Ten przepis na ciasto z rabarbarem jest w mojej rodzinie do pokoleń. Robię je co roku o tej porze
Czas od drugiej połowy kwietnia do czerwca to okres, kiedy należy do granic wykorzystać sezon na rabarbar. To cierpkie, ale też pełne owocowej słodyczy warzywo-owoc świetnie sprawdza się do deserów. A takie ciasto maślankowe to świetna baza do wyeksponowania naszego sezonowego przysmaku.
Ciasto maślankowe
Puszyste ciasto typu biszkoptowego to świetny pomysł na pokazanie najlepszego oblicza rabarbaru. Ciasto na bazie maślanki będzie zaś podobne w stylu, ale jeszcze bardziej treściwe. Taki placek można podawać jako deser, ale jest też całkiem ciekawym samodzielnym podwieczorkiem. Doskonale uzupełnia się z kawą i herbatą.
Rabarbar ma też wiele właściwości zdrowotnych, dlatego warto go włączać do naszej diety. Ten ni to warzywo, ni to owoc jest niezwykle niskokaloryczny, bogaty w witaminy – zwłaszcza te z grupy B, oraz minerały. Starszy rabarbar warto obrać z łykowatej warstwy, młody można kroić z pominięciem tego kroku.
Niedroga i bez ości. Ta ryba bije na głowę nawet dorszaCiasto z rabarbarem
Podobny przepis można znaleźć na kanale Kulinarne przygody, skąd pochodzą zdjęcia do tego tekstu. Autorka używa tam sporo cukru – słodzi rabarbar i polewa ciasto lukrem – co zbalansuje cierpki smak. Jednak moim zdaniem cała radość ciasta rabarbarowego polega na eksponowaniu go, ten przepis nie dosładza więc go w nadmiarze.
Składniki
- 900 g mąki tortowej
- 0,5 kg rabarbaru
- 5 jajek
- 0,5 l maślanki
- 220 g cukru
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- Cukier puder do posypania
Rabarbarowy placek
Mąkę przesiewamy do miski i łączymy z proszkiem do pieczenia. W osobnej misce ubijamy jajka z cukrem na jasną, puszystą masę. Do jajek wmiksowujemy olej, a następnie maślankę.
Do jajek dodajemy mąkę i mieszamy łopatką, aż składniki się połączą. Surowe ciasto maślankowe powinno być dość kleiste, gęściejsze niż biszkoptowe. Przekładamy je do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto będzie na tyle gęste, że będzie wymagało wyrównania, by dotarło w zakamarki formy.
Na wierzch ciasta wyrzucamy rabarbar, posiekany w dość grube plasterki. Rozkładamy go po całej powierzchni ciasta. Formę wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Pieczemy przez ok. godzinę (może być nieco mniej, w zależności od piekarnika). Po wyjęciu posypujemy cukrem pudrem.
Dowiedz się więcej o rabarbarze i wypróbuj przepis Heni Foks na ciasto „rafa koralowa”.