątkowy smak, podkręci go i doda odrobiny pikanterii. To papryczka chili, która doskonale sprawdza się w przetworach.
Zanim przystąpimy do przygotowywania ogórków małosolnych i kiszonych, trzeba przegotować wodę na zalewę (choć sprawdzi się także mineralna) oraz dokładnie umyć i wyparzyć słoik wraz z nakrętką.
Zaczęło się w Lidlu z samego rana. Tylko dziś sklep rozdaje butelki oleju, jest 1 warunekCo dodać do ogórków małosolnych i kiszonych?
Do przygotowania przetworów potrzebujemy oczywiście ogórków gruntowych, które powinny być świeże i dorodne, bez widocznych skaz czy pęknięć.
Jeśli chodzi o zalewę, to - jak wspominaliśmy wcześniej - najlepiej skorzystać z wody przegotowanej. Może być zarówno zimna, jak i ciepła - wtedy fermentacja przebiegnie nieco szybciej. Potrzebna będzie jeszcze łyżka soli - może to być np. sól morska.
Mamy już ogórki i wodę, potrzeba jeszcze przypraw, które zadecydują o smaku ogórków. Koniecznie zadbajmy o “żelazny” zestaw, czyli koper, czosnek, liście laurowe i chrzan. Na jeden słoik 2-litrowy wystarczy kilka baldachów kopru, 2 liście laurowe, pół główki czosnku oraz niewielki korzeń chrzanu. Do tego dodajmy jedną papryczkę chili dla smaku.
Przepis na ogórki małosolne i kiszone
Wszystkie składniki przygotowane? Pora brać się za przetwory. Na dno słoika wkładamy porcję przypraw - trochę kopru, liść laurowy, połowę porcji czosnku i chrzanu, a także papryczkę chili. Następnie ciasno układamy ogórki i uzupełniamy pozostałymi przyprawami. Całość posypujemy łyżką soli i zalewamy do pełna wodą.
Przed zakręceniem słoika dokładnie wycieramy jego brzegi i nakrętkę - muszą być suche, by zamknięcie było szczelne. Już po 2-3 dniach gotowe będą pyszne ogórki małosolne, ale warzywa można przechowywać także dłużej, by uzyskać ogórki kiszone.
Poniższy przepis zainspirował kanał Gotuj to sam !!! w serwisie Youtube, z którego pochodzi zdjęcie wyróżniające.