Ciasto, powróciło ze zdwojoną mocą w Wielkiej Brytanii, podczas II Wojny Światowej. Z powodu racjonowania żywności i trudnego dostępu do towarów luksusowych, ciasto marchewkowe przynosiło, choć chwilowej osłody, w tamtych trudnych czasach.Po wojnie, w latach sześćdziesiątych, ciasto marchewkowe opanowało Stany Zjednoczone. Tanie warzywo zawojowało amerykańskie knajpki i restauracje, a każda pani domu, miała w swoim przepiśniku recepturę na ten deser. W 2005 roku, wypiek znalazł się na 5 miejscu w rankingu najbardziej popularnych dań lat siedemdziesiątych w USA.
Poznajcie najgorsze błędy popełniane podczas robienia sałatki jarzynowej. Koniecznie ich unikajcie, a dzięki temu każdy zachwyci się waszą potrawą. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy niewielki błąd, by sałatka zamieniła się w nieapetyczną papkę. Mowa o zbyt drobnym krojeniu składników. Niestety popularnych błędów jest znacznie więcej. Co jeszcze robimy nie tak?Sałatka jarzynowa jest prostą potrawą, która pojawia się na naszych stołach na co dzień i od święta. I bardzo dobrze, bo jest zdrowa i smaczna. Oczywiście nieraz nie wyjdzie taka, jak trzeba, ale wynika to zwykle z naszych błędów. Dlatego warto je sobie uzmysłowić i nie popełniać ich już więcej.
Oto wielkanocna przekąska, która zachwyci całą rodzinę. Jest nią galaretka drobiowa z warzywami i jajkiem. Bardzo ładnie prezentuje się na stole, zachwyca lekkością i smakiem. Co więcej, jej przygotowanie nie zajmie wam dużo czasu, dlatego warto umieścić ją w świątecznych planach.Wytrawne galarety doskonale sprawdzają się w roli zimnych przystawek lub przekąsek. Podaje się je dobrze schłodzone, więc potrafią doskonale orzeźwić. Drobiowe i warzywne galarety mają to do siebie, że są niskokaloryczne. Każdy więc z chęcią po nie sięgnie po świątecznym przesycie. A dodane do galarety ugotowane jajko doskonale podkreśli wielkanocny charakter tej przekąski.
Dziś podamy wam przepis na wyborną surówkę z pora, marchwi i jabłka. Ten idealny dodatek obiadowy doskonale będzie pasował do dań z mięs, drobiu i ryb. Jest łatwy i szybki do zrobienia. Wystarczy tylko pokroić por w krążki, a jabłko i marchew zetrzeć na tarce. Po wymieszaniu i doprawieniu powstanie prawdziwa bomba witaminowa. Surówka jest bardzo ważnym elementem obiadu. Ważnym, bo niezwykle zdrowym, a jednocześnie prostym do zrobienia. Jednak często nie mamy pomysłu na ten dodatek. Wtedy najlepiej zajrzeć do zapasu warzyw, jaki mamy w lodówce czy spiżarce. Uwierzcie, że nawet z najprostszych warzyw, można wyczarować smaczną i odżywczą surówkę.
Poznajesz specjał ze zdjęcia? Jedni nigdy go nie spróbowali, inni się nim zajadają. Dziś powiemy ci, jak zrobić domowy salceson w butelce. Mamy na niego najlepszy przepis, z którego zawsze wychodzi idealnie i jest o niebo lepszy od sklepowego.Klasyczny salceson robiony jest z wieprzowej głowizny. Właśnie to odpycha niektóre osoby, bo brzydzą się podrobów. Poza tym mają one charakterystyczny smak i zapach i co by nie mówić — w salcesonie często można znaleźć fragmenty mięsa ze szczeciną. Dlatego proponujemy przygotować salceson nie z podrobów, a różnych kawałków wieprzowiny. Dzięki temu będzie bardziej mięsny, łagodniejszy w smaku i bez charakterystycznego zapachu. I co ciekawe, do jego przygotowania wykorzystamy butelkę.
Jeśli masz ochotę na zdrową słodycz, możesz przygotować fit ciasto marchewkowe. Zawiera mnóstwo zdrowych i wartościowych składników, dlatego możesz je jeść bez wyrzutów sumienia. Osłodzi ci dzień, ale nie jest to deser składający się z pustych kalorii.Do przygotowania większości ciast używamy białej mąki, białego cukru, jajek i masła. Z tego powodu babka, biszkopt, czy ciasto drożdżowe dostarczają nam głównie kalorii. Wystarczy jednak nieco zmodyfikować ich smak, by jedzenie takich rarytasów wyszło nam też na zdrowie. Co warto dodać do ciasta, by było wartościowsze? Przede wszystkim białą mąkę, można zastąpić pełnoziarnistą. Dzięki temu ciasto będzie zawierało błonnik i witaminy z grupy B. Gdy zaś masło zastąpimy jogurtem naturalnym, wypiek będzie mniej tłusty, mniej kaloryczny i lżejszy dla żołądka. Ciasto warto też wzbogacić warzywami i orzechami. W nich również jest wiele witamin i cennych składników. Smaku dodadzą mu zaś przyprawy, które także korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.
Bez sałatki jarzynowej nie obędą się żadne święta ani domowa uroczystość. Doskonale smakuje też na co dzień. Poznajcie słynny przepis Kuronia na sałatkę jarzynową. Jeden dodatek może was zaskoczyć. Pewnie nie każdy, by się zdecydował na jego użycie, ale naprawdę warto. Sałatka jarzynowa to przede wszystkim ugotowana marchewka, pietruszka, seler i ziemniaki. Poza tym kilka dodatków, które dodają jej smaku. Wśród nich kiszone ogórki, jabłko i jajka. Niektórzy wzbogacają smak tej sałatki cebulą. Jakub Kuroń proponuje jednak sięgnąć po por. Jest naprawdę pysznie.
Zastanawiacie się, jakie słodkości zrobić na nadchodzące święta? Zachęcamy do przygotowania czekoladowo-marchewkowych babeczek wielkanocnych. Wystarczy dorzucić do ciasta trochę startej marchewki, a ciastka będą lżejsze i zdrowsze. Z pewnością też zachwycą waszych gości.Do klasycznych wypieków wielkanocnych należą baby, babki, mazurki i serniki. Jednak oprócz nich można też przygotować małe babeczki. Zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, bo są wygodne do jedzenia i bardzo smaczne. Można też im nadać apetyczny wygląd. Wystarczy trochę kremu na wierzchu i stosowna dekoracja. Dziś proponujemy przygotować babeczki czekoladowo-marchewkowe. To połączenie gwarantuje doskonały smak, niepowtarzalną konsystencję i sporo zdrowia. Bo oczywiście babeczki są słodkie, ale zawierają też dużo wartościowego kakao i zdrowej marchewki.
Sałatka jarzynowa trafia na nasze stoły nie tylko przy okazji świąt. Specjał będzie lekki i niezwykle smaczny, jeśli majonez zastąpimy jogurtem naturalnym. Jedna łyżka tego gęstego nabiału wystarczy, by podkreślić smak warzyw. Koniecznie spróbujcie.Sałatka jarzynowa jest jednym z ulubionych specjałów wielu smakoszy. Choć w każdym domu przyrządza się ją nieco inaczej, majonez jest składnikiem, który mało kto pomija. A warto, bo z jogurtem naturalnym jarzynowa wyjdzie nam równie dobra. Przekonajcie się sami.
Mamy pomysł na pożywne, bezmięsne danie. Zróbcie delikatne kotlety z ryżu i warzyw. Ten tani obiad, pokochają nawet wybredni. Będzie on doskonałą odmianą od mięsnych potraw, ale bez problemu naje się nim cała rodzina. Podaj do niego sos i dużą porcję surówki, a to danie wyjdzie wam na zdrowie. To, że lubicie kotlety, wcale nie oznacza, że muszą być one zrobione z mięsa. Zbyt często jedzone mięso nie jest zdrowe dla naszego organizmu, a i zwyczajnie można się nim znudzić. Dlatego proponujemy lekkie, bezmięsne kotlety, które pozornie nie różnią się od np. mielonych. Też chrupią z wierzchu, a w środku są wilgotne.
Już za miesiąc Wielkanoc. Warto więc zbierać najlepsze przepisy na świąteczne potrawy. Dziś proponujemy żurek, na który przepis zdradziła Anna Lewandowska. Jeden patent może was pozytywnie zaskoczyć. Dzięki niemu żurek jest mniej kaloryczny, ma za to więcej smaku.Przepisów na żurek spotkaliście już pewnie wiele. Nie jeden z pewnością przetestowaliście. I to bardzo dobrze, bo dzięki temu możecie odnaleźć przepis, który będzie dla was idealny. Być może będzie to przepis proponowany przez Annę Lewandowską?
Obierki z warzyw bardzo często wyrzucamy do kosza. Ten nieświadomie popełniany błąd kosztuje nas utratę bardzo smacznego materiału na zdrową przekąskę. Dobrze umyte skorki można bowiem upiec z przyprawami i zastąpić nimi klasyczne chipsy. Skusicie się? Obierki z warzyw korzeniowych mogą być cennym składnikiem warzywnego bulionu. Warto je gromadzić w torebce strunowej w zamrażalniku, bo są pełne smaku. Inną opcją na ich wykorzystanie jest upieczenie. Tak uzyskana przekąska świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla klasycznych chipsów ziemniaczanych. Koniecznie spróbujcie.
Wiele osób nie wie, jak przygotować sałatkę jarzynową, aby była wyrazista w smaku. Podpowiemy wam, że pomoże w tym dodatkowy składnik. Wcale nie wyszukany, ale bardzo popularny. Wystarczy dodać go łyżkę do warzywnej potrawy, a zyska przyjemny, ostrzejszy smak. Sałatka jarzynowa jest jedną z najpopularniejszych potraw polskiej kuchni. Przygotowywana z pospolitych, korzeniowych warzyw jest tania, ale też bardzo smaczna i zdrowa. Zwykle dodaje się też do niej kiszony ogórek, który wnosi kwaśne nuty, a także słodkie jabłko. Jednak czasami mimo tych dodatków, brakuje jej wyrazistości. Problem ten można rozwiązać w bardzo prosty sposób.
Wytrawne placki przygotowane z innych składników niż ziemniaki? To możliwe. Spróbujcie połączenia rzepy i marchewki. Wyjątkowo zdrowe warzywa razem stanowią naprawdę pyszny duet, który skradnie serca wielu smakoszy. Placki są jednym z prostszych, a przy tym smacznych dań z patelni. Ich warzywna wersja najczęściej przyrządzana jest z ziemniaków. Zdradzaliśmy wam już jak je zrobić bez jajek i mąki. Pisaliśmy też o wyśmienitych plackach z brokuła Ewy Wachowicz. Tym razem sięgamy po pyszne połączenie marchwi i rzepy, które zaskoczy was wspaniałym wyrazistym smakiem. Skusicie się?
Surówki są zdrowym elementem każdego obiadu. Bazująca na sałacie i marchewce surówka kopenhaska doprawiona lekkim sosem jogurtowo-musztardowym urozmaici wasz posiłek. Spróbujcie jej koniecznie. Surówka kopenhaska jest pyszną kompozycją, która łączy w sobie słodkie marchewki, wyrazistą cebulę i kwaśne ogórki. Warzywom towarzyszy pyszny sos na bazie jogurtu i musztardy, a dodatek świeżej natki pietruszki i szczypiorku dopełnia smaku.
Naturalny kosmetyk i pyszny dodatek do sałatek w jednym? Olej marchewkowy sprawdzi się w obu sytuacjach. Prosta mikstura urozmaici wasze dania i pomoże w pielęgnacji całego ciała. Koniecznie ją wypróbujcie.Olej marchewkowy jest nietuzinkowym dodatkiem do sałatek czy makaronów. Można go z powodzeniem nakładać bezpośrednio na twarz, włosy i ciało. Regularne korzystanie pomoże nam odbudować zniszczone włosy i paznokcie, nawilży wysuszoną skórę i wyrówna kolor cery.
Bigos bez mięsa jest pyszną alternatywą dla tradycyjnego bigosu. Warzywa duszone z białą i kiszoną kapustą, grzybami suszonymi i suszoną śliwką to genialne połączenie. Bigos wegański to pomysł nie tylko na świąteczne danie. Poznaj przepis na wyborny bigos bez mięsa.Bigos- tradycyjne danie kuchni polskiej z dużą ilością mięsa i kapusty. Bigos wegański jest równie smaczny i aromatyczny, a jest o wiele lżejszy od tradycyjnego. Sekretem doskonałego bigosu bez dodatku mięsa jest sama kapusta, przyprawy i suszone grzyby i śliwki, które świetnie podkręcają smak.Do bigosu bez mięsa wykorzystaj dwa rodzaje kapusty- kiszoną i białą. Z samej białej kapusty nie ugotujesz tak aromatycznego dania. W bigosie wegańskim nie może zabraknąć śliwek i grzybów. Równie ważne są zioła- liście laurowe i jałowiec. Kapustę duś w mieszance zwykłej wody i wody z kiszonki, będzie zdrowo i jeszcze smaczniej.Jeśli szukasz pomysłu na świetne danie bez mięsa- tu poznasz przepis na gołąbki wegetariańskie z zaskakującym farszem, są przepyszne.
Zastanawiasz się jaką zupę przygotować na obiad? Jest zimno, warto więc postawić na coś sycącego. Proponujemy cudownie rozgrzewający, gęsty krupnik. Ta zupa może wystarczyć za cały obiad. Dodaje energii i można się nią najeść.Krupnik należy do kanonu polskich zup. Jest pośród nich najpożywniejsza i najbardziej sycąca. Oczywiście sposobów na przyrządzenie krupniku jest wiele, ale ideałem jest gęsta zupa. Swą gęstość zawdzięcza głównie dodatkowi kaszy. Najsmaczniejszy krupnik to ten nagotowany, czyli taki, w którym kasza robi się miękka i kremowa.
Surówka z czerwonej kapusty z octem, marchewką i jabłkiem to pyszny dodatek obiadowy. Surówka dobrze łączy się z daniami mięsnymi, wegetariańskimi i rybami, jest bardzo aromatyczna i ma wyśmienity smak. Poznaj przepis na surówkę z czerwonej kapusty z octem.Czerwona kapusta ma delikatny, lekko słodki smak, który umożliwia stworzenie wielu pysznych i oryginalnych surówek obiadowych. Kapusta jest lekka, mało kaloryczna i zawiera dużo cennych witamin, w tym witaminy z grupy B i witaminę C.Surówki z czerwonej kapusty są bardzo popularne. Surówka z dodatkiem octu, cukru, oliwy jest jedną z moich ulubionych wersji. Surówkę przygotowuję z marchewką, cebulką, jabłkiem i natką pietruszki, jest przepyszna.Z czym podaję surówkę z czerwonej kapusty z octem? Z kurczakiem, wieprzowiną, wołowiną, pieczonymi i smażonymi rybami, a także z wegetariańskimi i wegańskimi kotlecikami. Każde danie podane z aromatycznym dodatkiem smakuje genialnie.Jeśli szukasz pomysłu na surówkę z czerwonej kapusty- tu poznasz przepis na chrupiącą surówkę z kapusty z dodatkiem czosnku, jest świetna do obiadu.
Zastanawiasz się co podać do obiadu? Z pewnością masz w swoich zapasach marchewkę. Możesz z niej zrobić coś ciekawszego niż surówkę z jabłkiem albo duszoną jarzynkę. Przygotuj karmelizowaną marchewkę z imbirem. Będzie pysznym dodatkiem do obiadu.Marchewka jest jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych warzyw. Na dodatek jest bardzo smaczna i zdrowa. Nic dziwnego, że dość często pojawia się na naszych stołach. Dziś jednak proponujemy marchewkę w nowej odsłonie. Dodamy do niej imbir i czosnek, dzięki czemu zyska orientalną nutę. Będzie doskonałym dodatkiem do dań z mięs, drobiu i ryb.
Marchewka to warzywo o wielu kulinarnych zastosowaniach. W połączeniu z imbirem smakuje doskonale. Spróbujcie tego niezwykłego duetu w formie aksamitnego kremu z nutą pomarańczy. Doskonale was rozgrzeje. Proste zupy kremy doskonale sprawdzają się w chłodne zimowe dni. Podpowiadaliśmy wam już jak przyrządzić taki specjał z czerwonej kapusty oraz z pora i pietruszki. Tym razem na tapet bierzemy inne zimowe warzywo — marchewkę. Kilka przypraw wystarczy, by wyczarować z niej smakowitą zupę.
W ostatnich miesiącach doświadczamy dużych podwyżek cen produktów spożywczych. A rolnicy ostrzegają przed kolejnym wzrostem cen żywności. Przeczytajcie, z czego ma on wynikać i jakie są prognozy ekspertów na najbliższe miesiące. Jak podajemy za serwisem Money.pl, w tym roku zapowiada się duży kryzys w rolnictwie. Trzeba więc liczyć się z dalszym wzrostem cen zbóż i warzyw. Niestety ich ceny przełożą się na podwyżkę cen pasz, a zatem i na rosnące ceny innych produktów spożywczych.
Lekka zupa jarzynowa to pomysł na pyszny, lekkostrawny i niskokaloryczny obiad, lunch lub kolację na ciepło. Zupa to prawdziwa bomba witaminowa, zawiera wiele warzyw, jest świeża i wygląda bardzo apetycznie. Poznaj przepis na lekką zupę jarzynową z niecodziennym dodatkiem.Zupę jarzynową gotuję z warzyw, które akurat mam pod ręką. Dzisiaj, oprócz włoszczyzny do rosołu, groszku i fasolki pojawi się również niecodzienny dodatek- biała rzodkiew, dzięki której zupa nabiera lekko ostrego, wyraźnego smaku. Warzywo dostępne jest w większych sklepach i marketach.Biała rzodkiew to bogactwo antyoksydantów, witamin z grupy B i witaminy A, usuwa więc toksyny, reguluje ciśnienie krwi, opóźnia procesy starzenia- w tym artykule dowiesz się, dlaczego jeszcze warto jeść białą rzodkiew.Zupa z jarzynowa jest pyszną zupą z dodatkiem wielu warzyw, ugotuj ją bez kostki rosołowej, wystarczy, że doprawisz ją solą, pieprzem i posiekaną zieleniną, a każdy zje ją ze smakiem. Kostki rosołowe wzmacniają smak potraw, jednak złożone są głównie z soli i konserwantów.Jeśli masz ochotę na lekką zupę- tu poznasz przepis na zupę warzywną z brokułem i kalafiorem, jest bezmięsna i pyszna.
Surówka z młodej kapusty i marchewki do obiadu to lekki i smaczny dodatek do dań mięsnych, warzywnych i ryb. Poznaj przepis na wyśmienitą surówkę z młodej kapusty i marchewki bez dodatku majonezu, czyli bombę witaminową na talerzu.Surówka z młodej kapusty i marchewki to błyskawiczna surówka, którą zrobisz w dosłownie 10 minut. Surówka jest lekka, świeża i rewelacyjna w smaku, jest również bardzo uniwersalna- pasuje do każdego dania, np. do żeberek, pieczonego kurczaka, schabu i smażonych ryb. Surówka to prawdziwa bomba witaminowa- kapusta, marchew i ogórek to przede wszystkim źródło witaminy C, witamin z grupy B, witaminy E, beta- karotenu, potasu, magnezu, żelaza, cynku. Świeży koperek natomiast działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Z młodej kapusty ugotujesz wiele smacznych dań- tu poznasz przepis na lekki kapuśniak z młodej kapusty, idealny w letnie, upalne dni. Jeśli masz ochotę na danie główne- w tym artykule dowiesz się, jak zrobić bigos z młodej kapusty, wychodzi za każdym razem.
Poliki wołowe w towarzystwie warzyw korzeniowych to pomył na wyśmienity i prosty obiad. Wołowina dusza z marchewką, selerem i pietruszką w wytrawnym winie jest miękka, delikatna i bardzo aromatyczna. Poznaj przepis na poliki wołowe w towarzystwie warzyw korzeniowych.Poliki wołowe to jedno z najdelikatniejszych i pozbawionych tłuszczu kawałków wołowiny. Są bardzo aromatyczne, smaczne, a po przygotowaniu są mięsem tak miękkim, że rozpływają się w ustach. Poliki wołowe w towarzystwie warzyw korzeniowych, jak marchewki, pietruszki, selera i cebuli to przepyszne danie z wyczuwalnym aromatem wina wytrawnego i świeżego tymianku.Do polików wołowych podaj puree ziemniaczane lub ziemniaki pieczone w mundurkach, danie smakuje równie dobrze z kromką świeżej bagietki. Policzki przed duszeniem podsmaż na oleju na złoty kolor, oprósz je wyłącznie pieprzem. Sól zamknie pory w mięsie i spowoduje, że policzki nie będą miały pełnego smaku.Poliki wołowe smakuje równie dobrze w aromatycznym sosie grzybowym- tu poznasz przepis na wołowinę w sosie grzybowym, podane na puree wyglądają i smakują jak z najlepszej restauracji.
Puree z marchewki jest gęstym kremem wykorzystywanym w restauracjach całego świata. Jest bardzo estetyczny, smaczny i doskonale komponuje się z rybami i daniami mięsnymi. Puree z marchewki z powodzeniem może zastąpić również tradycyjne ziemniaki do obiadu lub być lekką, samodzielną przekąską, również dla najmłodszych. Poznaj prosty przepis na fantastyczne puree z marchewki.Puree z marchewki jest bardzo delikatną, lekkostrawną i słodką potrawą z dodatkiem odrobiny masła i śmietany. Ze wszystkich składników powstaje gęsty krem, który jest zdrowy i bardzo pożywny. Domowe puree z marchewki może być również świetnym obiadkiem lub przekąską dla malutkich dzieci, aby dostarczyć im niezbędnych witamin i beta-karotenu.Puree z marchewki jest świetnym dodatkiem do steków z antrykotu, duszonej wieprzowiny, ryb i wielu innych dań. Dzięki puree możemy przygotować dania jak z najlepszej restauracji, ponieważ ślicznie prezentuje się na talerzu i doskonale łączy się z całą potrawą, nadając jej wyjątkowy smak.Puree przygotujesz nie tylko z marchewki. Wypróbuj puree ziemniaczane, puree z dyni, kalafiora, groszku i odkryj ich niezwykły smak.
Surówka z marchewki i jabłka jest kultowym dodatkiem do obiadu. Słodki i soczysty specjał w wykonaniu Magdy Gessler zaskoczy niejednego. Gwiazda dodaje łyżkę chrzanu, który sprawia, że surówka nabiera charakteru. Skusicie się? Zdrowy i pikantny warzywny dodatek, jakim jest chrzan, potrafi urozmaicić niejedno danie. Doskonale pasuje m.in. do buraczków, mięsnych sosów czy purée ziemniaczanego. Z marchewką i jabłkiem także będzie wyśmienity.