Rosół przyrządzany w klasyczny sposób ma tradycyjny smak. Jeśli jednak chcecie poznać nowe oblicze tej zupy, przetestujcie nasz przepis. Zdradzimy w nim patent na esencjonalny rosół. Tradycyjny rosół gotujemy, zalewając mięso i warzywa zimną wodą. Po zagotowaniu się całości, zdjęciu szumowiny i gotowaniu ok. 3 godziny powstaje esencjonalny, lecz delikatny w smaku wywar. Niektórzy jednak, kierując się klarownością rosołu, wkładają mięso do gorącej wody. No cóż, każdy ma prawo do swoich eksperymentów.
Krupnik jest jedną z pożywniejszych, polskich zup. Gotowana na mięsie, ma dodatek kaszy, marchewki i ziemniaków. Doskonale syci, a przy tym dostarcza nam wielu składników odżywczych. Oto klasyczny przepis na krupnik. Kasze teoretycznie są popularne w naszej kuchni. Praktycznie jednak rządzą ziemniaki. Krupnik jest więc doskonałą okazją do przemycenia niezwykle zdrowej kaszy. Dodana do zupy kasza jęczmienna nie jest sucha, ale bardzo smaczna, bo nasączona mięsno-warzywnym wywarem. Zobaczysz, że cała rodzina zje ją bez marudzenia.
Jesienią wraca nam ochota na sycące dania. Chłód sprawia, że szukamy potraw, które dodadzą nam energii i rozgrzeją. Dlatego podajemy wam przepis na sycącą i pożywną grochówkę wojskową. Jest bardzo smaczna i doskonale nadaje się do odgrzewania.Grochówka, podobnie jak i inne zupy z dodatkiem warzyw strączkowych, należy do bardzo pożywnych dań. Dostarcza wartościowego białka, a że zawiera też ziemniaki, doskonale potrafi nasycić. Obowiązkowym dodatkiem do grochówki jest wędzonka. Idealnie komponuje się ze smakiem grochu i sprawia, że danie staje się po prostu pyszne.
Zupa ogórkowa wcale nie musi być gotowana jedynie na kiszeniakach - ogórki małosolne świetnie się do tego sprawdzają. Taka zupa jest mniej kwaśna i delikatniejsza w smaku. Dlatego, jeśli nie tolerujesz zbyt kwaśnych potraw, przetestuj poniższą propozycję. Zupa ogórkowa z ogórków małosolnych to doskonały pomysł, aby przekonać do ogórkowej osoby, które za bardzo za nią nie przepadają. Dodając do niej śmietanę, jeszcze bardziej łagodzi się jej smak. W przypadku tego dania bardzo istotne jest dodanie ogórków pod sam koniec gotowania. Kwas sprawia bowiem, że ziemniaki i wiele innych składników wymaga o wiele więcej czasu, aby stały się miękkie.
Czy gotowana przez was zupa pomidorowa za każdym razem wychodzi idealna? Czy zadowala was jej smak i apetyczny wygląd? Choć jest prosta do przygotowania, ma kilka swoich sekretów. Czy wiecie na przykład, kiedy należy dodać koncentrat do zupy pomidorowej?Zupę pomidorową można przygotować na dwa zasadnicze sposoby. Jeden to gotowanie zupy od podstaw, czyli począwszy od wywaru. Drugi to przerobienie na pomidorówkę wczorajszego rosołu. W jednym i drugim przypadku zupa wyjdzie pyszna, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.
Zupa serowa to świetny sposób na rozgrzanie po spacerze w zimną pogodę, gdy jesteśmy przemarznięci do kości. Jej przygotowanie jest łatwe i bardzo szybkie. Efekt finalny jest tak pyszny, że ciężko powstrzymać się przed dokładką. Zupa serowa ma wspaniałą, gęstą konsystencję, piękny zapach i wyjątkową sytość - już jedna miska wystarcza, aby poczuć się pełnym po posiłku. Podając ją do stołu, nie zapomnij o zrobieniu kilku chrupiących grzanek, dzięki którym można poczuć kontrast w czasie jedzenia. Trzaskające w zębach grzanki sprawiają ogromną przyjemność w połączeniu z zupą serową. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sezon na dynie sprawia, że wiele osób poszukuje ciekawych przepisów z jej udziałem. Tym razem pokazujemy, jak zrobić zupę dyniową z przepisu Anny Lewandowskiej. Ta zupa krem jest gładka, jak aksamit i smakuje wybornie. Dynia to bardzo odżywcze warzywo, które świetnie komponuje się z korzennymi przyprawami - takie połączenie rozgrzewa w zimne jesienne wieczory i syci na długie godziny. Zupy krem są doskonałym sposobem na przemycenie produktów, które nie smakują twojemu dziecko. W recepturze może bowiem zawrzeć najróżniejsze warzywa, które same w sobie nie smakują wybitnie - jednak zupa maskuje ich obecność.
Pomidorówka należy do najbardziej lubianych, polskich zup. Dzięki dodatkowi pomidorów jest wyrazista i kwaskowa. Przekonaj się, jak poprawi się jej smak, gdy przygotujesz pomidorówkę z podsmażanych pomidorów. Sposobów na przygotowanie zupy pomidorowej jest naprawdę dużo. Niektórzy gotują ją na rosole z poprzedniego dnia, wzbogacając go tylko w koncentrat pomidorowy i zaprawiając śmietaną. Inni nie wyobrażają sobie pomidorowej innej niż ugotowanej z dodatkiem przecieru pomidorowego. Dziś proponujemy zupę pomidorową z dodatkiem świeżych pomidorów. Koniecznie musicie jej spróbować. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jeśli zastanawiasz się jaką zupę ugotować w chłodniejsze dni, to sugerujemy kapuśniak. Jest pożywny, więc szybko nasyci i doda energii. Poznaj cudowny przepis na rozgrzewający kapuśniak. Nie byłoby kapuśniaku, gdyby nie kiszona kapusta. To ona stanowi o smaku tej zupy, a także o jej właściwościach. Kapuśniak, choć jest ciężką zupą, dobrze działa na przewód pokarmowy. Ważnym składnikiem kapuśniaku jest też wędzonka. Wędzone żeberka, kości czy boczek sprawią, że zupa ta nabierze doskonałego smaku.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Nie masz pomysłu na obiad w chłodny, jesienny dzień? Przygotuj zupę z sezonowych owoców. Krem z gruszki i pietruszki to doskonała i prosta propozycja na pyszny, rozgrzewający i wzmacniający posiłek. Doskonały w deszczowe dni. Sprawdź, jak przygotować krem z pysznych, sezonowych gruszek i niezwykle zdrowej pietruszki.Jesień to sezon na jabłka, gruszki, orzechy, dynię. To również pora na aromatyczne, korzenne przyprawy, jak goździki, cynamon, anyż. Produkty te doskonale współgrają z sobą w kuchni, a Ty przygotujesz z nich wyjątkowe, rozgrzewające i smaczne dania. Kremy są moimi ulubionymi zupami. Są proste w przygotowaniu i przede wszystkim zdrowe. Krem z gruszki i pietruszki jest mocno rozgrzewającą zupą o właściwościach przeciwzapalnych i wzmacniających. Równie zdrową propozycją jest krem z dyni przygotowany według przepisu Ewy Wachowicz. Jest aromatyczny, mocno dyniowy i przepyszny.
Rosół jest tradycyjną polską zupą podawaną przy różnych okazjach. Danie to powinno zatem mieć zarówno zbalansowany smak, jak i nienaganny wygląd. Dzięki naszym wskazówkom wasz wywar zyska cudownie złoty kolor.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zupa krem z groszku to pomysł na szybki, zdrowy i pożywny obiad lub kolację. Krem jest wyjątkowo aromatyczny, rozgrzewający i mocno warzywny. Rzodkiewka, śmietana i grzanki natomiast stanowią świetne uzupełnienie dania, sprawiając, że krem smakuje i wygląda rewelacyjnie. Sprawdź, jak przygotować zupę krem z groszku, która będzie hitem w Twojej kuchni.Krem z groszku jest pożywną, zdrową zupą, która często gości na moim stole. Podawana z rzodkiewką jest świeża, lekka i wygląda jak z najlepszej restauracji. Do kremu przygotowuję również grzanki czosnkowe, ponieważ świetnie pasują do zielonego groszku i są bardzo sycące. Groszek powinniśmy włączyć do codziennej diety, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy K i witamin z grupy B. Groszek wzmacnia więc układ kostny, nerwowy, zapobiega zawałom serca, miażdżycy i osteoporozie. Zawarty w groszku błonnik reguluje procesy przemiany materii, flawonoidy natomiast zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Z zielonego groszku możesz przygotować wiele smacznych potraw, między innymi krem, potrawkę z groszku i marchewki, sałatkę, risotto. Możesz również zrobić niezwykle smaczne pesto, które będzie doskonałym dodatkiem do makaronów, mięsa i ryb.
Zupa pomidorowa jest ulubienicą dzieci i dorosłych. Choć jemy ją często, jakoś się nie nudzi. Warto jednak czasami przygotować ją nieco inaczej, bo może okazać się, że ten nowy sposób jest lepszy. I z pewnością tak będzie z proponowanym dziś przepisem. Poznajcie łatwy sposób Okrasy na pyszną zupę pomidorową. Karol Okrasa jest miłośnikiem polskiej kuchni. Lubi sięgać do korzeni, ale chętnie w przepisy wplata też swoje oryginalne pomysły i rozwiązania. Proponowana przez niego pomidorowa jest gęsta, choć niezagęszczana. Sekret tkwi w tym, że robi ją z pieczonych pomidorów i warzyw.By zupa smakowała jak u babci, Okrasa proponuje podać ją z własnoręcznie przygotowanym makaronem. Oczywiście, jeśli nie macie czasu na jego robienie, sięgnijcie po kupny. Jednak jeśli chcecie rozsmakować się w pomidorowej jak za dawnych lat, poświęćcie dłuższą chwilę na makaron. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jeśli znudziła wam się już pomidorowa, ogórkowa i krupnik czas poszukać inspiracji na nową zupę. Najlepiej sięgnąć po typowo jesienne warzywa, bo teraz są najwartościowsze. Dynia będzie doskonała. Zdradzimy wam niezawodny patent Ani Starmach na zupę z dyni. Ania Starmach to autorka książek kucharskich i portalu kulinarnego. Lubi i umie gotować, a największą popularność zyskała będąc jurorką programów MasterChef i MasterChef Junior. Jej pomysły na potrawy są zaskakujące, choć całkiem proste do wykonania. Tym razem przygotowała bardzo ciekawą zupę z dyni. Nie jest to zwykły krem, ale bardzo pożywna zupa. Efekt ten Ania Starmach uzyskała, wzbogacając zupę dyniową w mięsne pulpeciki. Potrawa wygląda rewelacyjnie, a smakuje jeszcze lepiej.Niedawno na naszych stronach publikowaliśmy też inne przepisy Ani Staramach. Wśród nich jest niezawodny przepis na sałatkę jarzynową oraz szarlotka z pięciu składników. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Brokuł jest warzywem uniwersalnym, dzięki czemu świetnie komponuje się z wieloma produktami, tworząc pyszne, zdrowe i oryginalne dania. Jest popularny zarówno w tradycyjnej, polskiej kuchni, jak i wielu kuchniach świata. Brokuł niezwykle ceniony jest w Azji, gdzie dodawany jest niemal do każdego dania. Sprawdź, z czym możesz przygotować i jeść brokuły.Brokuły gotuj na parze lub w osolonej wodzie, aby nie straciły swoich wartości odżywczych. Pamiętaj, że wyłącznie świeże brokuły, ugotowane al dente posiadają najlepszy smak i zachowują antynowotworowe właściwości. Świeży brokuł dostępny jest w sklepach przez cały rok, dlatego też nie musisz z niego rezygnować na rzecz głęboko mrożonych warzyw.Z brokułów możesz przygotować pyszny i pożywny krem z grzankami, ulubiony makaron, zapiekankę, drugie danie. Brokuły możesz przygotować na wiele sposobów: możesz je smażyć w cieście naleśnikowym, serowej panierce. Możesz również ukisić warzywa, a także przygotować z nich sałatkę.
Zupa ogórkowa wcale nie musi być ciężkostrawnym posiłkiem, po którym człowiek czuje się ociężale. Dlatego prezentujemy recepturę na znacznie lżejszą wersję. Co więcej, poniższa zupa może zostać ugotowana w około 45 minut. Zupa ogórkowa jest klasycznie gotowana na żeberkach wieprzowych, a niektórzy dodają do niej również odrobinę boczku. Takie składniki tworzą doskonałą w smaku potrawę, lecz przy okazji sprawiają, że staje się ciężkostrawna. Dla tych, którzy nie zawsze chcą odczuwać ciężkości po posiłku, mamy idealny przepis. W tym przypadku ogórkowa gotowana jest na wywarze warzywnym, a śmietanę zamienia się na znacznie lżejszy jogurt naturalny. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Im chłodniej, tym chętniej sięgamy po rozgrzewające zupy. Krem z buraków to jedna z opcji — to warzywo jest jednym z najsmaczniejszych w sezonie jesienno-zimowym. Ania Lewandowska podkręca jego smak, dodając imbiru. Musicie tego spróbować.Burak to warzywo o dużym znaczeniu w dietetyce. Zawiera np. witaminy z grupy B, potas, fosfor czy żelazo. Warto więc po niego sięgać np. w postaci pysznej zupy. Dodatek imbiru, zaproponowany przez Annę Lewandowską, dodatkowo wzmocni naszą odporność. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Po rosole, pomidorowej i jarzynowej, kalafiorowa jest chyba jedną z najczęściej goszczących na polskich stołach zup. Nic dziwnego skoro, jest lekka, pełna ziół i szybka w przygotowaniu. Z naszego przepisu na pewno wyjdzie wam pyszna. Zwłaszcza jeśli wzbogacicie ją o szczyptę kurkumy.Tę zupę przygotujecie dosłownie w chwilę. Jeżeli macie w lodówce gotowy bulion, zrobi się niemal sama. Koniecznie dodajcie do niej kurkumy. Ta przyprawa nada zupie pięknego koloru oraz świetnie podkręci smak dania, zwłaszcza jeśli przyprawę lekko podsmażymy.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zdarza się, że mimo starań rosół wychodzi mętny. Na szczęście możemy go uratować. Podpowiadamy, co zrobić, by stał się bardziej klarowny. Sztuczka z ziemniakiem nie ma sobie równych.Rosół to nie tylko przepyszna zupa, ale też pyszna baza do wielu dań. Aby jednak można go było dalej wykorzystać, powinien być klarowny. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że potrawy będą apetycznie wyglądać. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Babcie przez całe swoje życie opracowały wiele trików, które pozwalają na znacznie sprawniejszą pracę w kuchni. Poniżej zdradzamy kilka z nich. Dowiesz się dzięki nim, jak dłużej przechowywać koncentrat pomidorowy, albo jak wygodnie trzeć ser. Babcie doskonale wiedzą co robić, aby gotowanie było łatwiejsze i wygodniejsze. Dlatego na portalu poezja-smaku zawarto spis wielu porad, dzięki którym kuchenna zabawa będzie jeszcze przyjemniejsza. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Grochówka z wędzonką jest daniem idealnym na sezon jesienno-zimowy. Przygotowana według przepisu Jakuba Kuronia stanie się sycącą propozycją, która skusi niejednego smakosza kuchni polskiej. Zobaczcie jak ją przyrządzić. Nie zapomnij o dobrym wędzonym boczku i kiełbasie. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Rosół znamy i kochamy. Kojarzy nam się zwykle ze złocistym, aromatycznym wywarem. No, chyba że zawiera więcej wołowiny, wtedy nabiera ciemniejszej barwy. Dziś polecamy wam bardzo ciekawą wersję rosołu z wątróbką według pomysłu Ewy Wachowicz. Choć zwykle serwujemy rosół w postaci klarownego wywaru z makaronem, to może on mieć pożywniejszą wersję. Wystarczy, że podasz go z kawałkami gotowanego mięsa, marchewką i natką pietruszki. Ewa Wachowicz proponuje zaś oryginalny rosół z wątróbką i niezwykłymi warzywami. Zobaczcie, że w tej wersji też smakuje naprawdę dobrze. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Flaczki są zupą uwielbianą głównie przez starsze pokolenie Polaków, które nie obawia się podrobów. Sporym problemem jest jednak ugotowanie ich w taki sposób, aby nie były twarde. Rozwiązaniem jest solenie po gotowaniu - zbyt wczesne dodanie soli sprawi, że flaki będą twarde i niesmaczne. Flaki oryginalnie gotowane są na żołądku krowim, co nie podoba się wielu przeciwnikom tej zupy. Ma ona jednak wielu wielbicieli, którym ten składnik niestraszny. Nawet najwięksi znawcy flaczków mogą spotkać się niekiedy z ich dużą twardością. Mało kto jednak wie, co tak naprawdę spowodowało tę wpadkę - dlatego zdradzamy, jak jej uniknąć. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zupa pomidorowa cieszy się niesłabnącą popularnością, dlatego warto jeszcze bardziej ją udoskonalić. Jeśli chcesz uniknąć jedzenia tłustej zupy, zagęść ją blendując wszystkie składniki. Dzięki temu pomidorówka będzie gęsta, a przy okazji znacznie zdrowsza - w końcu nie doda się do niej innych tłustych składników. Zupa pomidorowa najczęściej jedzona jest zimą i jesienią, kiedy za oknem panuje nieprzyjemna i zimna pogoda. Gęsta zupa doskonale rozgrzewa i daje energię, aby stawiać czoła takiej aurze. Wlewając do pomidorowej śmietanę, sprawia się, że porcja staje się wyjątkowo tłusta i ciężkostrawna. Dlatego prezentujemy znacznie zdrowszy i smaczniejszy sposób.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Klasyczną zupę ogórkową zna chyba każdy. Amatorzy smaku kiszonych ogórków powinni spróbować jej pysznego wariantu z dodatkiem koperku. Ten smak przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zupa pieczarkowa jest zupą, którą gotuję bardzo często. Mocno grzybowy wywar w połączeniu z makaronem, aromatyczną natką pietruszki i lekką śmietanką smakuje rewelacyjnie. Zupa pieczarkowa jest prostą zupą, a jej przygotowanie zajmie Ci dosłownie kilka minut. Sprawdź, jak przygotować smaczną zupę pieczarkową.Pieczarki możemy kupić przez cały rok, jednak jesienią wywar z grzybów smakuje jakoś inaczej. Zupa grzybowa jest intensywna, niezwykle aromatyczna, smaczna i rozgrzewająca. Idealnie sprawdzi się więc w chłodniejsze dni.Zupę pieczarkową możesz przygotować z ulubionym makaronem, jednak najlepszy będzie makaron typu wstążki lub muszelki, ponieważ jest delikatny i doskonale nadaje się do zup. Zupę dopraw wyłącznie solą, pieprzem i liśćmi laurowymi. Wywar na bazie kostki rosołowej będzie zawierał konserwanty i sztuczne składniki.
Rosół to zupa nad zupami i podstawa innych zup. Jego przygotowanie jest niby proste, ale trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę, by wyszedł smaczny i aromatyczny. Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się jak gotowac rosół i czy trzeba przecedzać go po ugotowaniu. Rosół sam w sobie jest daniem, ale na jego bazie można przyrządzić zupę pomidorową, flaki czy krupnik. Choć do gotowania rosołu używa się mięsa, warzyw i przypraw, na stół serwuje się klarowny wywar z makaronem. Zobacz jak przygotować rosół, by wszyscy się nim zajadali, a nie nazwali go wodą z kluskami. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Grochówka to jedna z polskich, tradycyjnych zup. Niezwykle pożywna, gęsta i smaczna od lat cieszy się dużą popularnością. Polska grochówka przygotowywana jest na wywarze z żeberek, z dodatkiem boczku, warzyw i zasmażką. Nie należy więc do niskokalorycznych zup, jednak warto co jakiś czas przygotować niezwykle aromatyczne i proste danie dla całej rodziny.Tradycyjna grochówka gotowana jest na żeberkach i boczku, ale możesz do niej dodać również pokrojoną w kostkę kiełbasę, która dodatkowo podkręci smak. Grochówkę można zaliczyć do dania jednogarnkowego, ponieważ posiada mięso, ziemniaki i inne warzywa. Jest niezwykle gęsta i pożywna, dostarczając energii na wiele godzin.Zupa jest mocno mięsna, grochowa, a majeranek i inne zioła nadają jej wyjątkowego smaku i aromatu. Grochówka doskonale smakuje podana ze świeżym chlebem. Pieczywo moczone w wywarze z grochu i żeberek ma niepowtarzalny smak. Koniecznie musisz spróbować.