Smakosze.pl Przepisy Taki rosół jadałam przed laty u cioci na wsi. Gotowany był na zaskakującym składniku. Smak tej zupy zachwyca do dziś
Screen z filmu na kanale YouTube YouTube Policzona Szama

Taki rosół jadałam przed laty u cioci na wsi. Gotowany był na zaskakującym składniku. Smak tej zupy zachwyca do dziś

12 sierpnia 2023

Od dziecka najlepszy rosół w rodzinie gotowała moja ciocia. Dzięki prowadzeniu gospodarstwa miała dostęp do świeżych i zawsze dobrej jakości składników. Swoją popisową zupę robiła jednak na produkcie, o którym wiele osób w dzisiejszych czasach nawet nie pomyśli. To właśnie jemu potrawa zawdzięczała intensywny smak.

Przepis na rosół na kościach gotowany

Najsmaczniejszy rosół, jaki jadłam w życiu gotowany był na kościach. Ciotka zawsze nastawiała go w sobotę, wykorzystując schabowe resztki i świeże jarzyny. Intensywny aromat roztaczał się po całym domu. Warto spróbować, bo smak jest nie do opisania.

Składniki:

  • 1-1,5 kg kości wołowych lub z kurczaka
  • 2 średnie marchewki
  • 1 duża pietruszka
  • kawałek pora, najlepiej biała część
  • 1 większa cebula
  • 1 spory liść laurowy
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 1 gałązka lubczyku lub domowe maggi
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • sól i pieprz w ilości do smaku
  • woda

Lista składników, jak widzicie, nie obejmuje trudnodostępnych produktów. Pełny opis procesu przygotowania znajdziecie w dalszej części artykułu dostępnej się pod zdjęciem.

Rosół na kościach jest pyszny.jpg
canva/zkruger
Babcia zdradziła mi sposób na domowe przetwory. To, co robi z nakrętkami jest genialne, żałuję, że wcześniej tego nie znałam

Jak przygotować rosół na kościach? Przepis jest bardzo prosty

Kości przenosimy do dużego garnka i zalewamy je zimną wodą. Wrzucamy przyprawy w kawałku. Gotujemy na małym ogniu przez 3-4 godziny, na 60 minut przed końcem przyrządzania dodając lubczyk i trochę natki pietruszki wraz z gałązkami.

Dodajemy też opaloną w płomieniu palnika cebulę oraz obraną marchew i pietruszkę. Skórki jarzyn możemy zachować do przygotowania bulionu resztkowego (mrozimy w szczelnym woreczku). Na koniec rosół na kościach odcedzamy i doprawiamy solą oraz pieprzem.

Jak podać rosół na kościach gotowany?

Danie świetnie smakuje z makaronem krajanką i dużą ilością posiekanej natki pietruszki. Warto też dodać pokrojoną w talarki marchew, która została nam z gotowania. Nie jest to jednak konieczne, bo sprawdzi się też jako składnik warzywnego pasztetu .

Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na pyszny rosół. Szczególnie polecamy bezmięsną odsłonę , której smak wcale nie ustępuje klasycznym wersjom. Sprawdźcie też koniecznie pyszny rosół z kaczki — zachwyci nawet sceptyków.

Rosół na kościach gotowany warto wekować.jpg
canva/fotogal
Żaden sos pomidorowy. Wachowicz zalewa gołąbki staropolską zupą
Moja mama nigdy nie wyrzucała obierków z ogórków. Robiła z nich zamiennik ulubionego produktu
Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy