Zobaczcie, jak zrobić obłędnie puszyste racuchy drożdżowe bez jajek. Kogo nimi nie poczęstujecie, każdy będzie błagał o przepis. By placuszki były pięknie wyrośnięte, wystarczy tak naprawdę zastosować jeden trik. Koniecznie go przetestujcie, a nigdy nie zrobicie racuchów inaczej. By przygotować racuchy, wystarczy trochę mąki, mleka, drożdży i jajek. Po rozmieszaniu tych składników powstaje ciasto, które trzeba odstawić do wyrośnięcia. Jak się jednak okazuje i bez jajek da się zrobić puszyste racuchy. Wtedy jednak trzeba zwrócić większą uwagę na odpowiednie wyrośnięcie ciasta. Pomoże w tym kilkukrotne przemieszanie go i odstawienie.Obłędnie puszyste racuchy drożdżowe bez jajekSkładniki:1,5 szklanki ciepłego mleka5 dag świeżych drożdży3 szklanki mąki3 łyżki cukrucukier waniliowy2 łyżki stopionego masła lub olejułyżeczka spirytusu lub wódki2 jabłkaolej do smażeniacukier puder do posypania
Mazurek jest najbardziej dekoracyjnym ciastem wielkanocnym. Dziś powiemy wam, jak przygotować idealnie kruchy mazurek na Wielkanoc. Mamy garść praktycznych porad, dzięki którym tym razem upieczone przez was ciasto ucieszy nie tylko oczy, ale też podniebienia waszych gości. Jedną z podstawowych zasad jest dodawanie do mazurka wyłącznie żółtek. Polacy często dodają same jajka, przez co ciasto wychodzi twarde. O czym jeszcze należy pamiętać?Mazurki wielkanocne wyglądają często jak jadalne obrazki. Stanowią doskonałą, naturalną dekorację stołu. Jednak oczywiście powinny nie tylko zdobić, ale też świetnie smakować. Mazurki piecze się na różnych rodzajach ciasta, np. biszkoptowym, ucieranym, francuskim, kruchym, półkruchym lub na waflach. Jednak to kruche ciasto jest tym najpopularniejszym i uchodzącym za najsmaczniejsze. Niestety mazurek na kruchym spodzie potrafi przysporzyć sporo problemów. Często bowiem zdarza się, że po upieczeniu ciasto jest bardzo twarde. Pomożemy wam rozwiązać ten problem.
Prezentujemy wam przepis Tomasza Strzelczyka na niezapomnianą babkę ziemniaczaną z dodatkiem boczku. Jest to nowa wersja klasyki — prosta w przygotowaniu, a bardzo smaczna. Doskonała zaraz po przygotowaniu, a także po podgrzaniu. Koniecznie spróbujcie tej babki. Babka ziemniaczana jest przysmakiem znanym w różnych regionach Polski. Nosi różne nazwy, np. kartoflak, kugiel czy rejbak. Jednak kryje się pod nimi ta sama potrawa, przygotowana ze startych ziemniaków. Zwykle ma dodatek cebuli i przypraw. Może też zawierać wędzony boczek, tak jak to proponuje Tomasz Strzelczyk. W naszym materiale prezentujemy zdjęcia pochodzące z kanału Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA na YouTube. Zobaczcie, jak apetycznie wygląda ta prosta potrawa.
Sernik jest popularnym na całym świecie ciastem, dlatego jego odmian i sposobów przyrządzenia jest mnóstwo. Dzisiaj prezentujemy przepis na sernik z wiaderka, którego przygotowanie zajmuje jedynie 15 minut plus czas pieczenia. Dzięki niemu w ekspresowym tempie będziesz mógł cieszyć się pysznym i delikatnym ciastem. W wielu domach sernik z wiaderka jest swojego rodzaju planem awaryjnym, który wcielany jest w życie w niespodziewanych sytuacjach. Idealnie sprawdza się jako szybkie ciasto na wypadek niezapowiedzianych gości.
Planujesz naleśniki na śniadanie? Magda Gessler podała niezawodny przepis na ciasto na naleśniki. Ich sekretem jest nieoczywisty składnik. Może też po niego sięgniesz i otrzymasz niezwykle smaczne danie? Jest szansa, że masz go w domu i dzięki temu zrobisz naleśniki, jak słynna restauratorka.Naleśniki na śniadanie, naleśniki na deser. Niektórzy chętnie zjedzą je też na obiad, kolację, czy przekąskę. Wszystko zależy od tego, czym się je nadzieje. A tu możliwości naleśników są naprawdę ogromne. Przygotowane z tego samego ciasta, równie dobrze komponują się z dodatkami słodkimi i wytrawnymi. Warto skorzystać z tego szerokiego spektrum możliwości.
Szarlotka jednoznacznie kojarzy się z jabłkami, które stanowią główny element nadzienia - ciasto to można jednak wypełnić innymi owocami. W roli wypełnienia doskonale sprawdzają się pyszne gruszki. Dzięki nim wypiek nabiera zupełnie nowego charakteru i dla niektórych, gruszkowa wersja jest lepsza od jabłkowej. Szarlotka z gruszkami jest idealnym sposobem na spożytkowanie dużych ilości owoców, które w innym wypadku mogłyby się zepsuć. Jeśli więc masz pod ręką kilka kilogramów gruszek i nie wiesz co z nimi zrobić, zabierz się za poniższy przepis.
Jeśli masz ochotę na zdrową słodycz, możesz przygotować fit ciasto marchewkowe. Zawiera mnóstwo zdrowych i wartościowych składników, dlatego możesz je jeść bez wyrzutów sumienia. Osłodzi ci dzień, ale nie jest to deser składający się z pustych kalorii.Do przygotowania większości ciast używamy białej mąki, białego cukru, jajek i masła. Z tego powodu babka, biszkopt, czy ciasto drożdżowe dostarczają nam głównie kalorii. Wystarczy jednak nieco zmodyfikować ich smak, by jedzenie takich rarytasów wyszło nam też na zdrowie. Co warto dodać do ciasta, by było wartościowsze? Przede wszystkim białą mąkę, można zastąpić pełnoziarnistą. Dzięki temu ciasto będzie zawierało błonnik i witaminy z grupy B. Gdy zaś masło zastąpimy jogurtem naturalnym, wypiek będzie mniej tłusty, mniej kaloryczny i lżejszy dla żołądka. Ciasto warto też wzbogacić warzywami i orzechami. W nich również jest wiele witamin i cennych składników. Smaku dodadzą mu zaś przyprawy, które także korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.
Smakowite ciasto drożdżowe jest jednym z prostszych wypieków, które sprawnie przygotujecie. Jeśli do masy dodacie utarte z odrobiną soli żółtka, deser uzyska piękny złocisty kolor. Babciny patent nie ma sobie równych. Koniecznie go wypróbujcie. Ciasto drożdżowe będzie delikatne i smaczne, jeśli zadbamy o kilka istotnych kwestii. Równie ważne co dodatek żółtek jest rozgrzanie składników. Dzięki temu wypiek będzie bardziej wyrośnięty, a jego przygotowanie łatwiejsze.
Cytrynowa babka jest swojego rodzaju symbolem świąt Wielkanocy, kiedy to najczęściej się ją piecze. Dla niektórych opcja dodania do masy kilku łyżek majonezu może być zaskakująca, jednak warto ją przetestować. Dzięki niemu ciasto staje się znacznie wilgotniejsze, a także nie kruszy się. Babka cytrynowa już niedługo zagości na stołach praktycznie wszystkich Polaków - Wielkanoc jest wszak coraz bliżej. Aby mieć pewność, że wypiek wyjdzie idealnie wilgotny i smaczny, dodaj do niego majonez. Ten niecodzienny dodatek był stosowany już przez nasze babcie, które wiedziały, że jest on sekretem idealnie wilgotnego ciasta. Nie trzeba się obawiać, że babka będzie źle smakować, ponieważ majonez jest niewyczuwalny w gotowym przysmaku.
Klasyczne naleśniki zna prawdopodobnie każdy, jednak istnieje znacznie więcej wariantów tego pysznego dania. Dzisiaj prezentujemy sposób na naleśniki z kawą, które wyjątkowo smakują. Po wypełnieniu puszystym kremem, naleśniki sprawdzają się jako drugie śniadanie oraz zwykła przekąska. Naleśniki z kawą to idealny sposób, aby połączyć ulubiony napar milionów Polaków z tradycyjną potrawą polskiej kuchni. Ich przygotowanie jest banalnie proste, lecz wykwintny smak wskazuje na coś zupełnie odwrotnego.
Mazurek wielkanocny jajko to pomysł na wyjątkowe ciasto w kształcie świątecznej pisanki. Kruche ciasto, słodka masa kajmakowa i dekoracje z bakalii i owoców to świetne połącznie, które skradnie serca wszystkim łasuchom, a przy tym wygląda przepięknie. Poznaj przepis na mazurek wielkanocny jajko.Mazurek wielkanocny z masą kajmakową to pomysł na wyśmienite, tradycyjne ciasto. Kruchy spód uformuj tak, aby powstał owalny kształt, przypominający jajko. Mazurek udekorowany bakaliami, orzechami i owocami wygląda jak piękna, wielkanocna pisanka.Kruche ciasto może się wybrzuszyć, dlatego przed pieczeniem wstaw je do lodówki, a następnie nakłuj widelcem już po formowaniu odpowiedniego kształtu. Tak przygotowane ciasto nie wybrzuszy się i nie popęka podczas pieczenia.Jeśli szukasz pomysłu na wielkanocne ciasto- tu poznasz przepis na mazurek z kremem budyniowym i białą czekoladą.
Jeśli myślicie o słodkości do kawy i nie tylko, mamy świetną propozycję. Przygotujcie ciasto bez pieczenia o smaku cappuccino. Jest proste i absolutnie przepyszne, wprost idealne na weekend. Zrobicie je ze śmietanki kremówki, czekolady, herbatników i oczywiście kawy cappuccino.Ciasta bez pieczenia są doskonałym pomysłem na niezawodną i szybką do przygotowania słodycz. Nie ma możliwości, że się nie udadzą, czy wyjdzie w nich zakalec. A robiąc je, oszczędzamy energię, bo nie wymagają pieczenia.
Mazurek wielkanocny z budyniem i białą czekoladą to pomysł na tradycyjne ciasto w nowej odsłonie. Kruchy spód migdałowy, słodki, aksamitny krem i wiosenne dekoracje z owoców i bakalii to połączenie, które cieszy i oczy i podniebienia. Poznaj przepis na wyjątkowy mazurek wielkanocny z kremem budyniowym i białą czekoladą.Mazurek i babka to ciasta, które piekę co roku na Wielkanoc. Tradycyjne wypieki smakują wyśmienicie i wyglądają świeżo i wiosennie, cieszą więc nie tylko wspaniałym smakiem, ale i wyjątkowym wyglądem. Ciasta zawsze błyskawicznie znikają ze stołu.Mazurek z kremem budyniowym możesz udekorować tradycyjnie przy pomocy owoców kandyzowanych, płatków migdałowych, orzechów i stworzyć wyjątkowe wzory na cieście, przypominające np. bazie, które są symbolem i wiosny i Wielkanocy.Mazurek równie pięknie wygląda z plastrami świeżych owoców, np. z kiwi, grejpfrutem, pomarańczą, granatem. Każdy rodzaj dekoracji wygląda wspaniale na kruchym cieście z wysokimi rantami i słodkim, gęstym kremem.Jeśli szukasz pomysłu na pyszną babkę wielkanocną- tu poznasz przepis siostry Anastazji na wyjątkową babkę brzoskwiniową, wychodzi za każdym razem.
Babka wielkanocna jest jednym z wypieków, który już niebawem zagości na naszych stołach. Siostra Anastazja dodaje do niej brzoskwinie z puszki. Dzięki temu deser wychodzi przyjemnie wilgotny i nabiera wyjątkowego smaku. Spróbujecie? Babka wielkanocna jest chyba równie popularna co mazurek — ciasto, które można przygotować na naprawdę wiele sposobów. Brzoskwinie nadadzą klasycznemu wypiekowi niepowtarzalnego smaku i charakteru. Skusicie się?
Wiele osób uwielbia racuchy. A wiecie, dlaczego warto dodać sodę do racuchów? Nie każdy ma świadomość, co można zyskać dzięki jej dodatkowi. Z całą pewnością miękkość i puszystość, ale nie tylko. Zobaczcie, dla kogo soda jest dobrym wyborem.Racuchy to puszyste placuszki, które swą miękkość i wyrastanie zawdzięczają spulchniaczowi. Często dodaje się do nich drożdże, ale można też sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia. Soda i proszek do pieczenia mają tę przewagę nad drożdżami, że nie trzeba czekać, aż zadziałają. Ciasto można smażyć w zasadzie od razu po wymieszaniu. Jednak to nie jedyna zaleta.
Szarlotka jest jednym z ulubionych deserów wielu Polaków. Ciasto to gości na naszych stołach na tyle często, że warto sięgać po urozmaicenia. Przepis Magdy Gessler łączy w sobie cudowny kruchy spód i pełne charakteru słodko-kwaśne jabłka z cynamonem. Koniecznie spróbujcie. Słynna restauratorka posypuje spód ciasta bułką tartą. Dzięki temu nie rozmięka on od masy jabłkowej. Szarlotka kojarzy nam się z domem rodzinnym i babciami, które szarlotki piekły naprawdę często. Wersji tego ciasta istnieje tak wiele, że wybranie najsmaczniejszej nie jest łatwe. Ciekawą opcją jest np. połączenie jabłek z innymi owocami np. ze śliwkami. Dziś jednak skoncentrujemy się na bardziej klasycznej odsłonie z kwaśnymi jabłkami.
Przedstawiamy wam cudowny pomysł na deser. Jest nim babka gotowana, czyli ciasto bez pieczenia idealne na Wielkanoc. Zamiast piec ciasto w piekarniku, tym razem ugotujesz je w garnku. Dzięki temu będzie doskonale wyrośnięte i idealnie wilgotne. Babka jest typowym ciastem wielkanocnym. Piaskowa, cytrynowa czy drożdżowa nie tylko doskonale dekoruje świąteczny stół, ale też wybornie smakuje. Lubią ją duzi i mali, za delikatność, miękkość i wilgotność. Dziś jednak przedstawimy wam przepis na wyjątkowo wilgotne ciasto wprost z garnka.
Dzisiaj, czyli 15 marca 2022 roku wypada Światowy Dzień Piekarzy i Cukierników, co dla wielu jest prawdziwym świętem. Każdy w końcu uwielbia czasem zjeść pyszną bułkę, czy raczyć się obłędnym tortem. Jeśli więc wybierzesz się dzisiaj do piekarni lub cukierni, podziękuj przy okazji kupowania wypieków piekarzowi za jego ciężką pracę. Nie ma nic lepszego na śniadanie niż świeżo upieczona i jeszcze ciepła kajzerka, z grubą warstwą masła i ulubionymi dodatkami. Taki posiłek z rana dostarczy mnóstwo energii i jeszcze więcej przyjemności. Abyśmy mogli cieszyć się smakiem takiej kajzerki, piekarze muszą pracować wiele godzin w pocie czoła. Dzisiaj, 15 marca, wypada Światowy Dzień Piekarzy i Cukierników, dlatego warto powiedzieć im kilka dobrych słów, gry będziemy robić codzienne zakupy.
Mamy nie lada gratkę dla miłośników czekolady. Prezentujemy przepis na najprostsze pod słońcem ciasto czekoladowe. Do jego przygotowania wystarczą tylko dwa składniki. Nie ma przy nim też dużo pracy, a efekt błyskawicznie znika z talerzyków. Koniecznie przetestujcie tę recepturę.Czekolada należy do najwartościowszych słodyczy. Tak jest słodka i kaloryczna, jednak oprócz cukru i tłuszczu, dostarcza też dużo magnezu, żelaza, cynku i potasu. Przyjemnie zjada się jej kostki, które szybko topią się na języku. Jednak na bazie czekolady, można też przygotować pyszne ciasto. Oto przepis na najprostsze ciasto czekoladowe na świecie.
Mazurek wielkanocny z kajmakiem jest klasycznym wypiekiem, który gości na wielu wielkanocnych stołach. Sekretem idealnie kruchego spodu ciasta jest chłodzenie masy przed pieczeniem. Dzięki temu po upieczeniu uzyskujemy dobrze znaną, delikatnie kruchą strukturę, którą tak lubimy. Mazurek powinien być przyrządzany z wysokiej jakości składników. Jeżeli decydujemy się na klasyczną wersję, niech do masy trafi prawdziwe masło, żółtka ekologicznych jaj, przesiana krupczatka i drobny cukier lub cukier puder. Mąkę dodatkowo warto przesiać, by mieć pewność, że nie ma w niej zanieczyszczeń. Zagniatanie ciasta powinno być sprawne. Należy więc przygotować wszystkie składniki zawczasu, a kopiec z cukru i mąki uformować, zanim wyjmiemy masło z lodówki. Tłuszcz będzie się ogrzewał podczas formowania masy, więc czas jego siekania i mieszania z pozostałymi składnikami skracamy do minimum.
Pierogi to polski specjał znany już od wieków. Nikt nie zna się na nim tak dobrze, jak nasze babcie. I właśnie dlatego zdradzimy wam dziś babciny patent na idealne ciasto na pierogi. Ta zapomniana czynność ma kluczowe znaczenie, bo sprawia, że ciasto jest elastyczne, ale nie lepi się do stolnicy.Choć przygotowanie pierogów nie jest wyjątkowo trudne, to jednak na każdym etapie można popełnić jakiś błąd. Przez ten błąd ciasto na pierogi może nie wyjść takie, jak trzeba. Najprawdopodobniej poskutkuje to trudnościami przy lepieniu pierogów, rozpadaniem się ich w czasie gotowania i w rezultacie mało satysfakcjonującym smakiem potrawy. Dlatego warto posłuchać bardziej doświadczonych w tej materii i nie eksperymentować zbyt mocno na własną rękę. Na przykład, jeśli chodzi o kwestię odpoczywania ciasta pierogowego po wyrobieniu. Ten moment jest potrzebny, by ciasto nabrało odpowiedniej konsystencji. Jednak przykryte ściereczką potrafi wyschnąć. Jak ten problem rozwiązywały nasze babcie?
Idealnie chrupiące ciasteczka wcale nie muszą być kaloryczną bombą - poniższe ciasteczka owsiane z bakaliami są tego doskonałym dowodem. Dzięki posłodzeniu ich 5 łyżkami miodu można zrezygnować z dodania do nich niezdrowego cukru. Wystarczy, że podasz je do stołu, a znikną z talerza w kilka sekund. Najlepiej smakują z kubkiem herbaty, w której można je maczać.Ciastka owsiane niektórym mogą kojarzyć się z czymś niesmacznym, jednak w praktyce jest zupełnie inaczej. Mieszanka bakalii zapewnia, że każde ciasteczko będzie miało idealny i intensywny smak. Miód, jak podaje portal medicover, wykazuje działanie antybakteryjne, obniżające ciśnienie i poprawiające metabolizm. Dlatego posłodzenie nim ciastek jest zawsze najlepszym wyborem.
Poznajesz smakołyk ze zdjęcia? Dawniej każdy się nim zajadał. Sprawdź, jak zrobić podpłomyki niczym za dawnych lat. Mamy na nie klasyczny przepis. Podpłomyki przygotujesz w mgnieniu oka, a składniki na nie z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.Podpłomyki to płaskie chlebki, które można przygotować szybko i bez wyszukanych składników. Kiedyś wypiekało się je na blasze węglowej kuchni, dziś można to zrobić w piekarniku lub jeszcze szybciej — na patelni. Podpłomyki możesz przygotować, gdy zabraknie ci w domu tradycyjnego chleba lub wtedy, gdy będziesz mieć ochotę na małą odmianę. Zwykle do ciasta na podpłomyki nie dodaje się żadnych spulchniaczy, jednak jeśli wsypiecie trochę proszku do pieczenia, wyjdą bardziej puszyste.
Tajniki wypieku chleba w domu w żadnym wypadku nie są skomplikowane - wystarczy odrobina cierpliwości i bochenki wychodzić będą idealnie. Jeśli chcesz nadać pieczywu wyjątkowego aromatu, dodaj do ciasta miód. Dzięki jego słodyczy chleb uzyska również bardziej chrupiącą skórkę po upieczeniu. Chleb w dzisiejszych czasach rzadko jest pieczony własnoręcznie, ponieważ znacznie łatwiej jest po prostu wyjść do sklepu i kupić gotowy. Domowa wersja jest jednak znacznie smaczniejsza, a także dokładnie wiadomo, co zostało do takiego chleba dodane.
Standardowy biszkopt nie jest prostym w przygotowaniu ciastem, ponieważ należy wtedy zachować dużą ostrożność. Znacznie łatwiejszym wariantem jest biszkopt z patelni bez pieczenia. W jego przypadku wystarczy połączyć ze sobą składniki i usmażyć je na patelni - taki przysmak jest wyjątkowo puszysty i delikatny niczym chmurka. Przepis na biszkopt z patelni pozwala cieszyć się słodkim smakiem puszystego ciasta w kilka chwil. W porównaniu do klasycznego pieczonego wypieku poniższy oszczędza mnóstwo czasu. Dodatkowo dużą zaletą biszkoptu z patelni jest fakt, że nie ma konieczności wsypywania ogromnych ilości cukru. Po usmażeniu wystarczy podać go ze świeżymi owocami czy dżemem.
Macie ochotę na ciasto bez pieczenia o smaku dobrze znanego batonika? Przygotujcie deser Milky Way. Delikatna masa mleczna, którą przełożycie herbatniki, zachwyci gości. Koniecznie Sprawdźcie, jak smaczna jest ta kombinacja. Ciasta bez pieczenia często przygotowywane są z dodatkiem chrupiących ciastek. Wystarczy wspomnieć deser 3 bit czy budyniowy specjał Ewy Wachowicz. Milky Way łączy w sobie herbatniki i pyszny mleczny krem, którego smak na długo pozostanie w waszej pamięci. Skusicie się?
Kajzerki większość Polaków kupuje codziennie rano w pobliskiej piekarni bądź sklepie spożywczym. Ci, którzy cenią sobie jednak wspaniały smak i zdrowy skład, mogą skorzystać z poniższej receptury. Dzięki niej można wykonać najlepsze domowe kajzerki, zachwycające delikatnym środkiem i chrupiącą skórką. Kajzerki w żadnym wypadku nie są skomplikowane w przygotowaniu w warunkach domowych. Co więcej, prawdopodobnie nie będziesz musiał nawet wychodzić do sklepu, gdyż wszystkie składniki można zwykle znaleźć w kuchni.
Sernik to zdecydowanie jedno z najbardziej lubianych przez Polaków - niezależnie czy w jego wnętrzu obecne są rodzynki, czy nie. Robert Makłowicz do swojej wersji tego ciasta dodaje odrobinę zgniecionych ziemniaków. Dzięki nim sernik wychodzi znacznie puszystszy i bardziej wilgotny. Sernik jest ciastem znanym praktycznie na całym świecie. W większości krajów można znaleźć lokalne przepisy, które często znacznie różnią się od Polskiej. Makłowicz pozostaje jednak przy tradycji, a przynajmniej częściowo. Niecodziennym wyborem jest bowiem wrzucenie do sernika ziemniaków. Jak się okazuje, Robert Makłowicz ma ważny powód, dla którego je dodaje. Kartofle zwiększają wilgotność deseru, puszystość oraz trwałość.