Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Ten produkt ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Działa cuda na układ trawienny, a do tego kosztuje grosze
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 29.12.2023 17:13

Ten produkt ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Działa cuda na układ trawienny, a do tego kosztuje grosze

kefir
Canva / madeleinesteinbach

Mało kto wie, że Polska jest światową potęgą w dziedzinie produkcji kefiru. Również jego spożycie stoi u nas na wysokim poziomie. Niewiele osób wie jednak, jakimi właściwościami kefiru możemy cieszyć się podczas jego picia. Poniżej podpowiemy co nieco w tym temacie.

Kefir – szara eminencja polskiej kuchni

Niemal cały świat zna jakieś formy fermentowanych napojów mlecznych. Nasza część Europy leży w królestwie kefiru. Ten aksamitny płyn wytwarzany jest przez dodawanie do mleka tzw. grzybków kefirowych – bakterii i drożdży odpowiedzialnych za fermentację.

Efektem jest kwaśne, lekko zawiesiste mleko, zawierające zarówno bakterie kwasu mlekowego, jak i mikroskopijną ilość alkoholu. Dzięki niemu napój jest bardziej orzeźwiający niż np. jogurty. Poniżej znajdziecie więcej szczegółów.

Projekt bez nazwy-48.jpg
fot. Canva
Moja mama dodaje do mielonych ten składnik. Kotlety są lekkie i doskonale sycą, nie wyobrażam sobie robić ich inaczej

Zbawienny kefir

Choć nie jest to wcale konieczne, typowy kefir produkowany jest z krowiego mleka. Taki najczęściej spotykamy na półkach sklepowych. Nieco więcej zachodu kosztowało będzie znalezienie kefiru owczego kub koziego. Ten polecany jest osobom z nietolerancją mleka krowiego.

Ilekroć przechodzimy w sklepie koło lodówki z produktami mlecznymi, warto po ten jeden sięgać. Niepozorny napój ma wiele prozdrowotnych właściwości. Za regularną szklaneczkę kefiru podziękuje nam zwłaszcza układ pokarmowy.

Pijmy kefir każdego dnia

Regularnie pity kefir reguluje poziom flory bakteryjne. Zwiększa to ochronę naszego układu trawiennego przed niebezpieczeństwami, na które narażamy go naszym codziennym jadłospisem i użyciem leków. Kefir stanowi tym samym naturalny probiotyk. Warto wzbogacić o niego dietę podczas stosowania antybiotyku.

Kefir jest też bogaty w białko, wapń oraz magnez. Zawiera także sporo witamin, zwłaszcza te z grupy K i B. Warto pamiętać o nim, kiedy rozglądamy się za przekąską – zawartość dwutlenku węgla (pochodnej produkcji alkoholu) i kwaskowy smak sprawiają, że jest on bardzo orzeźwiający. 

Ma też niewiele kalorii, ale pozostawia uczucie sytości. Kefir jest więc świetnym produktem na poświąteczne przejedzenie. Znamy też inne skuteczne sposoby na układ pokarmowy. Doniesienia naukowców dotyczące czekolad niepokoją konsumentów.

Projekt bez nazwy-49.jpg
fot. Canva