Ten chleb piekę bez grama mąki. Wystarczy wymieszać te składniki i wstawić do piekarnika
Mąka pszenna czy żytnia to niejedyne rozwiązania, by uzyskać pyszny i miękki chleb. Oprócz alternatyw, których tak wiele w sklepach, możemy przygotować własną mąkę. Dziś proponujemy taką z siemienia lnianego.
Chleb bez pszenicy i żyta
Przywykliśmy do tego, że chleb bez mąki tylko w sposób nieco naciągany można nazwać chlebem. Wiele spośród tych, które kupujemy w piekarniach, to ziarna słonecznika czy dyni i siekane orzechy posklejane jajkiem. Nie zrozummy się źle. Nie ma w tym nic złego – przeciwnie, oleiste nasiona uzupełniają naszą dietę w zdrowe roślinne tłuszcze, którymi często warto zastąpić nadmiar węglowodanów. Łatwo jednak zatęsknić przy tym do miękkiego pieczywa z prawdziwego zdarzenia.
Ten chleb ukoi taką tęsknotę. Składa się w największej mierze z siemienia lnianego zmiksowanego na mąkę. Dzięki temu z proszkiem do pieczenia przygotowujemy prawdziwy wypiek, który dodatkowo wpasowuje się w dietę bliską idei keto, czyli mocno ograniczającą węglowodany.
Zrobienie tej sałatki zajmuje mi 15 minut. Syci na długo i nie ma w sobie ani łyżeczki majonezu
Chleb dla diety keto
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Hrabia Smakula. Autor dodaje tam do mieszanki jeszcze jeden superskładnik: bogatą w błonnik babkę jajowatą. Jeśli mamy ten składnik pod ręką i chcemy go wykorzystać, po prostu dodajemy ok. 30 g, odejmując nieco mąki z siemienia.
Składniki
- 180 g siemienia lnianego
- 3 łyżki nasion słonecznika
- 3 jajka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki pieprzu
- 1łyżeczka suszonego czosnku
- Do 1 łyżki ulubionych przypraw (np. bazylia, oregano, rozmaryn)
Chleb z siemienia lnianego
Jeśli nie mamy gotowej mąki, siemię lniane wrzucamy do małego kielicha blendera i miksujemy na pył. Na upartego można uzyskać taką mąkę nawet w zwykłym moździerzu. Mąkę przesypujemy do miski.
Do siemiennego pyłu dodajemy wszystkie pozostałe suche składniki. Czosnek granulowany czy zioła są oczywiście opcjonalne, ale świetnie podkręcają smak pieczywa.
Do masy wbijamy jajka i dodajemy 250 ml ciepłej wody, a następnie mieszamy. Mąka z siemienia będzie pęczniała pod jej wpływem i ciasto zyska na objętości oraz zwartości. Masa powinna być dość gęsta i nie będzie się kleić do rąk.
Przekładamy ją do niewielkiej formy do pieczenia wyłożonej papierem. Chleb pieczemy przez ok. 60 min. w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem. Bez tej funkcji może wymagać dodatkowych 10-15 minut. Chleb studzimy na kratce.
Wypróbuj też przepisy na placki bananowo-cynamonowe i ziemniaczane placki bez tłuszczu.