Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Marchewka

Marchewka

Surówka z marchewki
25.11.2021 01:00 Lekko pikantna surówka z marchewki, jabłka, chrzanu i śmietany

Surówki są pysznym dodatkiem do mięs, placków czy warzywnych kotletów. Warto urozmaicić swój repertuar kulinarny w tym zakresie i choć raz przygotować surówkę z marchewką w nieco inny sposób. Wrzucając do marchwiowo-jabłkowej masy chrzan, uzyskamy przyjemnie pikantną kompozycję, którą dopełni smak delikatnie kwaśnej śmietany. Sięgnijcie po tę surówkę już dziś, a zapamiętacie ją na dłużej. Proponowaliśmy wam już inne pyszne surówki z dodatkiem marchwi. Coleslaw z czerwonej kapusty czy surówka z selerem to tylko wybrane receptury, z których możecie skorzystać, planując obiad. Dziś polecamy wam wyjątkowo pyszną, słodko-pikantną kompozycję z dodatkiem chrzanu i jabłka. Pokochacie to połączenie.

karp smażony
23.11.2021 01:00 Jak przyrządzić karpia bez posmaku mułu?

Już niedługo święta, można więc zacząć planować wigilijne menu. Z pewnością w większości domów na stole pojawi się karp. Niektórzy za nim nie przepadają, ze względu na charakterystyczny smak. A czy wiesz, jak przyrządzić karpia bez posmaku mułu? Skorzystaj z naszych podpowiedzi, a w tym roku karp będzie smakował doskonale. Karp jest jedną z najpopularniejszych u nas ryb słodkowodnych. W zasadzie można go kupić przez cały rok, ale trudno wyobrazić sobie bez niego Święta Bożego Narodzenia. Choć jest smaczną rybą, to jednak czasami można w niej wyczuć mulasty posmak. Wpływ na to mają warunki hodowli. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by pozbyć się niechcianego smaczku.

Placki ziemniaczane z marchewką
22.11.2021 01:00 Placki ziemniaczane z marchewką - przepis nie ma sobie równych

Placki ziemniaczane z marchewką to świetna alternatywa dla tradycyjnych placków ziemniaczanych. Placki są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku, a marchewka i por nadaje im wyjątkowy, słodko-pikantny smak. Poznaj przepis na placki ziemniaczane inaczej, czyli z marchewką i porem. Placki ziemniaczane z marchewką to doskonały pomysł na lunch, obiad i kolację na ciepło. Placki mają chrupiącą, złocistą skórkę, w środku jednak są mięciutkie, co sprawia, że rozpływają się w ustach. Danie z dodatkiem marchewki i pora ma wyjątkowy smak, są lekko słodkie, ale z wyczuwalną nutą ostrego pora. Do placków ziemniaczanych używaj ziemniaków z dużą zawartością skrobi. Ziemniaki mączne, takie jak Sante, Orlik, Irys są ziemniakami mącznymi, dzięki czemu ciasto na placki nie będzie rzadkie i danie nie rozleci się podczas smażenia. Placki podaj z jogurtem greckim, śmietaną, lub twarożkiem.Jeśli szukasz pomysłu na placki ziemniaczane inaczej- tu poznasz przepis na placki z dodatkiem żółtego sera, zarówno miękkie, jak i chrupiące i doskonałe w smaku.

placki z kalafiora
18.11.2021 01:00 Szybki pomysł na obiad - przepyszne placki z kalafiora

Lubicie placki ziemniaczane? Szukacie inspiracji na bezmięsne dania? Mamy dla was pomysł na szybki obiad — przygotujcie przepyszne placki z kalafiora. Są lekkie, choć pożywne, delikatne, ale z charakterem. Podajcie je z najlepiej z ulubionym sosem i surówką. Po plackach ziemniaczanych przyszła pora na kalafiora. Choć może brzmi to niewiarygodnie, z kalafiora da się przygotować smaczne, warzywne placuszki. Ich smak można dopełnić innymi warzywami i obowiązkowo przyprawami. Wychodzą lekkie, z charakterystycznym, kalafiorowym smaczkiem.

obierki z marchewki
17.11.2021 01:00 Co zrobić z obierek po marchewce?

Większość warzyw obieramy przed wykorzystaniem w kuchni. Obierki zwykle lądują w koszu na śmieci. A szkoda, bo można dać im drugie życie i przerobić je na coś smacznego. Zobaczcie, co można zrobić z obierek po marchewce. Będziecie mile zaskoczeni. Marchewka jest jednym z najzdrowszych warzyw. Kryje w sobie dużo beta-karotenu, witamin i błonnika. Te wartościowe składniki znajdują się nie tylko w soczystym miąższu, ale też w skórce marchewki. Ba, w skórce i tuż pod nią jest ich najwięcej. To dlatego naprawdę szkoda wyrzucać marchewkowe obierki.By jednak obierki nadawały się do spożycia, muszą być czyste. Nim więc zaczniesz obierać marchewkę, najpierw dokładnie wyszoruj ją szczoteczką, a potem opłucz. Oczywiście najlepiej byłoby sięgnąć po marchew ekologiczną, z upraw bez nawozów.

sałatka jarzynowa
17.11.2021 01:00 Cudownie lekka, przepyszna sałatka jarzynowa z koperkiem

Sałatka jarzynowa należy do klasyki polskiej kuchni. Jest smaczna, zdrowa i tania. Można ją przygotować nawet z warzyw po rosole. Dziś przedstawiamy wam przepis na sałatkę jarzynową z koperkiem. Jest cudownie lekka, orzeźwiająca i przepyszna. W przygotowaniu sałatki jarzynowej najwięcej czasu zajmuje ugotowanie warzyw korzeniowych, a potem ich posiekanie. Gdy jednak rozłożymy te czynności w czasie, bez większego wysiłku przygotujemy tę pyszną sałatkę. Do przyrządzenia sałatki jarzynowej można też wykorzystać warzywa, na których został ugotowany rosół. Wprawdzie brakuje tam ziemniaka, ale czasami nawet można go pominąć. Pozostałe warzywa są jednak niezwykle smaczne, bo nasączone esencjonalnym bulionem. Jeśli zaś chodzi o krojenie warzyw, tu można sobie pomóc specjalną kratką przeznaczoną właśnie do warzyw. Z miękkimi warzywami dobrze też poradzi sobie krajalnica do gotowanych jajek.

gulasz z serc
16.11.2021 01:00 Serca drobiowe w lekkim sosie chrzanowym

Dziś mamy propozycję obiadową dla poszukiwaczy niezwykłych smaków. Zaserwujemy wam serca drobiowe w lekkim sosie chrzanowym. Oczywiście niektórzy podrobów nie tkną, ale jest też wielu ich smakoszy. Jednak z całą pewnością podrobom nie można odmówić charakteru i wyrazistości.Podroby dla niektórych są tym daniem, którego nigdy nie spróbują. Już na samą myśl, nie mają na nie ochoty. Jest też wielu takich, co mimo swojego nastawienia podroby spróbowało i się nimi zachwyciło. W podrobach pociąga ich niezwykła konsystencja, bo np. wątróbka jest kremowa, żołądki lekko gumiaste, a serca twardawe. Mają też zdecydowany smak, którego nie ma białe mięso.Proponowane dziś drobiowe serca nie są trudne do przygotowania. Wymagają tylko około godziny duszenia. Zaprawiony chrzanem sos doskonale pasuje do klusek, ziemniaków czy kaszy.

Kurczak po seczuańsku
12.11.2021 01:00 Kurczak po seczuańsku - nietypowy pomysł na obiad w orientalnym stylu

Kurczak po seczuańsku jest doskonałym pomysłem na obiad w stylu kuchni Dalekiego Wschodu. Kurczak smażony z warzywami, gęstym sosem na bazie sosu sojowego i cukru, oprószony sezamem i szczypiorkiem smakuje genialnie. Poznaj przepis na kurczaka po seczuańsku. Kurczak po seczuańsku to tradycyjne danie kuchni chińskiej. Danie jest smażone, następnie duszone w gęstym sosie, dzięki czemu wszystkie składniki są chrupiące z zewnątrz i miękkie w środkuDanie przygotuj z ryżem jaśminowym, który świetnie komponuje się z całą potrawą. Kurczaka po seczuańsku przygotujesz zarówno w woku, jak i na patelni z grubym dnem. Przed przygotowywaniem dania pokrój wszystkie warzywa, abyś mógł kontrolować stopień smażenia. Jeśli również jesteś miłośnikiem kuchni azjatyckiej- tu znajdziesz przepis na doskonały makaron z sosem sojowym, sezamem i szczypiorkiem.

marchewka z jabłkiem
11.11.2021 01:00 Słodka i lekka surówka z marchewki bez grama cukru

Surówka z marchewki jest klasykiem naszego dzieciństwa i stołówkowego jedzenia. Słodkawa, chrupiąca, soczysta lub mniej i pełna witamin. Dziś podamy wam przepis na słodką i lekką surówkę z marchewki. Nie ma w niej grama cukru, a i tak jest smaczna. Poznajcie jej tajemnicę. Surówka z marchewki ma wiele zalet. Można ją szybko i łatwo przygotować, pasuje do wielu potraw i jest bardzo wartościowa. A do tego, by ją przygotować, nie trzeba specjalnie biec do sklepu, bo marchewkę zwykle mamy pod ręką. Niewątpliwie jest też jedną z najtańszych surówek. Także same plusy.Smak surówki z marchewki zależy przede wszystkim od jakości samej marchewki. Jeśli jest słodka i soczysta nie wymaga wielu dodatków. Zwykle, by zwiększyć właśnie jej słodkość i soczystość, łączy się ją ze startym jabłkiem, czasem też dosładza. My też mamy swoje sposoby, by ta surówka była po prostu pyszna.

Magda Gessler, rosół
11.11.2021 01:00 Rosół z gęsi wprost z Kuchennych Rewolucji - tajemna receptura Magdy Gessler

Magda Gessler, dokonując zmian w restauracjach, często zdradza ich właścicielom swoje przepisy na potrawy. Podajemy jej tajemną recepturę na rosół z gęsi, który pochodzi wprost z Kuchennych Rewolucji. Przygotowuje się go tak, jak klasyczny rosół. Różnica polega tylko na nieco innych składnikach. Niech tradycji stanie się zadość i niech w Dzień Świętego Marcina, na wasze stoły zawita gęsina.Tradycyjnie rosół gotujemy na wiejskiej kurze lub wołowinie. Nie raz łączymy te mięsa, by uzyskać lepszy smak wywaru. Jednak na rosół doskonale nadaje się też gęsina. Jest dość tłusta i pełna smaku. Gęsi tłuszcz należy jednak do zdrowych. Choć dostarcza kalorii, to też wiele cennych składników, wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. O wysokiej wartości zdrowotnej gęsi warto pamiętać nie tylko od święta.

sałatka jarzynowa
10.11.2021 01:00 Niezwykła sałatka jarzynowa z dodatkiem pieczarek

Spośród wszystkich sałatek w Polsce najpopularniejsza jest sałatka jarzynowa. Przygotowujemy ją na święta, na różne domowe uroczystości, a także na co dzień. Jest zdrowa, tania i prosta do zrobienia. Dziś prezentujemy wam przepis na niezwykłą sałatkę jarzynową z dodatkiem pieczarek. Może warto nieco odświeżyć starą, domową recepturę?Podstawą sałatki jarzynowej są warzywa korzeniowe, a więc marchew, pietruszka, seler, ziemniak. Zwykle dodaje się do niej groszek z puszki, choć niektórzy wolą wersję z kukurydzą. Pozostałe dodatki, zależą od naszych upodobań. Jednak z pewnością do tej sałatki warto dodać kiszony ogórek i cebulę, które zaostrzą jej smak. Niektórzy dodają też jabłko, bo wprowadza przyjemną, słodką nutę. Bardzo smacznym dodatkiem jest ugotowane na twardo jajko, choć zmniejsza trwałość potrawy. Obowiązkowym łącznikiem wszystkich składników jest majonez. Spróbujcie jednak dodać do klasycznej sałatki jarzynowej marynowanych pieczarek. Potrawa nabierze ciekawego, wyraźnego smaku oraz przyjemnej konsystencji.

Magda Gessler, golonka
08.11.2021 01:00 Golonka po bawarsku według przepisu Magdy Gessler

Jesienią i zimą częściej mamy ochotę na sycące potrawy. Do takich z pewnością należy golonka. Panowie lubią ją jeść w towarzystwie piwa. I tu też mamy dla nich dobrą wiadomość. Zobaczcie, jak przygotować golonkę po bawarsku według przepisu Magdy Gessler. Gwiazda namacza przysmak w mieszance przypraw rozrobionej w ciemnym piwie.Najsmaczniejsza golonka charakteryzuje się miękkim mięsem i chrupiącą skórką. Taki efekt można uzyskać, najpierw gotując golonkę, a potem rumieniąc ją w piekarniku. Przed pieczeniem golonkę warto posmarować zaprawą. Zobaczcie, z jakich składników przygotowuje zaprawę Magda Gessler.

Krem do ciasta marchewkowego
05.11.2021 01:00 Krem do ciasta marchewkowego

Ciasto marchewkowe jest prostym i doskonałym w smaku ciastem na każdą okazję. Jego korzenny smak przełamany jest kremem śmietankowym, tworząc genialne połączenie. Do kremu do ciasta marchewkowego dodaj skórkę z cytryny, aby był jeszcze bardziej orzeźwiający. Poznaj przepis na krem do ciasta marchewkowego.Ciasto marchewkowe jest bardzo prostym w przygotowaniu ciastem z miodowo-korzenną nutą. Ciasto przełożone delikatnym kremem z serków śniadaniowych smakuje obłędnie i ekspresowo znika z talerzy. Do przygotowania kremu potrzebne jest tylko kilka prostych składników, które z pewnością masz w domu.Pamiętaj, aby wyjąć masło z lodówki przed robieniem kremu, ponieważ musi być miękkie i w temperaturze pokojowej. Zimne masło nie utrze się dobrze z cukrem i może rozwarstwić delikatny krem. Serki natomiast muszą być mocno schłodzone. Ciasto marchewkowe po przełożeniu kremem i dekoracji wstaw do lodówki na minimum 2 godziny przed podaniem.

Schab gotowany z warzywami
03.11.2021 01:00 Schab gotowany z warzywami

Schab gotowany z warzywami jest doskonałym pomysłem na obiad dla całej rodziny. Mięso jest niezwykle delikatne, a duszone w warzywach i ziołach zyskuje rewelacyjny smak. Marchewka i pietruszka dobrze zagęszczą danie, a por i seler doda potrawie wyraźnego aromatu. Poznaj przepis na schab gotowany z warzywami.Schab gotowany jest świetną alternatywą dla tradycyjnych, dość ciężkich kotletów schabowych. Mięso jest delikatnie podsmażone w cebulce, czosnku i przyprawach, następnie długo gotowane w aromatycznych warzywach do rosołu. Całe danie zyskuje doskonały smak i aromat i z pewnością błyskawicznie zniknie z talerzy.Schab gotowany z warzywami jest delikatny i przede wszystkim nie jest tłusty i ciężki. Gotowany w warzywach, takich jak marchewka, pietruszka, por i seler, zyskuje świetny smak i aromat, wprost rozpływa się w ustach. Danie najlepiej smakuje podane z gotowanymi, tłuczonymi ziemniakami.Jeśli szukasz pomysłu na obiad ze schabem-tu znajdziesz świetny przepis na schab pieczony z ziemniakami. Doskonałe i szybkie danie dla całej rodziny.

placki ziemniaczane
02.11.2021 01:00 Chrupiące w każdym kęsie, placki ziemniaczane bez jajka - ze składnikiem niespodzianką

Kochamy placki ziemniaczane. Za ich smak, pożywność i łatwość przygotowania. Nieraz tylko przychodzi nam do głowy, że przydałoby się, gdyby były jeszcze mniej kaloryczne. Mamy na to sposób. Zobaczcie jak przygotować chrupiące w każdym kęsie, placki ziemniaczane bez jajka. Zamiast niego użyliśmy składnika — niespodzianki. Przekonajcie się, jak smakują.Podstawowym składnikiem placków ziemniaczanych są oczywiście ziemniaki. Najlepiej takie niezbyt wodniste, a raczej mączyste. Pozostałe składniki są w zasadzie zmienne, tzn. można je dodawać lub nie. Zwykle dodaje się do ciasta na placki ziemniaczane mąkę i jajko. My jednak pokażemy wam, że można się bez jajka obyć. Jajko zastąpimy bowiem startą marchewką. Dzięki temu ciasto też wchłonie nieco mniej tłuszczu w czasie smażenia, więc placki będą mniej kaloryczne.

surówka z pora
31.10.2021 02:00 Pyszna surówka z porów wg przepisu siostry Anastazji

Jeśli zastanawiasz się co podać do dzisiejszego obiadu, mamy świetny pomysł. Przygotuj pyszną surówkę z porów wg przepisu siostry Anastazji. Surówka zawiera też marchewkę, jabłko i rodzynki, dzięki czemu jest zdrowa i apetycznie wygląda. Będzie pasować do dań z mięs, drobiu i ryb.Surówka jest w obiedzie jak kropka nad i. Choć zwykle robimy ją naprędce, a czasem pomijamy, jest naprawdę ważna. Przede wszystkim dostarcza organizmowi witamin i soli mineralnych. Dopełnia też obiad smakowo, wprowadzając do niego świeże nuty i dużo soczystości.

Marchewki z plamami
27.10.2021 02:00 Czy można jeść marchew z czarnymi plamami i białym nalotem?

Marchewkami zajadamy się praktycznie każdego dnia w najróżniejszych formach - dodajemy je do surówek, zup czy gulaszy. Niektórych mocno jednak odstraszają od ich zakupu ciemne lub białe plamy, które często są widoczne na ich powierzchni. W pierwszym przypadku nie musimy się niczego obawiać, z kolei ciemne plamy mogą być indykatorem pleśni. Według danych przytoczonych na serwisie Gotujmy, Polacy jedzą średnio aż 6 kilogramów marchewek rocznie. Takim wynikiem nie może pochwalić się zbyt wiele warzyw dostępnych w sklepach. Producenci żywności muszą sprostać rygorystycznym normom, które pozwalają konsumentom kupować zdrowe, bezpieczne i pyszne jedzenie. W przypadku warzyw nie jest to jednak takie proste, dlatego niekiedy można zauważyć sztuki o dziwnych kształtach czy przebarwieniach.

surówka z dyni
26.10.2021 02:00 Chrupiąca, jesienna surówka z dodatkiem dyni

Obiad bez surówki nie jest pełnym obiadem. W zasadzie brakuje w nim tego, co najważniejsze — dużej porcji witamin. Dlatego zawsze pamiętajcie o tym zdrowym dodatku. A dziś polecamy wam chrupiącą, jesienną surówkę z dodatkiem dyni. Czasami po prostu nie chce nam się robić surówki, bo trzeba obierać, trzeć. Jednak przygotowanie tego wartościowego dodatku do obiadu zwykle nie zajmuje więcej niż 10 minut. Chyba warto poświęcić dla zdrowia tyle czasu?Choć każdy ma swój, dość ograniczony repertuar surówek, to nie ma się co hamować. Surówkę można zrobić z większości świeżych warzyw. Warto też dodać owoce — i dla dopełnienia smaku i dla uzupełnienia cennych składników. Dzisiaj sięgniemy po dynię do walorów której chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

golonka pieczona
22.10.2021 02:00 Jak przygotować golonkę z chrupiącą skórką?

Nie mamy ochoty na golonkę, kiedy jest ciepło. Za to teraz, jest doskonały czas na to pyszne, lecz sycące danie. Zobacz jak przygotować golonkę, by miała chrupiącą skórkę. Oprócz chrupiącej skórki, w golonce ważne jest też wnętrze. Powinno być ono miękkie i niemal rozpływać się w ustach. Połączenie miękkości z chrupkością jest możliwe, gdy golonkę przygotujemy dwuetapowo. Najpierw ją ugotujemy, a potem zrumienimy w piekarniku.

Zimne nóżki
20.10.2021 02:00 Jak zrobić klarowne zimne nóżki na Wszystkich Świętych?

Zimne nóżki można serwować na przystawkę lub zakąskę. Doskonale sprawdza się w roli specjału na Wszystkich Świętych. Są smaczne i sycące. By jednak miały też apetyczny wygląd, trzeba je odpowiednio przygotować. Zobacz, jak zrobić klarowne zimne nóżki. Zimne nóżki przygotowuje się zwykle z tylnych lub przednich nóg wieprzowych. Warto też dodać golonkę, by nóżki były bardziej mięsne. Przygotowanie nóżek polega na długim gotowaniu ich z warzywami i przyprawami. Tylko wtedy będą smaczne i zetną się bez dodatku żelatyny. Jednak takie długie gotowanie często powoduje też, że wywar traci klarowność i robi się mniej apetyczny. Podczas Wszystkich świętych warto postawić na specjały, które prezentują się nienagannie.

Obierki na bulion
18.10.2021 02:00 Bulion z obierek po włoszczyźnie

Czy macie czasami wyrzuty sumienia, że marnujecie żywność? Że wyrzucacie np. czerstwe pieczywo czy obierki z warzyw? Niemarnowanie jedzenie jest nie tylko modne, ale i mocno uzasadnione. Dlatego dzisiaj podamy wam przepis na bulion z obierek po włoszczyźnie. Niemarnowanie żywności wpisuje się w ruch zero waste, czyli dążenie do ograniczenia strat i odpadów do minimum. Jest to działanie proekologiczne, które jest też korzystne dla naszej kieszeni. Dziś pokażemy wam, jak można wykorzystać obierki po włoszczyźnie. By jednak można było przygotować z nich potrawę, warzywa przed obraniem muszą być dokładnie oczyszczone. Możecie je wyszorować szczoteczką i opłukać, ale wcześniej warto je namoczyć w roztworze wody i octu (do 2 l wody wystarczy wlać niepełną szklankę octu). Z myślą o przygotowaniu bulionu na obierkach, gromadźcie więc usunięte z warzyw skórki. Wkładajcie je do foliowej torebki, a potem do zamrażarki. Gdy uzbiera się ich sporo, możecie ugotować bulion. Będzie smaczny i bardzo wartościowy, bo w skórkach warzyw znajduje się najwięcej cennych składników.

Surówka z marchewki w misce
16.10.2021 02:00 Pyszna surówka z marchewki na ostro

Surówka z marchewki, którą wam proponujemy, jest wyrazista i bardzo smaczna. Sprawdzi się do delikatnego mięsa z grilla oraz pieczonej ryby. Możecie też z powodzeniem podać ją do bezmięsnych kotletów z dodatkiem kasz.Spróbujcie podać surówkę z tymi schabowymi w jogurtowej marynacie, a zachwycicie gości. Jeżeli natomiast ma ona być dodatkiem do dania postnego, przygotujcie tę rybę, pomijając rozmaryn i posypując ją siekanym koperkiem po upieczeniu.

Przepis na proste ciasto marchewkowe
12.10.2021 02:00 Przepis na proste ciasto marchewkowe

Ciasto marchewkowe jest ciastem, po które chętnie sięgam jesienią. Ciasto ma mocno korzenny smak, a marchewka, jabłko i orzechy doskonale go uzupełniają. Ciasto marchewkowe przygotowuję z delikatną masą serową, którą przekładam i polewam gotowy placek. Sprawdź przepis na proste ciasto marchewkowe, które z pewnością zachwyci wszystkich swoim wyglądem i niepowtarzalnym smakiem.Ciasto marchewkowe jest świetnym deserem na chłodne, jesienne dni. Mocno korzenny smak cynamonu, imbiru doskonale wręcz łączy się z orzechami, musem jabłkowym i marchewką. Placek ma intensywny kolor, smak i aromat, przełamany jest natomiast niezwykle delikatną masą serową, która dodaje mu lekkości i doskonale łączy się z plackiem.Ciasto możesz udekorować orzechami włoskimi lub posypać cukrem pudrem. Możesz również zetrzeć na górę czekoladę gorzką, która również komponuje się świetnie z tym wyjątkowym ciastem.Jeśli lubisz desery z intensywną, korzenną nutą, koniecznie przygotuj szarlotkę z cynamonem i przyprawą korzenną. Doskonale smakuje podana na ciepło z gałką lodów waniliowych i aromatyczną kawą.

Surówka z marchewki
07.10.2021 02:00 Pikantna surówka z marchewki i chrzanu

Marchew znajduje wiele zastosowań w kuchni. Dodajemy ją do zup, deserów czy kotletów mięsnych. Niedzielnym obiadom często towarzyszy w postaci surówki. Prezentujemy przepis marchewkową kompozycję, której smak na długo pozostanie w waszej pamięci. Prezentowaliśmy już kilka pomysłów na przyrządzenie pysznej marchewki do obiadu. Proponowaliśmy ją zarówno w odsłonach na ostro — np. w tej recepturze na surówkę z dodatkiem czosnku — jak i na słodko z orientalnym twistem. Dodatek chrzanu i jabłka zmieni jednak wasze spojrzenie na to warzywo ponownie.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Gotowana marchewka właściwości
05.10.2021 02:00 Jakie właściwości ma gotowana marchewka?

Marchewka dostępna jest w Polsce przez cały rok. Najczęściej wykorzystywana jest przez nas jako dodatek do rosołu i zup. Zwykle jemy również surowy korzeń i zapominamy o zbawiennych dla naszego zdrowia właściwościach gotowanej marchewki. Sprawdź, dlaczego powinniśmy włączyć marchew do codziennej diety.Marchewka jest warzywem całorocznym. Wybieraj jednak korzenie z ekologicznych upraw lub od lokalnych rolników. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że marchew nawożona jest naturalnie i nie zawiera w sobie szkodliwych dla zdrowa związków chemicznych pochodzących z nawozów sztucznych.Marchewka zawiera wiele cennych dla naszego zdrowia witamin i minerałów. Wysoka zawartość kwasu foliowego sprawia, że warzywo szczególnie zalecane jest kobietom w ciąży i dzieciom w okresie rozwoju Marchewka bogata jest również w witaminę A, E, a także beta-karoten i luteinę. Marchewka na prawidłowy wzrokZe względu na wysoką zawartość luteiny oraz witaminy A i E, dzienne spożywanie marchewki poprawia kondycję narządu wzroku. Luteina nawilża oczy, poprawia ostrość widzenia oraz zapobiega powstawaniu chorób. Z wiekiem narząd wzroku słabnie, dlatego też marchewka szczególnie polecana jest dla osób po 50tym roku życia oraz pracującym przy komputerze.Marchewka na nadciśnienie i choroby sercaDzięki zawartości potasu, magnezu i tiaminy, marchewka wykorzystywana jest w profilaktyce chorób serca i układu naczyniowego. Związki zawarte w warzywie regulują ciśnienie krwi, stabilizują i wzmacniają pracę serca oraz zmniejszają ilość złego cholesterolu, powodującego między innymi miażdżycę czy zatory.Marchewka - naturalny przeciwutleniaczMarchewka posiada beta-karoten, czyli jeden z silniejszych przeciwutleniaczy. Związek ten opóźnia procesy starzenia, wzmacnia, wygładza i uelastycznia skórę. Beta-karoten wykazuje również silne działanie antynowotworowe, ponieważ zabija wolne rodniki, które odpowiedzialne są za powstawanie komórek rakowych.

Gotowana marchewka do obiadu
04.10.2021 02:00 Gotowana marchewka do obiadu - lekki i pożywny dodatek

Gotowana marchewka jest świetną alternatywą dla klasycznej surówki. Podawana na ciepło jest pysznym i zdrowym dodatkiem do każdego dania. Marchewka gotowana doprawiona jest cukrem, masłem, solą i pieprzem. Potrawkę możesz więc przygotować szybko i ze składników, które na pewno masz w domu. Sprawdź, jak przygotować pyszną, gotowaną marchewkę do obiadu.Gotowana marchewka świetnie komponuje się z daniami mięsnymi, rybami, daniami wegetariańskimi. Jest wyjątkowo zdrowa, a jej przygotowanie nie zajmie Ci wiele czasu. Marchewka jest delikatna, ale dobrze doprawiona, dzięki czemu posmakuje największym niejadkom.Marchewka gotowana ma wiele prozdrowotnych właściwości. Posiada beta-karoten, który wzmacnia cały organizm, poprawia kondycję skóry, dba o wzrok. Gotowana marchewka jest lekkostrawna i pozytywnie wpływa na cały układ pokarmowy, zmniejszając ból żołądka oraz regulując pracę jelit.Jeśli szukasz pomysłu na zdrowy i smaczny dodatek do drugiego dania - tu znajdziesz prosty przepis na tradycyjną marchewkę z groszkiem.

Surówka z marchewki i pomarańczy
02.10.2021 02:00 Obłędna surówka z marchewki, jabłka i pomarańczy

Surówka z marchewki, jabłka i pomarańczy charakteryzuje wyjątkowy, świeży smak i niezwykły aromat. Surówkę możesz przygotować jako dodatek do dań mięsnych, wegetariańskich lub ryby. Możesz również wzmocnić jej smak rodzynkami, cynamonem i przygotować zdrową i pyszną przekąskę. Surówka z marchewki i jabłka jest tradycyjną, wszystkim znaną i prostą surówką obiadową. Jeśli dodamy do niej pomarańczę i skropimy cytryną, uzyskamy nowy, wspaniały i świeży smak. Surówka z marchewki, jabłka i pomarańczy pasuje do wielu mięsnych i wegetariańskich dań, jednak szczególnie polecam ją jako dodatek do ryb i drobiu. Smażony lub grillowany kawałek dorsza smakuje rewelacyjnie w towarzystwie świeżej, owocowej surówki obiadowej.Jeśli szukasz najlepszego przepisu na dorsza - tu znajdziesz pyszną inspirację na rybę z grilla.Surówkę możesz również przygotować jako zdrową przekąskę, dodając do niej rodzynki lub odrobinę cynamonu. Surówka z marchewki, jabłka i pomarańczy na pewno często będzie gościć na Twoim stole, ponieważ skradnie serce największemu niejadkowi.

Surówka z kapusty kiszonej, marchewki i jabłka
02.10.2021 02:00 Pyszna i pożywna surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka

Surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka jest doskonałym dodatkiem do wielu dań. Kiszona kapusta doskonale komponuje się ze słodką marchewką i jabłkiem, a cebulka nadaje charakteru i wzmacnia smak całej potrawy. Poznaj sprawdzony przepis na najlepszą surówkę z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka.Surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka jest surówką, którą znam i uwielbiam od dziecka. Najczęściej podaję ją do smażonej ryby, kotletów schabowych lub filetów z kurczaka. Z każdym daniem komponuje się doskonale i posmakuje nawet najmłodszym domownikom. Aby przygotować doskonałą surówkę, potrzebujesz dobrej jakości kiszonej kapusty oraz zastosować jeden trik, który sprawi, że na nowo odkryjesz wspaniały smak surówki. Posiekaną cebulkę koniecznie posyp łyżeczką białego cukru i odstaw na kilkanaście minut. Cebula odda cały swój smak i aromat i sprawi, że surówka będzie przepyszna i doskonale doprawiona.Surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka jest mało kalorycznym i bardzo zdrowym dodatkiem do obiadu. Kiszona kapusta to bogactwo witaminy C, magnez, potasu i żelaza. Wzmacnia organizm, reguluje produkcję krwi, pracę serca i mózgu. Dodatkową zaletą kiszonki jest obecność bakterii, które w naturalny sposób odbudowują florę jelitową, co jest szczególne istotne po antybiotykoterapii i przewlekłych problemach trawiennych. Kapustę kiszoną możesz przygotować w domu - tu znajdziesz sprawdzony przepis i wskazówki, jak prawidłowo ukisić kapustę.