To najlepsza zupa, jaką możesz zjeść zimą. Wygrywa nawet z kapuśniakiem
Kiedy nadchodzą chłodne, zimowe dni, aby rozgrzać organizm, dobrze jest wypić gorącą herbatę. Natomiast jeszcze lepiej zjeść talerz pysznej, pożywnej zupy. Nie tylko rozpali nasz organizm, ale również nasyci. Ponadto niesie ona za sobą mnóstwo składników odżywczych, a także wzmacnia naszą odporność. Koniecznie wypróbuj ten przepis w domu.
Jakie właściwości ma zarzutka?
Każdy z nas choć raz w życiu rozkoszował się gęstą kwaśną zupą z kiszonej kapusty. Najbardziej jest ona kojarzona z jesienią i zimą. Kapusta kiszona, boczek oraz ziemniaki sprawiają, że to danie nie tylko wspomaga nas w chłodne dni, ale dostarcza również mnóstwo wartości odżywczych. Ponadto przypomina kapuśniak, ale zdecydowanie różni się smakiem. Chodzi i uwielbianą zupę zarzutkę.
Aby zyskała niesamowity smak, podczas gotowania bardzo ważny jest pewien krok, którego nie wolno pominąć. No i oczywiście nie chodzi tylko o smak, ale również o zdrowie. Zarzutka jest świetnym domowym lekarstwem na przeziębienia, a także dostarcza ogromne ilości energii.
Przestań gotować kapustę na gołąbki. Ten sposób jest 100 razy lepszyZarzutka, czyli zupa gotowana od pokoleń
Przyrządzenie zarzutki jest bardzo proste i nie wymaga ogromnej ilości składników. Produkty, które są wymagane do przygotowania tej zupy to:
Składniki:
- 2 litry bulionu mięsnego lub rosołu
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- kawałek selera,
- por
- kilka ziemniaków
- 150 g wędzonego boczku
- 1 duża cebula
- 600-700 g kiszonej kapusty
- Sól
- pieprz
- ziele angielskie
- liście laurowe
- czosnek granulowany
- majeranek
Dalsza część tekstu pod filmem.
Zarzutka to świetny wybór podczas jesiennych czy zimowych dni, a jej przygotowanie nie jest skomplikowane. Nie ma nic lepszego, niż parujący talerz tej zupy. Spróbuj raz, a będziesz wracać do tego przepisu częściej.
Jak przygotować pyszną zupę na chłodne dni?
Na początku do garnka wlewamy bulion mięsny lub rosół i zagotowujemy. Następnie dodajemy ziele angielskie, liście laurowe, a także wszystkie obrane i pokrojone warzywa wymienione w liście składników. Całość gotujemy na średnim ogniu, aż warzywa zmiękną.
W międzyczasie starannie wyciskamy naszą kapustę kiszoną z nadmiaru soku. Następnie warzywo odrobinę siekamy. Sok warto zostawić na potem do ewentualnego doprawienia zupy.
Na rozgrzaną patelnię wrzucamy boczek i doprowadzamy do jego wytopienia. Gdy tak się stanie, dorzucamy drobno pokrojoną cebulę i smażymy, aż się lekko zeszkli. Kolejny krok jest kluczowy do tego, aby smak zupy był niepowtarzalny. Na patelni podsmażamy kapustę kiszoną z majerankiem do momentu, aż troszkę się zarumieni.
Kiedy ziemniaki umieszczone w bulionie zrobią się miękkie, dodajemy do zupy naszą mieszankę, którą smażyliśmy na patelni. Całość gotujemy przez około 30 minut, a w międzyczasie doprawiamy solą, czosnkiem i pieprzem do smaku, ewentualnie odrobiną odciśniętego soku. Po upływie tego czasu przygotowaną zupę przelewamy na talerz i delektujemy się smakiem.
Sprawdź przepis na domową czekoladę dubajską. Zobacz, jakie zmiany zaszły w Kuchennych Rewolucjach.