Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ogórki kiszone już nigdy nie spleśnieją w słoiku. Uratuje je ten patent
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 21.05.2024 22:26

Ogórki kiszone już nigdy nie spleśnieją w słoiku. Uratuje je ten patent

ogórki kiszone
Fot. Canva/Vulkanov

Ogórki kiszone są nie lada rarytasem. Przepadamy za ich smakiem i chętnie je jadamy. Jednak, co zrobić, by ogórki nie pleśniały w słoiku? Warto poznać ten patent. Dzięki niemu już nigdy nie spotka nas niemiła niespodzianka po otwarciu słoika z ogórkami kiszonymi. 

Otwieramy słoik z ogórkami kiszonymi

Ogórki kiszone pełne są witamin i znakomitego smaku. Jadamy je z chęcią dosłownie przez cały rok. Dodajemy je do dań obiadowych, chrupiemy z kanapkami i dokładamy do surówek i sałatek. Przepis na kiszenie ogórków w wielu rodzinach przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.

Takie receptury zapewniają doskonały smak, który uwielbiamy. Jednak zdarza się, że po otwarciu słoika okazuje się, że ogórki w nim spleśniały. Co jest tego powodem? Czy można zapobiec tak niemiłym niespodziankom w kuchni? Wystarczy zastosować tu skuteczny patent. 

ogórki kiszone
Fot. Canva/Natalia Marna
Wlewam mleko i jajka do herbatników i odpalam blender. Ten deser to hit w moim domu

Biały nalot na ogórkach kiszonych

Należy rozróżnić kożuch fermentacyjny w słoiku od pleśni. Powstaje on w wyniku działania bakterii mlekowych. Jest jasny, cieniutki i pomarszczony. Taki kożuch pojawia się na całej powierzchni zalewy. Można go zdjąć lub wymieszać z zalewą i śmiało jeść ogórki kiszone.

Natomiast pleśń jest grubsza, pojawia się punktowo i ma przebarwienia w kolorze szarym, niebieskim i zielonym. Warto wiedzieć, że może się zagnieździć w kożuchu fermentacyjnym. Takich ogórków nie można jeść. Podobnie, jak tych, które są rozmiękczone i rozpadają się w dłoniach.

Co zrobić, żeby ogórki nie pleśniały?

Warto dodać odrobinę cukru do zalewy. Wszystko, dlatego, że cukier działa konserwująco. Zapobiegnie pleśnieniu ogórków i sprawi, że warzywa będą jędrne.  Musimy pamiętać też o tym, by zalewa dokładnie przykryła ogórki w słoiku. 

Zalewa też zabezpiecza ogórki przed pleśnieniem w słoiku. Ogórki nie mogą wystawać ponad zalewę. Dzięki temu ogórki kiszone nie spleśnieją i zjemy je ze smakiem. Pisaliśmy o tym, jak upiec cebulę cukrową z przepisu babci. Radziliśmy, w jaki sposób najlepiej przechowywać koperek. 

ogórki kiszone
Fot. Canva/AlexKosev

Źródło: genialne.pl