Ogórki kiszone już nigdy nie spleśnieją w słoiku. Uratuje je ten patent
Ogórki kiszone są nie lada rarytasem. Przepadamy za ich smakiem i chętnie je jadamy. Jednak, co zrobić, by ogórki nie pleśniały w słoiku? Warto poznać ten patent. Dzięki niemu już nigdy nie spotka nas niemiła niespodzianka po otwarciu słoika z ogórkami kiszonymi.
Otwieramy słoik z ogórkami kiszonymi
Ogórki kiszone pełne są witamin i znakomitego smaku. Jadamy je z chęcią dosłownie przez cały rok. Dodajemy je do dań obiadowych, chrupiemy z kanapkami i dokładamy do surówek i sałatek. Przepis na kiszenie ogórków w wielu rodzinach przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.
Takie receptury zapewniają doskonały smak, który uwielbiamy. Jednak zdarza się, że po otwarciu słoika okazuje się, że ogórki w nim spleśniały. Co jest tego powodem? Czy można zapobiec tak niemiłym niespodziankom w kuchni? Wystarczy zastosować tu skuteczny patent.
Wlewam mleko i jajka do herbatników i odpalam blender. Ten deser to hit w moim domuBiały nalot na ogórkach kiszonych
Należy rozróżnić kożuch fermentacyjny w słoiku od pleśni. Powstaje on w wyniku działania bakterii mlekowych. Jest jasny, cieniutki i pomarszczony. Taki kożuch pojawia się na całej powierzchni zalewy. Można go zdjąć lub wymieszać z zalewą i śmiało jeść ogórki kiszone.
Natomiast pleśń jest grubsza, pojawia się punktowo i ma przebarwienia w kolorze szarym, niebieskim i zielonym. Warto wiedzieć, że może się zagnieździć w kożuchu fermentacyjnym. Takich ogórków nie można jeść. Podobnie, jak tych, które są rozmiękczone i rozpadają się w dłoniach.
Co zrobić, żeby ogórki nie pleśniały?
Warto dodać odrobinę cukru do zalewy. Wszystko, dlatego, że cukier działa konserwująco. Zapobiegnie pleśnieniu ogórków i sprawi, że warzywa będą jędrne. Musimy pamiętać też o tym, by zalewa dokładnie przykryła ogórki w słoiku.
Zalewa też zabezpiecza ogórki przed pleśnieniem w słoiku. Ogórki nie mogą wystawać ponad zalewę. Dzięki temu ogórki kiszone nie spleśnieją i zjemy je ze smakiem. Pisaliśmy o tym, jak upiec cebulę cukrową z przepisu babci. Radziliśmy, w jaki sposób najlepiej przechowywać koperek.
Źródło: genialne.pl